Amazon mengt zich in AI-chatbotstrijd met werkhulp Q
SEATTLE (ANP) - Amazon introduceert zijn eigen chatbot die werkt met geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI). Het AI-programma, dat Q heet, is vooral bedoeld voor hulp op het werk en kan volgens Amazon bijvoorbeeld helpen bij programmeren en het schrijven van teksten. Hiermee gaat het tech- en webwinkelbedrijf een concurrentiestrijd aan met Microsoft en Google, die al eigen zoek- en chatfuncties hebben met geavanceerde AI.
Q is via een abonnement te gebruiken, waarbij de prijs afhangt van de specifieke functies die klanten willen gebruiken. De divisie voor cloudsoftware van Amazon belooft geen bestanden van klanten van Q te gebruiken om het taalmodel achter de chatbot te trainen, staat in de aankondiging.
Het afgelopen jaar is de ontwikkeling van AI-chatbots razendsnel gegaan na de lancering van ChatGPT door OpenAI. Die chatbot baarde opzien door na enkele aanwijzingen van mensen complete teksten te maken die vaak amper te onderscheiden zijn van mensenwerk. Microsoft werkt al verregaand samen met OpenAI door diens technologie te gebruiken voor zoekmachine Bing. Google kwam met een eigen AI-chatbot, die Bard heet.
Gebruik AI
Amazon maakt zelf gebruik van AI voor bijvoorbeeld de inzet van advertenties. Ook wil het bedrijf diensten op de markt zetten die andere bedrijven moeten helpen hun eigen chatbots of andere AI-toepassingen te ontwikkelen.
Op dat vlak kwam Amazon dinsdag met meer nieuws. Zo presenteerde het bedrijf een eigen chip die is ontwikkeld om kunstmatige intelligentie te ondersteunen, iets wat Microsoft eerder al had gedaan. Daarnaast kondigde Amazon aan een bestaande samenwerking met chipontwikkelaar Nvidia te verbreden. De inzet van halfgeleiders en grafische kaarten van Nvidia moet clouddiensten van Amazon geschikter maken voor het ontwikkelen van nieuwe AI-toepassingen. Daarnaast werken de twee bedrijven aan een 'supercomputer', oftewel een computer met een uitzonderlijk grote verwerkingscapaciteit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
6 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het tweede kwartaal van dit jaar met ruim een tiende gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Het is het vierde kwartaal op rij dat minder nieuwbouwwoningen zijn verkocht. Het aantal verkochte bestaande woningen nam wel licht toe. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De totale studieschuld van Nederlandse studenten en oud-studenten is voor het eerst gedaald. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Begin 2026 bedroeg de totale studieschuld 28 miljard euro, een daling van 0,8 miljard euro vergeleken met het jaar ervoor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Middelbare scholieren moeten bij hun schoolboeken nog te vaak zowel een papieren als een digitale versie aanschaffen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM), die onderzoek deed naar de niet goed werkende markt, vindt deze koppelverkoop een "maatschappelijk ongewenste verkoopstrategie" en roept uitgevers op hiermee te stoppen. Ook zijn de boeken nog te vaak wegwerpexemplaren. Het aanbod van herbruikbare leerboeken is volgens de ACM de laatste jaren gedaald naar "bijna nul".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.
7 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Alleenstaande kopers winnen terrein op de woningmarkt, ondanks de gestegen huizenprijzen en hogere hypotheekrentes. Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkt dat het aantal hypotheekaanvragen van singles afgelopen kwartaal duidelijk in de lift zat, terwijl dat van stellen maar zeer licht toenam.
9 uur geleden