Alleen vrijwillige zelftest voor reizigers uit China
DEN HAAG (ANP) - Alle reizigers uit China die vanaf 5 januari naar Nederland komen, kunnen op Schiphol gratis een coronazelftest doen. Dat schrijft minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. Als zij positief testen, wordt de reizigers op het hart gedrukt het isolatieadvies na te leven.
Kuipers vindt het nog niet nodig om acute reisbeperkende maatregelen te nemen. Hij deelt daarmee de "breed gedeelde opvatting" van het Europese Health Security Committee dat donderdag in een spoedbijeenkomst bijeenkwam om te spreken over de epidemiologische situatie in China, waar het aantal coronabesmettingen gigantisch hoog is, en de gevolgen daarvan.
Kuipers wijst mensen die naar China willen gaan erop dat daar risico's zijn. "Reizigers moeten er rekening mee houden dat de situatie in China onvoorspelbaar is en toegankelijkheid van de gezondheidszorg naar het zich laat aanzien onder druk staat."
Gebrekkige informatie
Op verzoek van de minister gaat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) wel per direct de rioolwatersurveillance rondom Schiphol intensiveren, "zodat een mogelijke nieuwe variant snel gedetecteerd wordt". "Op dit moment is het grootste punt van zorg voor de EU de mogelijke ontwikkeling van nieuwe varianten van het virus in China en de gebrekkige informatievoorziening daarover", schrijft de minister.
Nederland heeft er donderdag in Europees verband op gehamerd dat als een inreisbeperking vanuit China nodig is, die maatregel EU-breed genomen moet worden om "deze effectief te laten zijn." Italiƫ en Spanje hebben al wel een verplichte test ingevoerd.
Nauwlettend
Mocht de EU later gezamenlijk besluiten tot een verplichting voor reizigers uit China om zich voor de vlucht te testen of om bij aankomst in Nederland in quarantaine te gaan, dan heeft Nederland daar momenteel overigens geen juridische grondslag voor. Die is er pas als de Eerste Kamer akkoord gaat met met de wijziging van de Wet publieke gezondheid. De Europese Commissie en de EU-lidstaten hebben China opgeroepen om actuele corona-informatie in internationaal verband te delen. De komende dagen houden de lidstaten de coronasituatie in China nauwlettend in de gaten en komen ze indien nodig opnieuw bij elkaar. "Nadere maatregelen kunnen daarbij overwogen worden", meldt Kuipers.
Vooralsnog lijken in China subvarianten van de omikron-variant rond te waren. Daartegen is in de EU een goede immuniteit opgebouwd, schrijft Kuipers. "Op basis van de nu beschikbare data worden beperkende maatregelen nog niet noodzakelijk geacht."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma noemt de aangekondigde stop op stroomnetaansluitingen "een bittere pil". Dat schrijft zij op haar Instagramkanaal.
22 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
1 uur geledenHOENSBROEK (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Hoensbroek is een man overleden. De politie meldt dat zij een onderzoek heeft gestart.
1 uur geledenSEVENUM (ANP) - In het Limburgse dorp Sevenum woedt een grote brand in een winkel aan de Maasbreeseweg in het centrum van het dorp. Dat meldt de veiligheidsregio.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een deel van de provincie Utrecht kunnen burgers en bedrijven vanaf juli geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. Aanvragen komen dan op een wachtlijst te staan, tot er weer ruimte is op het stroomnet. Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat van Klimaat en Groene Groei bekendgemaakt na een overleg met betrokken netbeheerders en provincies. Wanneer er wel weer nieuwe aansluitingen mogelijk zijn, is nog niet te zeggen.
8 uur geleden