Alzheimer-afremmer voor weinig mensen optie, schat stichting
AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting komt minder dan een op de tien mensen met dementie in aanmerking voor behandeling met Lecanemab ofwel Leqembi, het afremmende middel dat van de Europese Medicijnautoriteit (EMA) toch op de Europese markt mag komen. Niettemin is de directeur van Alzheimer Nederland, Gerjoke Wilmink, blij met de goedkeuring van het medicijn, ook al heeft dat een bescheiden werking.
"Over twintig jaar herinneren we ons deze dag nog als een heel belangrijke eerste stap in de behandeling van dementie. Daar ben ik van overtuigd", zegt Wilmink.
Voordat het middel in Nederland toegepast mag worden, is er nog een uitgebreide procedure nodig. Daarom roept Alzheimer Nederland op tot een snel traject "zodat patiënten en hun familie niet onnodig lang in onzekerheid zitten".
Geen valse hoop
"Lecanemab ruimt effectief schadelijke eiwitten in het brein op en de gemiddelde patiënt gaat minder hard achteruit", legt de stichting uit. Ze wil echter geen valse hoop geven. "Mensen met een andere vorm van dementie dan alzheimer hebben niets aan dit medicijn", aldus Wilmink. "Daarnaast werd in het onderzoek gekeken naar patiënten die relatief jong zijn, zonder andere aandoeningen zoals hart- en vaatziekten. Dit betekent dat naar schatting minder dan een op de tien mensen met dementie in aanmerking komt voor behandeling."
Voor mensen met een genetische aanleg voor alzheimer is het middel ook niet geschikt, zegt de stichting.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tot nu toe zes meldingen gekregen over baby's die ziek zijn geworden na het drinken van voeding van Nestlé waarvoor een veiligheidswaarschuwing geldt. Eerder deze maand werd cereulide in de voeding aangetroffen. Deze bacterie kan braken, buikpijn en diarree veroorzaken.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
4 weken geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 maand geleden