Amazon daalt op Wall Street na aankondiging massaontslag
NEW YORK (ANP) - Amazon behoorde donderdag tot de dalers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse webwinkelconcern kondigde aan meer dan 18.000 banen te schrappen. Het gaat om de grootste ontslagronde in de geschiedenis van het bedrijf, dat zijn personeelsbestand tijdens de coronapandemie nog hard zag groeien. In de Amerikaanse techsector zijn de laatste maanden al verschillende grote ontslagrondes aangekondigd. De ontslagronde komt niet als een verrassing, want topman Andy Jassy had al in november laten weten dat die zou komen. Alleen het aantal getroffen banen was nog onduidelijk.
Het aandeel Amazon daalde 0,5 procent. Volgens Jassy zijn de ontslagen noodzakelijk vanwege "de onzekere economie" en omdat het concern "snel personeel had aangenomen" tijdens de pandemie. Consumenten bestelden tijdens de coronapandemie massaal producten bij de webwinkel en om aan die explosieve vraag te voldoen verdubbelde het personeelsbestand tussen 2020 en 2022. Maar nu verwacht Amazon dus mindere tijden door de gedaalde koopkracht en mogelijke economische recessie.
Beleggers verwerkten daarnaast nog nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt, die voorbeurs bekend werden gemaakt. Zo meldde loonstrookverwerker ADP dat er in december 235.000 banen zijn bijgekomen in de Amerikaanse private sector. Daarnaast bleek dat het aantal wekelijkse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen weer af was genomen.
Rentebeleid
De situatie op de arbeidsmarkt is belangrijk voor het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterkere arbeidsmarkt geeft de Amerikaanse centrale bank meer ruimte om de rente stevig te blijven verhogen. Vrijdag komt de Amerikaanse overheid nog met het officiële banenrapport over december naar buiten.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 1,2 procent in de min op 32.872 punten. De brede S&P 500 daalde ook 1,2 procent tot 3806 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,4 procent tot 10.311 punten.
Coinbase
Coinbase verloor haast 12 procent. Analisten van de investeringsbank Cowen verlaagden het advies voor de cryptobeurs. De kenners verwachten dat de sector verder onder het vergrootglas komt te liggen door de problemen rond de failliete cryptobeurs FTX.
Silvergate Capital zakte zo'n 43 procent. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft de cryptobank bezittingen met verlies verkocht om de kapitaaluitstroom van meer dan 8 miljard dollar op te vangen die volgde op het faillissement van FTX.
De euro was 1,0550 dollar waard, tegen 1,0603 dollar een dag eerder. De olieprijzen veerden op na de forse daling in de afgelopen dagen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 72,71 dollar per vat. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 77,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
6 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
8 uur geleden