Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Allianz: Nederland hard geraakt door handelsbeleid Trump

Allianz: Nederland hard geraakt door handelsbeleid Trump

DEN BOSCH (ANP) - De handelsbeperkingen die de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump wil invoeren zullen leiden tot een lagere wereldwijde economische groei, waarschuwt Allianz Trade. Ook de Nederlandse export zal volgens de kredietverzekeraar een flinke tik krijgen van deze beperkingen, waarbij de Nederlandse economie relatief hard wordt geraakt in vergelijking met andere landen in de eurozone.

Volgens Allianz Trade zal Trump bij zijn aantreden voor Chinese producten een importtarief van 25 procent invoeren en voor import uit de rest van de wereld een tarief van 5 procent. Als hierdoor de handelsconflicten met China en Europa oplaaien, kan het tarief voor Chinese import stijgen tot 60 procent en voor Europa tot 10 procent. Als dit gebeurt zal de wereldwijde economische groei hierdoor met 0,8 procentpunt verminderen. Dat is bijna een derde van de wereldwijde groei.

Doordat Nederland een open economie heeft die sterk op export is gericht, is het extra gevoelig voor externe factoren zoals de importheffingen van Trump. De Verenigde Staten zijn voor Nederland de belangrijkste handelspartner buiten de Europese Unie. Door de verwachte tariefverhoging van Trump kan de Nederlandse economie volgens Allianz Trade mogelijk met 0,5 procent krimpen. Als de Amerikaanse importtarieven oplopen tot 10 procent zou de krimp kunnen uitkomen op 1 procent.

Trump

Nederlandse sectoren als technologie en machinebouw krijgen "zeker een knauw hierdoor", zegt risicodirecteur Johan Geeroms van Allianz Trade. "Uit deze hoek gaan relatief veel producten naar de VS. Door de tariefverhoging verzwakt hun concurrentiepositie." Ook kan het midden- en kleinbedrijf volgens hem last krijgen van toeleveringsketens die verstoord raken door de toename van protectionisme en de tegenreacties die volgen.

Allianz Trade verwacht dat door de plannen van Trump de inflatie in de VS ook zal oplaaien, waardoor ook de rente wordt opgestuwd. Dat komt door het te verwachten stimuleringsbeleid van Trump, zoals belastingverlagingen, deregulering en subsidies. De kredietverzekeraar heeft de inflatieverwachtingen voor de VS verhoogd naar 2,9 procent in 2025 en 3,4 procent in 2026. Eerdere schattingen schommelden rond de 2,2 procent. "Hierdoor zal ook de inflatie in Nederland een duw krijgen. Die kan zomaar oplopen richting 4 procent. Consumenten gaan dat voelen in hun portemonnee", waarschuwt Geeroms.

Meer uit Financieel

Eerste luchtvaartmaatschappij uit VS keert terug naar Venezuela

FORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.

29 minuten geleden
Reuters: Tesla werkt aan ontwikkeling van nieuw model

AUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.

1 uur geleden
Ontwikkelingsbank investeert 5 miljard in herstel Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.

1 uur geleden
Eerste niet-Iraanse tanker sinds bestand door Straat van Hormuz

ATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.

2 uur geleden
Nike wil wedstrijdballen van de Champions League maken

NYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.

3 uur geleden
AEX sluit met kleine winst na dag van onzekerheid over bestand

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.

4 uur geleden
OpenAI schort groot Brits datacenterproject op

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.

4 uur geleden