Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aluminiumfabriek Aldel legt productie stil

Aluminiumfabriek Aldel legt productie stil

DELFZIJL (ANP) - Aluminiumfabriek Aldel legt de productie van de fabriek bij Delfzijl tijdelijk stil. De aluminiumsmelter spreekt van een "noodzakelijk" besluit vanwege de "torenhoge energieprijzen en een gebrek aan overheidssteun".

Het besluit is genomen in overleg met de ondernemingsraad en andere betrokken partijen. De fabriek wordt in een waakvlamstand gezet. Door de productie gecontroleerd stil te leggen moet het mogelijk zijn snel weer op te starten wanneer de omstandigheden verbeteren. Er werken ongeveer tweehonderd mensen bij de fabriek.

Vakbond FNV ziet de toekomst somber in voor de werknemers. "We verwachten dat het merendeel van het personeel ontslagen zal worden", laat bestuurder Masja Zwart weten. Maandag voert de vakbond overleg met de directie van Aldel. "We gaan er in ieder geval op wijzen dat het sociaal plan gerespecteerd wordt."

Impact

Zwart wijst erop dat de sluiting van de fabriek ook grote impact heeft op de regio. "Aldel is een van de grootste bedrijven in de regio. Dus het heeft ook gevolgen voor toeleveranciers, maar ook voor bijvoorbeeld beveiligers."

Het bedrijf verkeert al langer in zwaar weer. Eind vorig jaar moesten al zo'n 120 mensen vertrekken bij Aldel toen directeur Chris McNamee het bedrijf overnam van de Amerikaanse investeringsmaatschappij York Capital. Met die overname werd toen een dreigend faillissement afgewend. Ook toen speelden hoge energieprijzen het bedrijf parten.

Meer bedrijven zien zichzelf de laatste tijd genoodzaakt om de productie terug te schroeven. Zo besloot Nyrstar zijn zinksmelterij in het Noord-Brabantse Budel op de waakvlamstand te zetten. Ook de Noorse kunstmestproducent Yara heeft de productie op een lager pitje gezet in de fabriek in het Zeeuwse Sluiskil.

Ook buiten Nederland gaan bedrijven tijdelijk dicht. Vooral voor aluminiumbedrijven is het momenteel niet rendabel om te produceren omdat ze meer aan stroom kwijt zijn dan het geproduceerde metaal opbrengt, rekenen analisten van marktonderzoeker en kredietbeoordelaar Scope voor. Ook een aluminiumproducent in Slowakije heeft zijn fabriek stilgelegd terwijl fabrieken in Spanje, Noorwegen, Roemenië en Montenegro de productie hebben teruggeschroefd.

Meer uit Financieel

Claimstichting SOMI begint nieuwe zaak tegen Meta in Duitsland

SLEESWIJK (ANP) - De Nederlandse Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) is een nieuwe claimzaak begonnen tegen Meta, de eigenaar van Facebook en Instagram, in Duitsland. Volgens de stichting, die ook in Nederland een claimzaak tegen Meta heeft aangespannen, richt de collectieve schadevordering zich op het onrechtmatige gebruik van persoonsgegevens die zijn verzameld van Instagram- en Facebookgebruikers voor het trainen van Meta's AI-systemen.

13 minuten geleden
KLM blijft vliegen op Mexico, reisbranche merkt weinig van onrust

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM blijft voorlopig vliegen op Mexico. Ook Nederlandse reisbureaus merken nog weinig van de situatie in het land, laten zij desgevraagd weten. In een deel van Mexico is het onrustig sinds de dood van de beruchte drugsbaas El Mencho zondagochtend.

42 minuten geleden
Meer vluchten in VS geschrapt om winterstorm, ook vanaf Schiphol

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een krachtige winterstorm in het oosten van de Verenigde Staten heeft een groot deel van het vliegverkeer op grote luchthavens stilgelegd. Vluchten van en naar onder meer New York en Boston zijn geannuleerd. Een woordvoerder van Schiphol meldt dat vanaf de Nederlandse luchthaven "enkele" vluchten van en naar het oosten van de VS maandag niet doorgaan.

1 uur geleden
AEX-index licht lager na onzekerheid over importheffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. De toegenomen onzekerheid rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zorgde voor terughoudendheid bij beleggers. Het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Trump kondigde daarop direct een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent.

3 uur geleden
VS innen vanaf dinsdag geen illegaal verklaarde heffingen meer

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten innen vanaf dinsdag 00.01 uur (lokale tijd) geen heffingen meer die het Amerikaanse hooggerechtshof illegaal heeft verklaard. Het Amerikaanse agentschap voor douane en grensbewaking CBP meldt in een bericht aan vervoerders dat het alle tariefcodes die verband houden met de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump zal deactiveren.

4 uur geleden
Goud en zilver duurder door tariefonzekerheid VS, bitcoin daalt

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud en zilver stegen maandag in waarde door de toegenomen onzekerheid over de Amerikaanse importheffingen. Die onzekerheid werd aangewakkerd door de beslissing van het Amerikaanse hooggerechtshof om een groot deel van de door president Donald Trump ingestelde importheffingen te verwerpen. De bitcoin zakte daarentegen tot onder de 65.000 dollar, omdat beleggers minder risico's nemen in afwachting van de ontwikkelingen rond het handelsbeleid van Trump.

4 uur geleden
PostNL profiteert van zakelijke post, positief resultaat posttak

DEN HAAG (ANP) - PostNL heeft flink geprofiteerd van de bezorging van zakelijke post in de laatste maand van het jaar. Dat zorgde voor een positief resultaat van de posttak aan het eind van 2025. Het postbedrijf gaat door met juridische procedures vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om PostNL geen subsidie te geven.

4 uur geleden