Amazonelanden kondigen op top alliantie tegen ontbossing aan
BELÉM (ANP/AFP/RTR) - Acht Zuid-Amerikaanse landen zijn dinsdag tijdens een top in Brazilië overeengekomen een alliantie te lanceren om ontbossing in de Amazone te bestrijden. De landen in de te vormen alliantie, die alle een deel van het Amazonegebied binnen hun grenzen hebben, willen zo 's werelds grootste regenwoud redden.
"We hebben besloten om de Amazone Alliantie ter bestrijding van ontbossing op te richten, met als doel te voorkomen dat het Amazonegebied een 'point of no return' bereikt", zeiden de landen in een gezamenlijke verklaring.
De landen kwamen echter niet tot concrete beleidsvoorstellen om dat doel te bereiken, maar verbonden zich slechts te werken aan een "routekaart" richting de verwezenlijking van hun gezamenlijke doel. Knelpunten waren onder meer de aanpak van illegale goudwinning en het al dan niet toestaan van nieuwe olie- en gasboringen in het gebied.
In de uiteindelijke gezamenlijke verklaring, de Verklaring van Belem genaamd, maakten de landen zich hard voor de rechten en bescherming van inheemse volkeren. Ook werd overeengekomen om samen te werken op het gebied van waterbeheer, gezondheid, duurzame ontwikkeling en gemeenschappelijke onderhandelingsposities op klimaattoppen.
De sinds vrijdag in het Braziliaanse Belém gehouden Amazone-top met Zuid-Amerikaanse leiders is de eerste sinds 2009. Presidenten uit Bolivia, Brazilië, Colombia en Peru woonden de top bij, terwijl Ecuador, Guyana, Suriname en Venezuela andere topfunctionarissen stuurden.
De Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva wilde tijdens de top laten zien dat zijn land terug is "als regionaal leider op het gebied van klimaat". Ontbossing in het Amazonegebied bereikte recordhoogten onder Lula's voorganger, Jaïr Bolsonaro.
Het regenwoud wordt ook wel de "longen van de aarde" genoemd. De honderden miljarden bomen slaan ongeveer een kwart van alle CO2 op aarde op. Ze zijn daarom belangrijk om de opwarming van de aarde tegen te gaan.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
2 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
3 uur geledenWASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.
4 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.
4 uur geledenPARIJS/DUBLIN (ANP/AFP) - Duizenden boeren in Frankrijk en Ierland hebben gedemonstreerd tegen het handelsakkoord van de Europese Unie met Zuid-Amerikaanse landen. In Centraal-Ierland gingen duizenden tractoren de weg op. In Frankrijk blokkeerden boeren enkele snelwegen.
5 uur geledenMANAGUA (ANP/AFP) - In navolging van Venezuela heeft inmiddels ook Nicaragua politieke gevangenen vrijgelaten. De linkse regering van het Midden-Amerikaanse land spreekt van "tientallen mensen die terug naar huis naar hun families zijn gekeerd", en van een daad van goede wil.
6 uur geledenVAL D'ISÈRE (ANP/AFP) - Drie Franse skiërs zijn omgekomen toen ze bedolven raakten door lawines in de Franse Alpen. Het bureau voor toerisme in Val d'Isère heeft van twee wintersporters de dood bevestigd.
6 uur geleden