Alliander: snelheid van energietransitie moeilijk bij te houden
ARNHEM (ANP) - De snelheid waarmee de overgang naar hernieuwbare energie plaatsvindt is maar moeilijk bij te houden. Daarop wijst topman Maarten Otto van het grote energienetwerkbedrijf Alliander bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Belangrijke oorzaken zijn een chronisch tekort aan technisch personeel en lange doorlooptijden door onder andere vergunningsprocedures.
Otto waarschuwt dat de vanzelfsprekendheid van toegang tot energie met de energietransitie "stevig op de proef wordt gesteld". Alliander investeert net als andere netbeheerders fors in het energienet van de toekomst. "Dat voorkomt echter niet dat de samenleving hinder gaat ondervinden. Door de drukte gaan zowel ondernemers als consumenten de komende jaren langer op een aansluiting of extra capaciteit wachten dan gewenst."
Het stroomverbruik neemt de laatste tijd snel toe, bijvoorbeeld door de komst van datacenters. In het eerste half jaar was het elektriciteitsverbruik door deze centra even hoog als het gemiddelde verbruik van ongeveer 630.000 huishoudens. En de komende tien jaar wordt meer dan een vervijfvoudiging verwacht van de elektriciteitsvraag door deze centra. Aan de andere kant groeit ook de hoeveelheid duurzame energie die wordt opgewekt met zon- en windparken.
Knelpunten
De capaciteitsproblemen waarvoor Otto waarschuwt, worden nu al zichtbaar. Nu al zit het elektriciteitsnet op verschillende plekken vol, zoals in twee gebieden in Amsterdam. En dit geldt straks waarschijnlijk voor steeds meer plaatsen. Komende jaren neemt de behoefte aan laadpalen ook flink toe. Consumenten gaan ook steeds meer merken dat stroom die zij zelf met zonnepanelen opwekken niet op elk moment van de dag volledig kan worden teruggeleverd aan het net.
Afgelopen tijd bemoeilijkte corona ook nog het werk van Alliander. Toch verwacht Alliander in 2021 door slimmer te plannen meer werk te kunnen verzetten dan vorig jaar. Zo werden werkzaamheden in drukke winkelstraten eerder uitgevoerd, omdat het door de lockdown daar toch rustig was. Otto wil daarnaast dat overheden meer de regierol op zich nemen in de energietransitie om zo te helpen bij al het werk dat gedaan moet worden.
Netbeheerder Stedin heeft met dezelfde vraagstukken te maken. Financieel directeur Danny Benima wijst in een toelichting op het halfjaarverslag van zijn organisatie vooral op de financiële aspecten van de energietransitie. "De verbouwing en uitbreiding van ons energiesysteem als gevolg van de energietransitie en de economische groei kost geld. Dat verhaal wordt steeds duidelijker", geeft hij aan. Hij benadrukt dat meerdere partijen een bijdrage moeten leveren, dus niet alleen de netbeheerders maar bijvoorbeeld ook de overheid en klanten. "Het is een en-en-vraagstuk dat alleen alle partijen samen kunnen oplossen."
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn donderdagochtend flink omhooggegaan na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. Daarnaast zei de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) dat een Amerikaanse luchtmachtbasis is aangevallen. Daarmee lijkt een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten weer verder uit beeld.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok brengt TikTok Shop naar Nederland. Vanaf 15 juni kunnen Nederlandse gebruikers van het socialemediaplatform producten die in filmpjes worden aangeprezen direct kopen, zonder dat ze daarvoor de app hoeven te verlaten. De Consumentenbond laat weten kritisch te zijn.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil haar belangrijke industriële sectoren beter beschermen tegen een "existentiële" bedreiging van Chinese import. Dat zegt Stéphane Séjourné, de vicevoorzitter van de Europese Commissie en Eurocommissaris voor Welvaart en Industriële Strategie, in de Financial Times.
49 minuten geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
7 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
9 uur geleden