Amazon stijgt, Apple daalt op Wall Street na resultaten
NEW YORK (ANP) - Amazon behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het tech- en webwinkelconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Vooral de clouddivisie presteerde opnieuw sterk. Door de wedloop om steeds geavanceerdere toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) te lanceren, neemt de vraag naar clouddiensten flink toe. Ook de verwachtingen voor het huidige kwartaal, waarin de voor de webwinkel belangrijke feestdagenperiode valt, waren sterk. Het aandeel werd 6,6 procent hoger gezet.
Apple daalde daarentegen 1,4 procent. De iPhone-maker boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. De verkopen op de voor Apple belangrijke Chinese markt en de vooruitzichten voor het huidige kwartaal vielen echter tegen.
De algehele stemming op Wall Street was voorzichtig positief, na de forse verliesbeurt een dag eerder. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,8 procent hoger op 42.087 punten en de brede S&P 500-index steeg 0,7 procent op 5744 punten. De Nasdaq won 0,9 procent tot 18.248 punten. De techgraadmeter verloor een dag eerder 2,8 procent, na tegenvallende kwartaalberichten van Microsoft en Meta Platforms.
Intel
Beleggers reageerden daarnaast op het Amerikaanse banenrapport. Daaruit bleek dat er in oktober slechts 12.000 banen zijn bij gekomen. Dat is de laagste groei in bijna vier jaar. De lage banengroei volgde op een zeer sterke groei in september. Economen waarschuwden vooraf al dat de banengroei mogelijk vertekend zou zijn door orkanen en stakingen in de VS. De werkloosheid bleef in oktober wel stabiel op 4,1 procent. Het was het laatste banenrapport voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen en het rentebesluit van de Federal Reserve van volgende week.
Intel steeg bijna 6 procent. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht en gaf ook een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. De resultaten voeden de hoop dat het herstelplan van Intel werkt.
Boeing
De olie- en gasproducenten ExxonMobil en Chevron wonnen 0,9 en 4,3 procent. Beide concerns boekten afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, ondanks de lagere energieprijzen, en voerden de productie op.
Boeing steeg 2 procent. De vliegtuigbouwer heeft met vakbonden opnieuw een voorlopig akkoord bereikt over een forse loonsverhoging, die mogelijk een definitief einde zal maken aan de wekenlange staking van tienduizenden medewerkers. De medewerkers stemmen maandag over het verhoogde loonbod.
De euro bleef onveranderd op 1,0858 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,6 procent meer op 71,08 dollar door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 74,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/DPA) - Mercedes-Benz voert in Duitsland opnieuw een vrijwillige vertrekregeling in voor werknemers om de kosten te drukken. In sommige gevallen krijgen ook managers individuele aanbiedingen om te vertrekken, werd woensdag bekend.
42 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De inflatie in Duitsland is in september gestegen naar 3,3 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In augustus lag de inflatie in de grootste economie van Europa nog op 2,9 procent.
46 minuten geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple komt op 13 oktober met zijn langverwachte nieuwe smart-home-apparatuur. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het is de eerste test voor topman John Ternus.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese consumententoezichthouders willen gaan optreden tegen de gamebedrijven achter onder meer Candy Crush Saga, Minecraft en Clash of Clans. De gezamenlijke actie, waarbij ook de Autoriteit Consument & Markt betrokken is, richt zich op de manier waarop de bedrijven gebruikers verleiden om extra aankopen te doen in het spel, zogeheten in-game-aankopen. Gesprekken met de ondernemingen hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd en daarom starten de toezichthouders negen formele onderzoeken om de aanpassingen af te dwingen of een boete op te leggen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens hebben in de afgelopen zomerperiode meer passagiers over de vloer gehad dan een jaar eerder. Volgens de brancheorganisatie voor luchthavens ACI Europe nam het passagiersverkeer binnen het Europese netwerk in juli met 3,9 procent toe vergeleken met een jaar eerder en in augustus ging het om een stijging van 3,1 procent.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft het staatsenergiebedrijf SEFE opdracht gegeven de gasvoorraden aan te vullen vanwege de aanhoudende geopolitieke risico's. Het besluit werd genomen door minister Katherina Reiche van Economische Zaken en bondskanselier Friedrich Merz.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt ook de komende jaren verreweg de meeste post namens de overheid. De nieuwe overeenkomst, die op 1 januari ingaat, is kleiner dan eerder. Dat komt doordat een beperkt deel van de aanbesteding naar andere partijen is gegaan. Ook daalt de hoeveelheid overheidspost al langer. PostNL hield met deze afname al rekening in de financiële cijfers.
4 uur geleden