Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Alles draait om kunstmatige intelligentie op techbeurs CES

Alles draait om kunstmatige intelligentie op techbeurs CES

LAS VEGAS (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Het Amerikaanse supermarktconcern Walmart introduceert een app waarmee klanten met behulp van AI assistentie krijgen bij het boodschappen doen. En Volkswagen kondigt aan dat automobilisten voortaan handsfree ChatGPT achter het stuur kunnen raadplegen. AIles op de Consumer Electronics Show (CES), de grootste techbeurs ter wereld, lijkt dit jaar te draaien om kunstmatige intelligentie.

Het Duitse Bosch komt met een beveiligingssysteem om vuurwapens met behulp van AI te weren op scholen. Het Japanse NEC introduceert AI-software waarmee mobiele apparaten gezichtspatronen kunnen herkennen om iemands stemming te peilen. Microsoft komt zelfs met een nieuwe knop op het Windows-toetsenbord waarmee de AI-tool Copilot kan worden geactiveerd.

Ook de schoonheidsindustrie heeft AI ontdekt. Het Amerikaanse Nimble presenteert op de CES-beurs een apparaat dat tien vingernagels kan lakken en drogen in slechts 25 minuten. Met microcamera's worden de vorm, grootte en kromming van de nagels vastgelegd, waarna een kleine robotarm met behulp van AI-algoritmen drie laklagen aanbrengt.

Nederlandse bedrijven

Nederlandse bedrijven zijn goed vertegenwoordigd op de beurs. Navigatiebedrijf TomTom kondigde een samenwerking aan met het Japanse Mitsubishi op het gebied van zelfrijdende auto's. TomTom werkt al samen met Microsoft aan een door AI aangestuurde spraakassistent, waarmee automobilisten met hun voertuig kunnen communiceren.

In het Nederlandse paviljoen presenteren zeventig Nederlandse startups zich aan potentiƫle klanten en investeerders. Maar liefst twaalf daarvan hebben dit jaar een zogenoemde CES-Innovation Award gekregen.

Beter verstaanbaar maken

Een van de winnaars is Axelera, dat een chip ontwikkelde voor de verwerking van data voor kunstmatige intelligentie op video. Ook MantiSpectra, dat een chip bedacht die met behulp van sensoren nauwkeurig materiaaleigenschappen kan bepalen, mag een prijs ophalen. Hetzelfde geldt voor Susphos dat een nieuwe methode ontwikkelde om duurzame fosfaatproducten te produceren uit afvalwater. Een andere winnaar is Whispp dat een AI-app ontwikkelde waarmee mensen met een spraakgebrek zich beter verstaanbaar kunnen maken.

Aan CES 2024 nemen in totaal meer 170.000 bedrijven en investeerders deel uit ongeveer 160 landen. Nederland is voor de achtste keer van de partij. De CES duurt tot en met vrijdag.

Meer uit Financieel

Intel ruim een vijfde meer waard op beurs na investering Nvidia

NEW YORK (ANP) - Intel is donderdag ruim een vijfde meer waard geworden op Wall Street. Beleggers verwerkten het nieuws dat Nvidia 5 miljard dollar investeert in de chipproducent. Ook gaan de twee bedrijven samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken. Intel eindigde 22,8 procent hoger.

6 uur geleden
Luchthavenuitbater Spanje wil miljarden investeren in vliegvelden

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse luchthavenexploitant Aena wil bijna 13 miljard euro investeren in zijn luchthavens. De investeringen worden uitgesmeerd over de periode 2027 tot 2031 en gaan onder meer naar modernisering van terminals, veiligheid, duurzaamheid en innovatie. Het gaat om de "grootste investering in luchthavens in de afgelopen twintig jaar in Spanje", aldus Aena.

9 uur geleden
Brussel overweegt import Russisch lng sneller te stoppen

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie werkt aan een voorstel om de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland sneller dan gepland te stoppen, laat een woordvoerder van de Commissie weten. De Commissie heeft voor de zomer al voorgesteld de import van al het aardgas uit Moskou voor 2028 helemaal te schrappen.

9 uur geleden
Trump wil via Hooggerechtshof alsnog ontslag Fed-bestuurder Cook

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump wil dat het Amerikaanse Hooggerechtshof alsnog toestemming geeft voor het onmiddellijke ontslag van Lisa Cook als bestuurslid van de Federal Reserve. De president kondigde vorige maand het ontslag aan van Cook, maar zij verzet zich daartegen bij de rechter. Lagere rechtbanken oordeelden dat de centralebankbestuurder niet uit haar functie mag worden gezet zolang die zaak loopt en daartegen gaat de regering nu in beroep.

10 uur geleden
Amerikaanse staten en marktwaakhond klagen Ticketmaster aan

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC en zeven Amerikaanse staten hebben een rechtszaak aangespannen tegen Ticketmaster en moederbedrijf Live Nation. Het ticketplatform heeft volgens de aanklacht nagelaten ticketbots aan te pakken. Dat is software waarmee partijen grote hoeveelheden tickets kunnen opkopen om die daarna voor een meerprijs door te verkopen.

10 uur geleden
Chipbedrijven flink hoger in AEX na investering Nvidia in Intel

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn donderdag hoger geƫindigd in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De koersen veerden op nadat Nvidia had bekendgemaakt 5 miljard euro te investeren in branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken.

10 uur geleden
Japans chemiebedrijf legt bouw Rotterdamse fabriek stil

TOKIO (ANP) - Het Japanse chemiebedrijf Mitsubishi Gas Chemical (MGC) heeft de bouw van een fabriek in Rotterdam tijdelijk stilgelegd. De kosten zijn sterk opgelopen en het concern wil het project opnieuw beoordelen. Daarbij onderzoekt MGC ook of het nog zin heeft om door te gaan met de nieuwe fabriek.

11 uur geleden