Amazon ziet definitief af van grote overname iRobot na zorgen EU
SEATTLE (ANP/RTR) - Amazon ziet definitief af van de eerder geplande overname van robotstofzuigermaker iRobot. Volgens de Amerikaanse technologiereus is er door de blokkade van de Europese mededingsautoriteiten geen mogelijkheid om de deal goedgekeurd te krijgen. De EU was bang voor oneerlijke concurrentie binnen de markt van robotstofzuigers door de overname.
Met de deal zou omgerekend 1,3 miljard euro gemoeid zijn geweest. Amazon wilde iRobot graag overnemen om zijn aanbod op het gebied van slimme diensten voor in huis te vergroten. Het bedrijf, onder meer bekend van de webwinkel, heeft hier ook na het afblazen van de overname nog voldoende alternatieven voor.
Voor iRobot zijn de gevolgen groter. Sinds het hoogtepunt van 2021 tijdens de coronapandemie zijn de verkopen bijna met de helft gedaald. Ook is de beurswaarde de afgelopen twee weken gehalveerd naar aanleiding van nieuwe speculaties over een definitieve blokkade van de overname.
Reorganisatieplan
Na het afketsen van de overname maakte iRobot een fors reorganisatieplan bekend, met onder meer het schrappen van 31 procent van de banen. Dat komt erop neer dat 350 mensen moeten uitkijken naar ander werk. Ook kondigde oprichter Colin Angle zijn vertrek als topman aan. Het bedrijf rekent voor het afgelopen jaar op een verlies tot omgerekend 264 miljoen euro, op een omzet van 824 miljoen euro.
De Europese Commissie meldt dat de overname niet mocht doorgaan, omdat Amazon anders een te machtige positie zou krijgen binnen de onlineverkoop van robotstofzuigers. Zeker in Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje is het concern nu al de dominante speler op dit gebied. Met het aanschaffen van iRobot had Amazon stofzuigers zoals de Roomba kunnen voortrekken, was het bezwaar.
Amazon laat weten teleurgesteld te zijn. "We geloven in de toekomst van robots in huis en zijn altijd fan geweest van de producten van iRobot", reageert juridisch adviseur David Zapolsky. Het bedrijf, dat iRobot nu omgerekend 87 miljoen euro aan compensatie moet betalen, heeft met slimme speaker Alexa en videodeurbel Ring al andere apparaten in zijn aanbod om huizen 'slimmer' te maken.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
1 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC heeft de verwachting voor de groei van de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verlaagd. Dat heeft te maken met de forse prijsstijgingen van ruwe olie door de oorlog in het Midden-Oosten. OPEC verwacht echter dat de vraag volgend jaar sterker zal herstellen dan eerder werd voorzien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds de CO2-heffing voor de industrie bestaat, heeft de overheid er in 2025 geld aan overgehouden. Volgens de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) moeten bedrijven samen tussen de 37 en 97 miljoen euro betalen aan CO2-heffing.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de sterk gestegen producentenprijzen, die aangeven welke afzetprijzen fabrikanten voor hun producten vragen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energieprijzen hard gestegen en producenten rekenen dit door in hun verkoopprijzen. Dat kan de inflatie aanwakkeren, wat doorgaans slecht valt bij beleggers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Direct na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari, stapten opvallend veel mensen over naar een vast energiecontract, stelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vast. Door de stijgende energieprijzen gingen veel consumenten direct kritischer kijken naar hun energiecontract, vooral degenen met een variabel contract.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.
5 uur geleden