Amalia is bijna 18, maar hoopt nog even geen koningin te worden
DEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia wordt dinsdag achttien jaar en mag daarmee officieel haar vader koning Willem-Alexander opvolgen. Als het aan haar ligt, duurt dat voorlopig nog even, zo zei ze in haar biografie geschreven door Claudia de Breij. Als haar vader nu iets zou overkomen, vraagt ze haar moeder de rol van staatshoofd een paar jaar over te nemen. "Maar ik heb vooral tegen mijn vader gezegd: blijf jij maar gewoon lekker gezond eten en veel sporten."
Eerst neemt de prinses een tussenjaar, nadat ze in juni slaagde voor haar gymnasium. Wat de invulling van het jaar voorafgaand aan haar studententijd is, is nog niet duidelijk. "Ze is heel veel aan het leren en is ook aan zichzelf aan het werken", zei haar moeder koningin Máxima vorige maand tijdens een staatsbezoek aan Noorwegen. Ze kan nu ook dingen doen die later misschien niet mogelijk zijn. Amalia zou het "heel fijn" hebben in haar tussenjaar, maar bereidt zich ook voor op haar toekomstige studententijd en haar taken als troonopvolgster. "Ik wil me wel inzetten, maar vooral aandacht hebben voor mijn studie", zegt de prinses in het boek.
De prinses moet de dag na haar achttiende verjaardag wel direct aan de bak. Dan wordt ze namelijk binnengeleid in de Raad van State en moet ze daar ook een toespraak houden. "Dat vond ik destijds ook spannend en ik zal haar zo goed mogelijk begeleiden", aldus haar vader. De prinses vindt het volgens haar vader "heel spannend".
In juni liet Amalia aan demissionair premier Mark Rutte weten dat ze geen uitkering wil wanneer ze achttien wordt. "Ik vind dat ongemakkelijk zolang ik daar weinig als tegenprestatie tegenover kan stellen en andere studenten het zo moeilijk hebben, zeker in deze onzekere coronatijd", schreef ze in een brief aan de demissionair premier. Ze gaat het inkomen tot aan het eind van haar studie terugstorten. Amalia zou rond de 1,5 miljoen euro per jaar krijgen. Een deel van het bedrag is bedoeld als inkomsten en een deel als onkostenvergoeding. Ze wil nog geen belastinggeld ontvangen, omdat "ik in mijn functie als Prinses van Oranje geen hoge kosten hoef te maken".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag trekt volgende week twee dagen uit voor de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie. Het hof kondigt aan dat belangstellenden de zittingen woensdag en donderdag kunnen volgen via een livestream.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bezoekersaantallen van het Nationaal Archief in Den Haag zijn vorig jaar flink gestegen ten opzichte van de jaren ervoor. Volgens de organisatie komt dat "door alle aandacht" voor het oorlogsarchief, ofwel het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Daarin staan dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de oorlog zijn onderzocht wegens mogelijke collaboratie met de nazi's.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sprak niet de waarheid en was "niet respectvol" toen hij beweerde dat troepen uit andere NAVO-landen in Afghanistan wegbleven van de frontlinie. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) gezegd na afloop van de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia heeft donderdag de Algemene Militaire Opleiding (AMO) afgerond. Zij is nu bevorderd tot korporaal, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst vrijdag. Daarom draagt zij in de toekomst een militair uniform wanneer ze aan het werk is voor Defensie.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - ME'ers kregen donderdagavond te maken met fors geweld van KRC Genk-supporters voorafgaand aan de voetbalwedstrijd tegen FC Utrecht. Dit is te lezen in een reactie van de Utrechtse driehoek (politie, justitie en burgemeester). KRC Genk sprak vrijdagochtend in een verklaring van buitensporig politioneel geweld. De driehoek stelt dat geweld nodig was om het forse geweld van de uitsupporters te beteugelen.
6 uur geleden