Amazon ziet definitief af van grote overname iRobot na zorgen EU
SEATTLE (ANP/RTR) - Amazon ziet definitief af van de eerder geplande overname van robotstofzuigermaker iRobot. Volgens de Amerikaanse technologiereus is er door de blokkade van de Europese mededingsautoriteiten geen mogelijkheid om de deal goedgekeurd te krijgen. De EU was bang voor oneerlijke concurrentie binnen de markt van robotstofzuigers door de overname.
Met de deal zou omgerekend 1,3 miljard euro gemoeid zijn geweest. Amazon wilde iRobot graag overnemen om zijn aanbod op het gebied van slimme diensten voor in huis te vergroten. Het bedrijf, onder meer bekend van de webwinkel, heeft hier ook na het afblazen van de overname nog voldoende alternatieven voor.
Voor iRobot zijn de gevolgen groter. Sinds het hoogtepunt van 2021 tijdens de coronapandemie zijn de verkopen bijna met de helft gedaald. Ook is de beurswaarde de afgelopen twee weken gehalveerd naar aanleiding van nieuwe speculaties over een definitieve blokkade van de overname.
Reorganisatieplan
Na het afketsen van de overname maakte iRobot een fors reorganisatieplan bekend, met onder meer het schrappen van 31 procent van de banen. Dat komt erop neer dat 350 mensen moeten uitkijken naar ander werk. Ook kondigde oprichter Colin Angle zijn vertrek als topman aan. Het bedrijf rekent voor het afgelopen jaar op een verlies tot omgerekend 264 miljoen euro, op een omzet van 824 miljoen euro.
De Europese Commissie meldt dat de overname niet mocht doorgaan, omdat Amazon anders een te machtige positie zou krijgen binnen de onlineverkoop van robotstofzuigers. Zeker in Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje is het concern nu al de dominante speler op dit gebied. Met het aanschaffen van iRobot had Amazon stofzuigers zoals de Roomba kunnen voortrekken, was het bezwaar.
Amazon laat weten teleurgesteld te zijn. "We geloven in de toekomst van robots in huis en zijn altijd fan geweest van de producten van iRobot", reageert juridisch adviseur David Zapolsky. Het bedrijf, dat iRobot nu omgerekend 87 miljoen euro aan compensatie moet betalen, heeft met slimme speaker Alexa en videodeurbel Ring al andere apparaten in zijn aanbod om huizen 'slimmer' te maken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De klanten van het failliete Groningse zonne-energiebedrijf Soly worden overgenomen door branchegenoot Otovo. Dat in Noorwegen opgerichte bedrijf krijgt er zo tienduizenden klanten bij. Maar de mensen die het betreft, kunnen geen aanspraak meer maken op bijvoorbeeld de installatiegarantie die Soly eerder bood.
4 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Duizenden Russen klaagden dinsdag, vlak voor de kerstdagen, over storingen en vertragingen bij WhatsApp, nadat Moskou maatregelen had genomen om de berichtendienst te dwarsbomen. WhatsApp beschuldigde de Russische autoriteiten ervan te proberen meer dan 100 miljoen Russen het recht op privécommunicatie te ontnemen.
9 minuten geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Supermarkten willen dat vleesvervangers herkenbare namen houden. Supermarktkoepel CBL roept het Europees Parlement daarom op het voorgestelde verbod op namen als vegaburger, vegetarische worst of plantaardige schnitzel te heroverwegen.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse industrie heeft over het afgelopen jaar nog eens 170.000 banen verloren door de grote problemen waarmee veel industriebedrijven kampen. Dat zei de president van de Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) in een interview met persbureau dpa. Zo hebben bijvoorbeeld de Duitse autosector en grondstoffenindustrie het erg moeilijk door felle concurrentie, een zwakkere vraag en hoge kosten.
54 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Ryanair heeft een boete van ongeveer 255 miljoen euro gekregen van de Italiaanse mededingingsautoriteit. Volgens de toezichthouder heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij misbruik gemaakt van haar dominante positie in de reismarkt. Ryanair zou het reisbureaus moeilijker hebben gemaakt om Ryanair-vluchten aan te bieden in combinatie met vluchten van andere luchtvaartmaatschappijen of andere diensten.
1 uur geledenREDWOOD CITY (ANP/BLOOMBERG) - De aandeelhouders van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims, hebben ingestemd met de overname van 55 miljard dollar door een groep investeerders. Door die overname verdwijnt EA van de aandelenbeurs in New York.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Novo Nordisk was dinsdag een opvallende winnaar op de aandelenbeurs in Kopenhagen met een koerssprong van 7 procent. De Deense farmaceut heeft goedkeuring gekregen van de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA om zijn succesvolle afslankmiddel Wegovy in pilversie te gaan verkopen in de Verenigde Staten. Novo Nordisk wil begin januari beginnen met de verkoop van de afslankpillen.
3 uur geleden