Allianz: grote toename Duitse faillissementen treft ook Nederland
DEN BOSCH (ANP) - De grote stijging van faillissementen in Duitsland is ook voor Nederland slecht nieuws, waarschuwt kredietverzekeraar Allianz Trade. Uit onderzoek van de verzekeraar komt naar voren dat het aantal bedrijven dat vorig jaar in Duitsland failliet is gegaan het sterkst is gestegen sinds de kredietcrisis in 2008.
Met name aan het einde van 2022 ging het hard, en ook voor dit jaar wordt een stijging van het aantal faillissementen verwacht. Zo steeg het aantal bedrijven dat de deuren sloot met 19,5 procent in de laatste drie maanden van vorig jaar. Voor dit jaar verwacht Allianz Trade een stijging van 15 procent. Daarmee liggen de ramingen van de kredietverzekeraar boven het niveau van voor de coronacrisis.
De verslechterde economische omstandigheden zullen ook Nederland niet sparen, legt hoofd risicoanalyse Benelux bij Allianz Trade Johan Geeroms uit. "We proberen ons hier te onttrekken aan de mogelijke recessie maar Duitsland zit ons in de weg. We zijn sterk afhankelijk van onze oosterburen, onze belangrijkste handelspartner. Het is niet alleen de grootste afzetmarkt voor Nederlandse goederen, maar ook halen we er de meeste producten."
Industriële recessie
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekende eerder al dat een vijfde van de Nederlandse export in 2020 voor Duitsland bestemd was. Daarmee is een waarde gemoeid van zo’n 100 miljard euro. De import was daarnaast goed voor 90 miljard euro, waarmee Duitsland goed is voor ongeveer een zevende van alle goederen die Nederland binnenkomen.
"We zien enig herstel in de dienstensector, maar de Duitse industrie gaat nog steeds achteruit", zegt Geeroms. "Wij rekenen voor komend half jaar nog steeds op een industriële recessie in Duitsland. Met na de zomer een licht herstel. Overall wordt het economisch gezien een verloren jaar. Daarna zal ook 2024 niet geweldig zijn." Met name de bouw, groothandel en transport en opslag zijn volgens Geeroms kwetsbare sectoren, als gevolg van de gestegen energie- en inkoopprijzen.
Voor het weekend meldde het Duitse federale statistiekbureau Destatis al dat de economie in het laatste kwartaal van 2022 sterker was gekrompen dan verwacht. In de voorlopige cijfers werd uitgegaan van een krimp van 0,2 procent ten opzichte van het derde kwartaal; dat blijkt nu 0,4 procent te zijn. Daarmee neemt de kans op een recessie toe.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
17 uur geleden