Alleen vrijwillige zelftest voor reizigers uit China
DEN HAAG (ANP) - Alle reizigers uit China die vanaf 5 januari naar Nederland komen, kunnen op Schiphol gratis een coronazelftest doen. Dat schrijft minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. Als zij positief testen, wordt de reizigers op het hart gedrukt het isolatieadvies na te leven.
Kuipers vindt het nog niet nodig om acute reisbeperkende maatregelen te nemen. Hij deelt daarmee de "breed gedeelde opvatting" van het Europese Health Security Committee dat donderdag in een spoedbijeenkomst bijeenkwam om te spreken over de epidemiologische situatie in China, waar het aantal coronabesmettingen gigantisch hoog is, en de gevolgen daarvan.
Kuipers wijst mensen die naar China willen gaan erop dat daar risico's zijn. "Reizigers moeten er rekening mee houden dat de situatie in China onvoorspelbaar is en toegankelijkheid van de gezondheidszorg naar het zich laat aanzien onder druk staat."
Gebrekkige informatie
Op verzoek van de minister gaat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) wel per direct de rioolwatersurveillance rondom Schiphol intensiveren, "zodat een mogelijke nieuwe variant snel gedetecteerd wordt". "Op dit moment is het grootste punt van zorg voor de EU de mogelijke ontwikkeling van nieuwe varianten van het virus in China en de gebrekkige informatievoorziening daarover", schrijft de minister.
Nederland heeft er donderdag in Europees verband op gehamerd dat als een inreisbeperking vanuit China nodig is, die maatregel EU-breed genomen moet worden om "deze effectief te laten zijn." Italië en Spanje hebben al wel een verplichte test ingevoerd.
Nauwlettend
Mocht de EU later gezamenlijk besluiten tot een verplichting voor reizigers uit China om zich voor de vlucht te testen of om bij aankomst in Nederland in quarantaine te gaan, dan heeft Nederland daar momenteel overigens geen juridische grondslag voor. Die is er pas als de Eerste Kamer akkoord gaat met met de wijziging van de Wet publieke gezondheid. De Europese Commissie en de EU-lidstaten hebben China opgeroepen om actuele corona-informatie in internationaal verband te delen. De komende dagen houden de lidstaten de coronasituatie in China nauwlettend in de gaten en komen ze indien nodig opnieuw bij elkaar. "Nadere maatregelen kunnen daarbij overwogen worden", meldt Kuipers.
Vooralsnog lijken in China subvarianten van de omikron-variant rond te waren. Daartegen is in de EU een goede immuniteit opgebouwd, schrijft Kuipers. "Op basis van de nu beschikbare data worden beperkende maatregelen nog niet noodzakelijk geacht."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In het schooljaar 2024/25 waren er 5000 vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs minder dan in het schooljaar ervoor. In het mbo en het speciaal basisonderwijs nam de vraag naar nieuwe werknemers juist toe. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De plannen van de nieuwe regeringscoalitie leggen veel nadruk op verbetering van de kwaliteit van leven op de lange termijn. Maar de bezuinigingen die daar tegenover staan, dreigen toch al kwetsbare groepen harder te raken en kunnen ertoe leiden dat de ongelijkheid toeneemt. Daarvoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een reflectie op het coalitieakkoord.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.
10 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski en haar advocaten hebben maandag in een extra ingelaste zitting in haar strafzaak opnieuw gevraagd om extra onderzoek naar de detentieomstandigheden van Weski na haar arrestatie. Weski (71) wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie mag Richard R., alias Rico de Chileen, vervolgen voor het voorbereiden van liquidaties. Dat is de uitkomst van een procedure in het geboorteland van R., Chili. Zijn advocaat bevestigt maandag berichtgeving hierover van De Telegraaf.
13 uur geleden