Amazon en Apple krijgen Spaanse kartelboete van 194 miljoen euro
MADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse toezichthouder heeft Amazon en Apple boetes van in totaal 194 miljoen euro opgelegd omdat ze onderling afspraken hadden gemaakt die de concurrentie beperkten. Amazon ontzegde veel kleinere verkopers van Apple-producten de toegang tot zijn Spaanse webwinkel. Ook beperkte het internetconcern de mogelijkheden om reclame te maken voor producten van concurrenten van Apple.
Amazon werd in 2018 een 'geautoriseerde' verkoper van Apple-producten, zoals de iPhone. Daarbij spraken de twee Amerikaanse concerns ook af dat slechts een beperkt aantal vooraf geselecteerde bedrijven via Amazon spullen van Apple mochten verkopen. Volgens de Spaanse Comisión Nacional de los Mercados y la Competencia (CNMC) sloten ze zodoende 90 procent van alle Apple-verkopers op Amazon uit van de grootste onlinewinkel van het land.
Concurrenten van Apple kregen ook minder mogelijkheden om in te spelen op zoekopdrachten van klanten van Amazon. De CNMC merkte dat zoekopdrachten op www.amazon.es voor bijvoorbeeld iPhones anders werkten dan die voor concurrerende smartphones zoals de Samsung Galaxy S22. Wie de naam van de Apple-telefoon intypte in het zoekvenster, kreeg alleen maar iPhones te zien bij de resultaten. Maar na een zoekopdracht voor Samsung-telefoons verschenen ook modellen van concurrenten zoals Oppo.
Verdienmodel
Amazon moet ruim 50 miljoen euro betalen. Apple draait op voor bijna 144 miljoen euro. De bedrijven hebben aangekondigd in beroep te gaan tegen de boetes.
Een woordvoerder van Amazon spreekt tegen dat het internetbedrijf heeft geprofiteerd van het uitsluiten van verkopers. "Ons verdienmodel steunt juist op het succes van bedrijven die via Amazon verkopen", staat in een schriftelijke reactie. Apple zegt dat de afspraken met Amazon bedoeld waren om de verkoop van namaakartikelen te bestrijden.
Het is niet de eerste keer dat mededingingsautoriteiten kritisch zijn op de samenwerking tussen Apple en Amazon. In Italië kregen de twee bedrijven in 2021 boetes van in totaal 200 miljoen euro. Ook daarbij ging het om het ongeoorloofd buitensluiten van veel kleine wederverkopers van Apple-producten. In de Verenigde Staten loopt een rechtszaak van boze consumenten tegen Amazon en Apple. Die bedrijven hebben hen benadeeld door de prijzen voor iPhones en iPads op Amazon kunstmatig hoog te houden door de concurrentie te beknotten, zo stellen de klagers.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het vierde jaar op rij minder bloemen- en plantenzaken. Dat blijkt uit cijfers uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) die het ANP voor Valentijnsdag analyseerde. Er waren aan het begin van 2026 zo'n 6400 bloemen- en plantenzaken. Een jaar eerder was dat nog iets meer dan 6500.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die twee jaar werkloos zijn, leveren tot wel 66.000 euro in door de maatregelen van het nieuwe kabinet. Dat stelt vakbond CNV op basis van een analyse. De bond zegt dat dit komt door de verlaging van het maximumdagloon met 20 procent en de halvering van de WW-duur van 24 naar 12 maanden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.
11 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Duizenden Griekse boeren protesteren in de hoofdstad Athene tegen de hoge kosten voor hun productie en de concurrentie van landbouwproducten uit het buitenland. Volgens de boeren doet de overheid te weinig om hen te helpen. Ze hebben tientallen tractoren meegenomen en willen de hele nacht doorbrengen voor het parlementsgebouw in Athene.
12 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse overheid verbiedt stakingen door personeel op luchthavens tijdens de Olympische Spelen die in het noorden van het land worden gehouden. Transportminister Matteo Salvini wil voorkomen dat reizigers overlast ondervinden tijdens het internationale sportevenement.
14 uur geleden