Alliander: snelheid van energietransitie moeilijk bij te houden
ARNHEM (ANP) - De snelheid waarmee de overgang naar hernieuwbare energie plaatsvindt is maar moeilijk bij te houden. Daarop wijst topman Maarten Otto van het grote energienetwerkbedrijf Alliander bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Belangrijke oorzaken zijn een chronisch tekort aan technisch personeel en lange doorlooptijden door onder andere vergunningsprocedures.
Otto waarschuwt dat de vanzelfsprekendheid van toegang tot energie met de energietransitie "stevig op de proef wordt gesteld". Alliander investeert net als andere netbeheerders fors in het energienet van de toekomst. "Dat voorkomt echter niet dat de samenleving hinder gaat ondervinden. Door de drukte gaan zowel ondernemers als consumenten de komende jaren langer op een aansluiting of extra capaciteit wachten dan gewenst."
Het stroomverbruik neemt de laatste tijd snel toe, bijvoorbeeld door de komst van datacenters. In het eerste half jaar was het elektriciteitsverbruik door deze centra even hoog als het gemiddelde verbruik van ongeveer 630.000 huishoudens. En de komende tien jaar wordt meer dan een vervijfvoudiging verwacht van de elektriciteitsvraag door deze centra. Aan de andere kant groeit ook de hoeveelheid duurzame energie die wordt opgewekt met zon- en windparken.
Knelpunten
De capaciteitsproblemen waarvoor Otto waarschuwt, worden nu al zichtbaar. Nu al zit het elektriciteitsnet op verschillende plekken vol, zoals in twee gebieden in Amsterdam. En dit geldt straks waarschijnlijk voor steeds meer plaatsen. Komende jaren neemt de behoefte aan laadpalen ook flink toe. Consumenten gaan ook steeds meer merken dat stroom die zij zelf met zonnepanelen opwekken niet op elk moment van de dag volledig kan worden teruggeleverd aan het net.
Afgelopen tijd bemoeilijkte corona ook nog het werk van Alliander. Toch verwacht Alliander in 2021 door slimmer te plannen meer werk te kunnen verzetten dan vorig jaar. Zo werden werkzaamheden in drukke winkelstraten eerder uitgevoerd, omdat het door de lockdown daar toch rustig was. Otto wil daarnaast dat overheden meer de regierol op zich nemen in de energietransitie om zo te helpen bij al het werk dat gedaan moet worden.
Netbeheerder Stedin heeft met dezelfde vraagstukken te maken. Financieel directeur Danny Benima wijst in een toelichting op het halfjaarverslag van zijn organisatie vooral op de financiële aspecten van de energietransitie. "De verbouwing en uitbreiding van ons energiesysteem als gevolg van de energietransitie en de economische groei kost geld. Dat verhaal wordt steeds duidelijker", geeft hij aan. Hij benadrukt dat meerdere partijen een bijdrage moeten leveren, dus niet alleen de netbeheerders maar bijvoorbeeld ook de overheid en klanten. "Het is een en-en-vraagstuk dat alleen alle partijen samen kunnen oplossen."
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP) - Saudi-Arabië is begonnen met het verlagen van de productie op twee van zijn olievelden, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. De stap volgt op de afsluiting van de Straat van Hormuz, een belangrijke transportroute voor olie uit het land. De opslagtanks in Saudi-Arabië dreigen daardoor vol te raken.
38 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en De Unie zeggen samen met de nieuwe FNV-voorzitter Hans Spekman op te willen trekken tegen de plannen van het kabinet van premier Rob Jetten. Maandag werd bekend dat de voormalige PvdA-politicus is benoemd tot voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. Het nieuwe FNV-bestuur onder leiding van Spekman begint op 1 mei.
53 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De snel oplopende dieselprijzen zetten transportondernemers onder zware druk. Dat stelt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Volgens TLN is het een nieuwe klap voor transportondernemers, die al met een reeks kostenstijgingen te maken hebben.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
3 uur geleden