'Amazon laat Sinterklaas en Kerstman extra vroeg inkopen doen'
AMSTERDAM (ANP) - De strijd om de sinterklaas- en kerstverkopen begint dit jaar extra vroeg. Amazon houdt met zijn Prime Day-actie volgende week een gigantische uitverkoop via zijn Nederlandse webwinkel. Deskundigen rekenen erop dat concurrenten als Bol.com en Coolblue niet blijven stilzitten en uiteindelijk ook vroeger met kortingen zullen stunten.
"Als een nieuwe actie succesvol is, volgen andere bedrijven. Misschien nog niet dit jaar, maar er is geen twijfel over mogelijk dat concurrenten hier aan mee gaan doen", zegt hoogleraar marketing en retail Kitty Koelemeijer. Ook retail- en merkendeskundige Paul Moers denkt dat Prime Day reacties gaat opleveren bij andere bedrijven. "Iedereen is bang om marktaandeel kwijt te raken, en gaat op een gegeven moment meedoen met het naar beneden jassen van de prijzen."
Normaal gesproken valt het internationale evenement van de Amerikaanse webwinkelgigant in juli, maar door de uitbraak van het coronavirus moest Amazon Prime Day uitstellen naar 13 en 14 oktober. "Het is de perfecte maand om vooruit te lopen op andere uitverkoop-evenementen in november, zoals Black Friday en Singles Day", geeft Koelemeijer aan. "Het budget van de consument is natuurlijk niet oneindig, dus bedrijven willen als eerste zijn met het aanbieden van koopjes."
Succesvol
Moers vraagt zich vanwege de coronacrisis wel af of grote kortingsacties dit jaar net zo succesvol zullen zijn als voorheen. "Het aantal faillissementen neemt nu toe en het consumentenvertrouwen juist enorm af", zegt hij. "Veel mensen zetten nu geld opzij. Ook weten we nog niet of we de feestdagen in gezelschap kunnen doorbrengen, en als dat niet zo is, worden er ook minder cadeautjes gekocht."
Amazon begon in 2015 met Prime Day in de Verenigde Staten. Het evenement is niet onomstreden. Sinds 2018 protesteren Amazon-werknemers elk jaar op de kortingsdag tegen slechte werkomstandigheden van het bedrijf, zoals lage lonen en alsmaar stijgende werkdruk. Het retailconcern heeft pas sinds maart dit jaar een uitgebreid webfiliaal in Nederland. De distributie van goederen voor Nederland wordt gerund vanuit een distributiecentrum in Mönchengladbach, vlak over de Duitse grens.
Bol.com zegt in een reactie de afgelopen maanden al duizenden artikelen in prijs te hebben verlaagd en dat er daarnaast regelmatig acties zijn, ook de komende weken. "Dat heeft niet zozeer met Prime Day te maken", geeft de webwinkel aan. Coolblue laat weten geen specifieke actieperiode te hebben in oktober. "Wel zijn we bezig met de voorbereidingen voor Black Friday in november en natuurlijk kerst in december."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Bank of America krijgt een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De bank zou volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën verdachte transacties ter waarde van 5 miljard dollar niet op de juiste manier hebben gemeld.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft een "geavanceerd opnameapparaat" ontdekt dat in een van de kantoren van het bedrijf was verstopt. Dat meldt de maker van ChatGPT in een bericht op socialmediaplatform X. OpenAI kwam erachter dat een medewerker het enkele dagen eerder had geplaatst. Die medewerker is daarna ontslagen en gearresteerd.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple is dinsdag iets hoger geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. De iPhone-maker heeft een reeks producten aangekondigd voor in huis. Een daarvan is de HomeView, een soort iPad waarmee gebruikers hun kalender in de gaten kunnen houden, to-dolijstjes kunnen maken en die helpt bij het bedienen van de deurbel. Apple won 0,1 procent.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn is eerst begonnen met het herstellen van de systemen die te maken hebben met de winkelvoorraad. Dat zei topvrouw Margaret Versteden-Van Duijn van de supermarktketen in het programma Eva. Over de oorzaak van het cybersecurity-incident, zoals AH het zelf noemt, liet ze niks los.
8 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Datingappbedrijf Bumble wordt van de beurs gehaald door het recent opgerichte Ithaca Holdings voor een bedrag van 1,3 miljard dollar, omgerekend ruim 1,1 miljard euro. Dat is veel minder dan de waardering van het bedrijf bij de beursgang in 2021. Bumble kampt, net als andere datingapps, met een dalend aantal gebruikers, omdat jongeren minder trek lijken te hebben in online daten.
10 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het onderzoek naar het cyberbeveiligingsincident dat speelt bij Albert Heijn loopt nog, meldt de supermarktketen dinsdagmiddag in een update. "We nemen het cybersecurity-incident zeer serieus en doen zorgvuldig onderzoek naar de aard en oorzaak ervan."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter op het Damrak, is dinsdag met verlies gesloten, vooral door koersverliezen van de chipbedrijven. Supermarktconcern Ahold Delhaize (plus 0,7 procent) toonde een klein herstel na de koersval een dag eerder. De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Het concern zegt geen aanwijzingen te hebben dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij het cyberveiligheidsincident.
10 uur geleden