'Amazon laat Sinterklaas en Kerstman extra vroeg inkopen doen'
AMSTERDAM (ANP) - De strijd om de sinterklaas- en kerstverkopen begint dit jaar extra vroeg. Amazon houdt met zijn Prime Day-actie volgende week een gigantische uitverkoop via zijn Nederlandse webwinkel. Deskundigen rekenen erop dat concurrenten als Bol.com en Coolblue niet blijven stilzitten en uiteindelijk ook vroeger met kortingen zullen stunten.
"Als een nieuwe actie succesvol is, volgen andere bedrijven. Misschien nog niet dit jaar, maar er is geen twijfel over mogelijk dat concurrenten hier aan mee gaan doen", zegt hoogleraar marketing en retail Kitty Koelemeijer. Ook retail- en merkendeskundige Paul Moers denkt dat Prime Day reacties gaat opleveren bij andere bedrijven. "Iedereen is bang om marktaandeel kwijt te raken, en gaat op een gegeven moment meedoen met het naar beneden jassen van de prijzen."
Normaal gesproken valt het internationale evenement van de Amerikaanse webwinkelgigant in juli, maar door de uitbraak van het coronavirus moest Amazon Prime Day uitstellen naar 13 en 14 oktober. "Het is de perfecte maand om vooruit te lopen op andere uitverkoop-evenementen in november, zoals Black Friday en Singles Day", geeft Koelemeijer aan. "Het budget van de consument is natuurlijk niet oneindig, dus bedrijven willen als eerste zijn met het aanbieden van koopjes."
Succesvol
Moers vraagt zich vanwege de coronacrisis wel af of grote kortingsacties dit jaar net zo succesvol zullen zijn als voorheen. "Het aantal faillissementen neemt nu toe en het consumentenvertrouwen juist enorm af", zegt hij. "Veel mensen zetten nu geld opzij. Ook weten we nog niet of we de feestdagen in gezelschap kunnen doorbrengen, en als dat niet zo is, worden er ook minder cadeautjes gekocht."
Amazon begon in 2015 met Prime Day in de Verenigde Staten. Het evenement is niet onomstreden. Sinds 2018 protesteren Amazon-werknemers elk jaar op de kortingsdag tegen slechte werkomstandigheden van het bedrijf, zoals lage lonen en alsmaar stijgende werkdruk. Het retailconcern heeft pas sinds maart dit jaar een uitgebreid webfiliaal in Nederland. De distributie van goederen voor Nederland wordt gerund vanuit een distributiecentrum in Mönchengladbach, vlak over de Duitse grens.
Bol.com zegt in een reactie de afgelopen maanden al duizenden artikelen in prijs te hebben verlaagd en dat er daarnaast regelmatig acties zijn, ook de komende weken. "Dat heeft niet zozeer met Prime Day te maken", geeft de webwinkel aan. Coolblue laat weten geen specifieke actieperiode te hebben in oktober. "Wel zijn we bezig met de voorbereidingen voor Black Friday in november en natuurlijk kerst in december."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
43 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben fors meer klachten ingediend over verzekeraars, banken en andere financiële dienstverleners bij klachteninstituut Kifid. Het instituut ontving vorig jaar in totaal 7832 klachten, ruim 1800 meer dan in 2024.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie en gas werden daardoor weer duurder na de forse prijsdalingen op vrijdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten en bedrijven moeten geld dat ze betalen aan de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanaf 1 mei overmaken naar een ander rekeningnummer. Ook mensen die belasting of te veel ontvangen toeslagen terugkrijgen van deze diensten, krijgen dat vanaf volgende maand via een rekeningnummer van Rabobank. Hiervoor waarschuwen de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.
2 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.
2 uur geleden