Allianz: Nederland hard geraakt door handelsbeleid Trump
DEN BOSCH (ANP) - De handelsbeperkingen die de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump wil invoeren zullen leiden tot een lagere wereldwijde economische groei, waarschuwt Allianz Trade. Ook de Nederlandse export zal volgens de kredietverzekeraar een flinke tik krijgen van deze beperkingen, waarbij de Nederlandse economie relatief hard wordt geraakt in vergelijking met andere landen in de eurozone.
Volgens Allianz Trade zal Trump bij zijn aantreden voor Chinese producten een importtarief van 25 procent invoeren en voor import uit de rest van de wereld een tarief van 5 procent. Als hierdoor de handelsconflicten met China en Europa oplaaien, kan het tarief voor Chinese import stijgen tot 60 procent en voor Europa tot 10 procent. Als dit gebeurt zal de wereldwijde economische groei hierdoor met 0,8 procentpunt verminderen. Dat is bijna een derde van de wereldwijde groei.
Doordat Nederland een open economie heeft die sterk op export is gericht, is het extra gevoelig voor externe factoren zoals de importheffingen van Trump. De Verenigde Staten zijn voor Nederland de belangrijkste handelspartner buiten de Europese Unie. Door de verwachte tariefverhoging van Trump kan de Nederlandse economie volgens Allianz Trade mogelijk met 0,5 procent krimpen. Als de Amerikaanse importtarieven oplopen tot 10 procent zou de krimp kunnen uitkomen op 1 procent.
Trump
Nederlandse sectoren als technologie en machinebouw krijgen "zeker een knauw hierdoor", zegt risicodirecteur Johan Geeroms van Allianz Trade. "Uit deze hoek gaan relatief veel producten naar de VS. Door de tariefverhoging verzwakt hun concurrentiepositie." Ook kan het midden- en kleinbedrijf volgens hem last krijgen van toeleveringsketens die verstoord raken door de toename van protectionisme en de tegenreacties die volgen.
Allianz Trade verwacht dat door de plannen van Trump de inflatie in de VS ook zal oplaaien, waardoor ook de rente wordt opgestuwd. Dat komt door het te verwachten stimuleringsbeleid van Trump, zoals belastingverlagingen, deregulering en subsidies. De kredietverzekeraar heeft de inflatieverwachtingen voor de VS verhoogd naar 2,9 procent in 2025 en 3,4 procent in 2026. Eerdere schattingen schommelden rond de 2,2 procent. "Hierdoor zal ook de inflatie in Nederland een duw krijgen. Die kan zomaar oplopen richting 4 procent. Consumenten gaan dat voelen in hun portemonnee", waarschuwt Geeroms.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
51 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) maakt zich zorgen over de tientallen schepen onder Nederlandse vlag en van Nederlandse reders die op dit moment in de Perzische Golf zijn. Volgens KVNR-directeur Annet Koster kunnen de schepen na de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land nu niet of heel moeilijk weg uit het gebied.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Belastingdienst was het zondag meteen druk, nu mensen weer hun aangifte voor de inkomstenbelasting kunnen doen. De fiscus kreeg de eerste aangifte vannacht al binnen na 2 minuten en 23 seconden. Vorig jaar was dit na 4 minuten en 24 seconden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de vierde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido op internet geplaatst. Dit keer lijkt het te gaan om een veel grotere hoeveelheid data, mogelijk zelfs alle nog niet eerder vrijgegeven data. De omvang van het bestand met de naam 'full_odido_shinyhunters' is meer dan 25 keer zo groot als het zaterdag naar buiten gebrachte bestand.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 9,6 miljoen mensen hebben de afgelopen weken van de Belastingdienst een blauwe envelop ontvangen met de oproep aangifte inkomstenbelasting over 2025 te doen. Vanaf 1 maart moeten 7,1 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers belastingaangifte doen. Dat kan tot 1 mei.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.
17 uur geleden