Alliander loopt tegen grenzen werkzaamheden stroomnet aan
ARNHEM (ANP) - Netwerkbedrijf Alliander, het moederbedrijf van netbeheerder Liander, kan de hoeveelheid werk aan uitbreiding en onderhoud van het stroomnet nauwelijks aan. In de eerste zes maanden van dit jaar investeerde het bedrijf hier bijna 800 miljoen euro in, maar het is de vraag of het concern de werkzaamheden in dit tempo kan volhouden.
De hoeveelheid werk die de energietransitie met zich meebrengt is "gigantisch", stelt Alliander. "Het afgelopen half jaar werd merkbaar dat het tempo waarmee de grootschalige aanleg en verzwaring van elektriciteitsnetten verder kan worden opgevoerd, tegen grenzen aanloopt".
Projecten lopen vertraging op omdat ze complexer zijn dan vooraf gedacht. Eind juni werd duidelijk dat bedrijven en woningbouwprojecten in Friesland en de Noordoostpolder rekening moeten houden met langere wachttijden.
Somber vooruitzicht
Alliander doet er alles aan om de problemen zo snel mogelijk op te lossen, zegt financieel topman Walter Bien. "Zo plaatsten of verbouwden we in het eerste halfjaar ruim achthonderd transformatorhuisjes en legden we bijna 900 kilometer nieuwe kabels in de grond. Tegelijk zijn we met ondernemers in gesprek of zij flexibeler en anders gebruik kunnen maken van het elektriciteitsnet."
Begin dit jaar maakte Alliander bekend dat er nog zeker tien jaar overlast op het overvolle stroomnet zal zijn. Veel bedrijven zullen langer moeten wachten op een nieuwe stroomaansluiting.
879 miljoen euro
Het nettoresultaat van Alliander kwam in het eerste halfjaar van 2024 uit op 879 miljoen euro. Dat is 770 miljoen hoger dan vorig jaar, vooral dankzij de verkoop van Kenter, dienstverlener in energievoorzieningen en energiedata.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) komt niet af van de status van beheerder van de gasopslagen Norg en Grijpskerk, oordeelt de rechter. Daarmee blijft het energiebedrijf ook gebonden aan regelgeving voor gasopslagen. Die schrijft onder andere voor dat beheerders pas mogen stoppen met gasopslagen als dat volgens de toezichthouder geen probleem voor de leveringszekerheid oplevert.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Diverse bedrijven hebben maatregelen genomen om bezorgers te ontzien tijdens de warme dagen. Onder meer bezorgers van boodschappen en pakketjes mogen extra pauzes houden en krijgen extra water mee, komt naar voren uit een rondvraag van het ANP.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten voeren er nog niet zoveel schepen op een dag door de Straat van Hormuz als maandag. Dat blijkt uit gegevens van onderzoeksbureau Kpler. Het verkeer door de zeestraat is de afgelopen dagen toegenomen na het vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran.
29 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV dreigt met meer en langere acties na de zomer tegen de plannen van het kabinet om te bezuinigen op de sociale zekerheid, in navolging van de landelijke staking in het openbaar vervoer woensdagochtend. Volgens de bond is dit een eerste waarschuwing aan het kabinet.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Iets meer dan een vijfde (21 procent) van de Duitsers heeft niet genoeg geld om een weekje buitenshuis op zomervakantie te gaan. Dat meldt het Duitse statistiekbureau Destatis. Dat komt volgens het bureau neer op een totaal van 17,3 miljoen mensen. Vooral eenoudergezinnen worden geraakt. Daarvan zegt 39 procent een week vakantie niet te kunnen betalen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij het door de Verenigde Staten geleide Pax Silica om de toevoerketen voor de chipsindustrie en AI veilig te stellen. Het in december gelanceerde initiatief moet de deelnemende landen minder afhankelijk maken van China en gevoelige technologie beschermen.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Tuinen van woningen in Nederland zijn gemiddeld voor bijna de helft verhard met verstening en bijna een vijfde is zelfs voor meer dan driekwart versteend. Dat meldt verzekeraar Centraal Beheer in een analyse op basis van gegevens van ongeveer 5 miljoen woningen met een tuin. Centraal Beheer stelt dat een kleine vergroening van tuinen al een groot verschil kan maken bij extreem weer zoals hitte en zware regenval. Groenere tuinen kunnen beter regenwater opnemen en zorgen voor meer verkoeling.
3 uur geleden