Allianz Trade: bedrijven verder in het nauw door renteverhogingen
PARIJS (ANP) - De renteverhogingen van centrale banken, om daarmee de inflatie te beteugelen, vergroten de kwetsbaarheid van bedrijven. Ze komen namelijk bovenop de gestegen kosten voor zaken als personeel en energie. Onder meer de retailsector heeft daar last van. "Alleen al in het eerste kwartaal gingen in Europa in deze sector elf retailers met een jaaromzet hoger dan 50 miljoen euro kopje onder", stelt Johan Geeroms, risicodirecteur Benelux bij kredietverzekeraar Allianz Trade.
Door de hogere rente kunnen bedrijven minder lenen. Tegelijkertijd ziet Allianz Trade de schulden van ondernemingen wereldwijd toenemen, terwijl zij moeten blijven investeren om te concurreren. Bijvoorbeeld in elektrificatie, digitalisering en robotisering. "Ondernemers willen koste wat kost blijven aanhaken en niet achteropraken", legt Geeroms uit. "Hiervoor steken bedrijven zich extra in de schulden, maar omdat de rente blijft stijgen, krijgen ze klap op klap waardoor zwakkere mkb'ers uiteindelijk niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen."
Veel bedrijven lenen geld voor de herfinanciering van lopende schulden, stelt Geeroms. "Een paar jaar geleden was geld lenen nog nagenoeg gratis. Die tijd is voorbij,waardoor oude schulden opeens als een molensteen om hun nek hangen. Juist voor bedrijven die het al moeilijk hebben, wordt het steeds lastiger om geld te lenen."
Aanjagen
Geeroms zegt dat ondernemers een spannende periode tegemoet gaan, opnieuw met enkele renteverhogingen. "Veel hangt af van de inflatie, die moet een duidelijk neerwaartse trend laten zien. We verwachten dat de Europese Centrale Bank de rente dit jaar nog twee keer verhoogt. Pas medio 2024 volgt mogelijk versoepeling." Hij verwacht dan ook dat de aanhoudend hoge rente de bedrijfsfaillissementen komende tijd flink zal aanjagen.
De netwerkorganisatie voor accountants SRA concludeerde voor het weekend al dat de winsten van meer dan de helft van de mkb-bedrijven waren gedaald. Dat was de eerste keer in negen jaar tijd. SRA schreef die daling toe aan de sterke stijging van de kosten, zoals die voor energie en personeel.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
16 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Aziƫ lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
55 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
3 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
8 uur geleden