Amazon daalt op Wall Street na aankondiging massaontslag
NEW YORK (ANP) - Amazon behoorde donderdag tot de dalers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse webwinkelconcern kondigde aan meer dan 18.000 banen te schrappen. Het gaat om de grootste ontslagronde in de geschiedenis van het bedrijf, dat zijn personeelsbestand tijdens de coronapandemie nog hard zag groeien. In de Amerikaanse techsector zijn de laatste maanden al verschillende grote ontslagrondes aangekondigd. De ontslagronde komt niet als een verrassing, want topman Andy Jassy had al in november laten weten dat die zou komen. Alleen het aantal getroffen banen was nog onduidelijk.
Het aandeel Amazon daalde 0,5 procent. Volgens Jassy zijn de ontslagen noodzakelijk vanwege "de onzekere economie" en omdat het concern "snel personeel had aangenomen" tijdens de pandemie. Consumenten bestelden tijdens de coronapandemie massaal producten bij de webwinkel en om aan die explosieve vraag te voldoen verdubbelde het personeelsbestand tussen 2020 en 2022. Maar nu verwacht Amazon dus mindere tijden door de gedaalde koopkracht en mogelijke economische recessie.
Beleggers verwerkten daarnaast nog nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt, die voorbeurs bekend werden gemaakt. Zo meldde loonstrookverwerker ADP dat er in december 235.000 banen zijn bijgekomen in de Amerikaanse private sector. Daarnaast bleek dat het aantal wekelijkse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen weer af was genomen.
Rentebeleid
De situatie op de arbeidsmarkt is belangrijk voor het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterkere arbeidsmarkt geeft de Amerikaanse centrale bank meer ruimte om de rente stevig te blijven verhogen. Vrijdag komt de Amerikaanse overheid nog met het officiƫle banenrapport over december naar buiten.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 1,2 procent in de min op 32.872 punten. De brede S&P 500 daalde ook 1,2 procent tot 3806 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,4 procent tot 10.311 punten.
Coinbase
Coinbase verloor haast 12 procent. Analisten van de investeringsbank Cowen verlaagden het advies voor de cryptobeurs. De kenners verwachten dat de sector verder onder het vergrootglas komt te liggen door de problemen rond de failliete cryptobeurs FTX.
Silvergate Capital zakte zo'n 43 procent. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft de cryptobank bezittingen met verlies verkocht om de kapitaaluitstroom van meer dan 8 miljard dollar op te vangen die volgde op het faillissement van FTX.
De euro was 1,0550 dollar waard, tegen 1,0603 dollar een dag eerder. De olieprijzen veerden op na de forse daling in de afgelopen dagen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 72,71 dollar per vat. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 77,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch roept de Efteling op te stoppen met onbeperkt frisdrank tappen. De organisatie zegt afgelopen tijd meerdere meldingen en klachten van bezoekers te hebben ontvangen, omdat het pretpark met zijn frisdrankconcept D'n Dorstlesser mensen zou aanmoedigen om extra suiker en zoete drank te consumeren.
27 minuten geledenDUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi rekent voor het derde kwartaal van 2026 op een verdere groei van de omzet, na een sterke stijging van de verkopen en de orders in het afgelopen kwartaal. Het bedrijf uit Duiven blijft profiteren van de grote vraag naar geavanceerde chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI).
28 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Het Franse defensie- en ruimtevaartconcern Thales heeft in de eerste helft van 2026 veel meer orders ontvangen. Door de escalerende conflicten wereldwijd is de vraag naar onder meer bewakings- en defensiesystemen toegenomen.
30 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door een toename van het aantal starters en een daling van het aantal stoppers en faillissementen blijft het aantal bedrijven in Nederland groeien. Dat meldt de Kamer van Koophandel (KVK).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in juli verder verbeterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen stond sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk, maar liet in juni al de sterkste verbetering zien in ruim elf jaar tijd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME stonden er afgelopen kwartaal financieel beter voor. In het eerste kwartaal zagen ze hun financiƫle positie nog verslechteren, maar lieten ze wel weten een stevige buffer over te houden. ABP hint nu op een mogelijke verhoging van de pensioenen volgend jaar, wanneer beide fondsen willen overgaan naar het nieuwe stelsel.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens zijn nu meer kwijt aan energie en brandstof dan vier jaar geleden tijdens de energiecrisis van 2022. Deze hogere kosten worden echter grotendeels gecompenseerd door stijgende inkomens, stellen economen van ING in een donderdag verschenen rapport. De bank baseert zich op betaalgegevens van klanten.
1 uur geleden