Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Amazonebewoners zoeken steun voor hun leefgebied op klimaattop

Amazonebewoners zoeken steun voor hun leefgebied op klimaattop

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Voor de Amazonebewoners Laura en Joaquim Yawanawa is de klimaattop een plek om steun te zoeken voor het behoud van het regenwoud waar ze leven. Ze zijn een opvallende verschijning in het conferentiecentrum in Sharm-el-Sheikh, met hun verentooi en traditionele gezichtsbeschildering. Vooral Joaquim kan nauwelijks een paar stappen zetten voordat de volgende conferentieganger hem aanklampt voor een foto.

"We zijn van ver hierheen gekomen om allianties te sluiten met organisaties die ons willen steunen", legt Laura uit. De Brazilianen horen tot de inheemse bevolking van het Zuid-Amerikaanse land. Hun leefgebied heeft een speciale status, ze zorgen zelf voor de instandhouding ervan. "Wij beschermen ongeveer 200.000 hectare aan regenwoud. Het is ons thuis. Wij vernietigen het niet, want we zijn afhankelijk van het bos voor alles: voor eten, voor onze gezondheid. Het is ons leven."

De bewoners van het beschermde gebied zorgen er zelf bijvoorbeeld voor dat geen illegale houtkap plaatsvindt. Dat doen ze onder meer met patrouilleboten. Om in hun levensonderhoud te voorzien, runnen ze ook economische programma's. Bijvoorbeeld de teelt van açaí-bessen. En ze geven les over het behoud van het regenwoud.

Lula

"We hebben politici die proberen dit terug te draaien." Daarmee doelt ze op vertrekkend president Jair Bolsonaro. Die verdwijnt binnenkort uit het centrum van de macht, na de verkiezingswinst van Luiz Inácio Lula da Silva tijdens de presidentsverkiezingen. Die uitslag is voor de Amazonebewoners een hele opluchting, want Lula heeft beloofd het regenwoud beter te beschermen dan zijn rivaal, die economische belangen dikwijls zwaarder liet wegen. "We zijn heel blij en dankbaar en hopen dat hij kan waarmaken wat hij heeft beloofd."

Aankomend president Lula wordt in de loop van de top verwacht in Sharm-el-Sheikh. Wanneer hij er precies zal zijn, is nog onbekend. Ook bij het Braziliaanse paviljoen op de top weet niemand het.

Een Braziliaans delegatielid knikt instemmend op de vraag of ook hij verwacht dat de bescherming van het regenwoud zal verbeteren als Lula, die eerder al president was, terug op zijn plek zit. "Maar er zijn ook bedrijven die de bescherming tegenwerken", zegt hij. Als voorbeeld noemt hij de mijnbouw, die veel vervuiling veroorzaakt en zich niet altijd veel aantrekt van milieuregels. "De ambtelijke structuren blijven ook hetzelfde, maar ik denk dat Lula het beleid wel een andere richting zal geven", voegt hij eraan toe.

Meer uit Buitenland

Premier Israël negeert justitie en kiest nieuwe inlichtingenchef

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaat generaal-majoor David Zini benoemen tot het nieuwe hoofd van de binnenlandse inlichtingendienst Shin Bet, meldt zijn kantoor. De procureur-generaal heeft een dergelijke stap echter verboden en noemt het benoemingsproces voor de nieuwe chef van Shin Bet "gebrekkig". Mogelijk is er sprake van belangenverstrengeling en handelt Netanyahu in strijd met wettelijke richtlijnen, citeren Israëlische media de hoge functionaris van justitie.

14 minuten geleden
Trump blokkeert aanmelding internationale studenten Harvard

WASHINGTON (ANP) - Harvard mag van de regering van Donald Trump geen buitenlandse studenten meer inschrijven. Dat heeft de Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem volgens The New York Times in een brief aan de universiteit laten weten, en is ook te lezen op de website van het ministerie.

1 uur geleden
Trump en Netanyahu bellen over schietpartij Washington en Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu hebben met elkaar gesproken over de dood van twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington. De twee werden doodgeschoten. Tijdens het telefoongesprek kwam volgens het Witte Huis ook onder meer Iran aan bod.

1 uur geleden
SpaceX krijgt toestemming voor volgende testvlucht Starship

WASHINGTON (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mag volgende week weer een testvlucht uitvoeren met zijn onbemande Starship-vaartuig. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit, de FAA, heeft daar toestemming voor gegeven. De lancering staat gepland voor de nacht van dinsdag op woensdag (Nederlandse tijd). Het is de negende testvlucht van het ruimtevaartuig.

3 uur geleden
Meerdere doden na vliegtuigcrash in militaire woonwijk San Diego

SAN DIEGO (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn om het leven gekomen door de crash van een privévliegtuig in een militaire woonwijk in San Diego in de Amerikaanse staat Californië. De slachtoffers waren inzittenden van het toestel, een Cessna 550, en zaten niet in de voertuigen of huizen die bij het ongeluk beschadigd raakten, aldus de autoriteiten.

3 uur geleden
Britten dragen Chagoseilanden over, maar behouden vliegbasis

LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Groot-Brittannië gaat de Chagoseilanden in de Indische Oceaan overdragen aan Mauritius. De Britten mogen er samen met de Amerikanen nog wel 99 jaar een belangrijke vliegbasis blijven gebruiken. De Britse premier Keir Starmer maakte de ondertekening van de deal bekend, nadat rechters toestemming hadden verleend.

4 uur geleden
Hulporganisaties: toegelaten hulp Gaza ontoereikend

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties vinden de humanitaire hulp die tot Gaza is toegelaten ontoereikend. Het gaat daarbij niet alleen om de beperkte hoeveelheid, maar ook de samenstelling van de goederen.

6 uur geleden