Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Allianz: Nederland hard geraakt door handelsbeleid Trump

Allianz: Nederland hard geraakt door handelsbeleid Trump

DEN BOSCH (ANP) - De handelsbeperkingen die de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump wil invoeren zullen leiden tot een lagere wereldwijde economische groei, waarschuwt Allianz Trade. Ook de Nederlandse export zal volgens de kredietverzekeraar een flinke tik krijgen van deze beperkingen, waarbij de Nederlandse economie relatief hard wordt geraakt in vergelijking met andere landen in de eurozone.

Volgens Allianz Trade zal Trump bij zijn aantreden voor Chinese producten een importtarief van 25 procent invoeren en voor import uit de rest van de wereld een tarief van 5 procent. Als hierdoor de handelsconflicten met China en Europa oplaaien, kan het tarief voor Chinese import stijgen tot 60 procent en voor Europa tot 10 procent. Als dit gebeurt zal de wereldwijde economische groei hierdoor met 0,8 procentpunt verminderen. Dat is bijna een derde van de wereldwijde groei.

Doordat Nederland een open economie heeft die sterk op export is gericht, is het extra gevoelig voor externe factoren zoals de importheffingen van Trump. De Verenigde Staten zijn voor Nederland de belangrijkste handelspartner buiten de Europese Unie. Door de verwachte tariefverhoging van Trump kan de Nederlandse economie volgens Allianz Trade mogelijk met 0,5 procent krimpen. Als de Amerikaanse importtarieven oplopen tot 10 procent zou de krimp kunnen uitkomen op 1 procent.

Trump

Nederlandse sectoren als technologie en machinebouw krijgen "zeker een knauw hierdoor", zegt risicodirecteur Johan Geeroms van Allianz Trade. "Uit deze hoek gaan relatief veel producten naar de VS. Door de tariefverhoging verzwakt hun concurrentiepositie." Ook kan het midden- en kleinbedrijf volgens hem last krijgen van toeleveringsketens die verstoord raken door de toename van protectionisme en de tegenreacties die volgen.

Allianz Trade verwacht dat door de plannen van Trump de inflatie in de VS ook zal oplaaien, waardoor ook de rente wordt opgestuwd. Dat komt door het te verwachten stimuleringsbeleid van Trump, zoals belastingverlagingen, deregulering en subsidies. De kredietverzekeraar heeft de inflatieverwachtingen voor de VS verhoogd naar 2,9 procent in 2025 en 3,4 procent in 2026. Eerdere schattingen schommelden rond de 2,2 procent. "Hierdoor zal ook de inflatie in Nederland een duw krijgen. Die kan zomaar oplopen richting 4 procent. Consumenten gaan dat voelen in hun portemonnee", waarschuwt Geeroms.

Meer uit Financieel

Wereldwijde voedselprijzen dalen licht na recordniveau in april

ROME (ANP) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in mei licht gedaald, nadat ze de maand daarvoor nog het hoogste niveau in ruim drie jaar bereikten. Dat meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO).

32 minuten geleden
Economie eurozone krimpt in eerste maanden van 2026

LUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de eerste drie maanden van 2026 met 0,2 procent gekrompen ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een nieuwe raming. Eerder werd voor het eerste kwartaal nog een nipte groei van 0,1 procent gemeld, na een groei van 0,2 procent in de laatste drie maanden van 2025.

1 uur geleden
Bloomberg: Nvidia-chips mogelijk in handen China door maas in wet

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse regeringsfunctionarissen vrezen dat Chinese bedrijven de geavanceerde AI-chips van Nvidia in handen hebben gekregen door mogelijke mazen in de wet. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. De Verenigde Staten hebben juist strenge beperkingen opgelegd aan de verkoop van chips aan Chinese bedrijven om te voorkomen dat China over de meest geavanceerde chiptechnologie kan beschikken.

1 uur geleden
Zuid-Koreaanse minister wil dat techbedrijven winsten delen

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse minister van Arbeid heeft grote techbedrijven van het land, waaronder Samsung Electronics, opgeroepen hun hoge winsten meer te delen. Hij waarschuwde dat de ongekend hoge winsten in de chipsector vanwege de AI-hausse de ongelijkheid dreigen te vergroten.

1 uur geleden
Privéjeteigenaar veroordeeld voor fraude van 15 miljoen dollar

BALTIMORE (ANP) - De eigenaar van een bedrijf dat chartervluchten met privéjets aanbood, is veroordeeld voor het oplichten van klanten. Hij heeft mensen ongeveer 15 miljoen dollar afhandig gemaakt, aldus het Openbaar Ministerie in de Amerikaanse staat Maryland.

2 uur geleden
Subsidie elektrische landbouwmachines en tractors ruim overtekend

NIEUWEGEIN (ANP) - Voor een subsidieregeling voor een elektrische landbouwmachine of tractor is veel interesse bij boeren, nu de energieprijzen flink zijn gestegen door de Iranoorlog. De subsidiepot ging eerder deze week open, maar er is nu al veel meer steun aangevraagd dan er aan budget is. Agrotechniekbrancheclub Fedecom roept de politiek op snel meer geld beschikbaar te stellen.

2 uur geleden
AEX-index begint lager door koersverliezen chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.

3 uur geleden