
Alleen Nederlandse inflatie nam toe in eurozone
LUXEMBURG (ANP) - Van alle eurolanden had alleen Nederland in mei te maken met een hogere inflatie dan de voorgaande maand. In bijna alle andere landen van de eurozone stegen de prijzen minder hard dan in april. In Malta bleef de inflatie gelijk aan die van de voorgaande maand.
De inflatie in de hele eurozone kwam volgens een eerste schatting van het Europese statistiekbureau Eurostat uit op 6,1 procent, tegenover 7 procent in april. Daarbij werd energie goedkoper en stegen de prijzen voor eten, drinken en genotsmiddelen minder hard dan in de voorgaande maand.
Maar in Nederland stegen de prijzen in doorsnee met 6,8 procent, tegenover 5,8 procent in april. Het gaat hier om een inflatiecijfer dat volgens de Europese meetmethode is berekend, die wat afwijkt van de manier waarop het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zelf rekent.
Econoom Jan-Paul van de Kerke van ABN AMRO wijst op "oververhitting" van de Nederlandse economie als mogelijk verklaring voor de nog hoge inflatie. Daarbij gaat het economisch zo goed dat bedrijven de sterke vraag naar producten of diensten niet kunnen bijbenen, wat de prijzen opdrijft. In andere landen, zoals Duitsland, zijn de economieën minder "weerbaar".
Gevolgen krimp
De economische krimp van Nederland in het eerste kwartaal zorgt volgens hem nog niet voor een rem op die hoge vraag. "Heel plat gezegd was die krimp het gevolg van zwakte in het buitenland. Maar de bijdrage door consumptie van huishoudens en de overheid was positief. Mensen hebben na de pandemie hun bezoekjes aan Artis of het restaurant wel ingehaald, maar misschien nog niet alle vakanties. Als je afkoeling wil, is dat niet iets wat hieruit blijkt."
Aanwijzingen voor een loon-prijsspiraal, waar hogere looneisen en sterke prijsstijgingen elkaar blijven opvolgen, heeft hij nog niet. "We zien niet dat de toegenomen loonkosten een duidelijk prijsopdrijvend effect hebben in de afzetprijzen. In de arbeidsintensieve dienstensector is de vraag ook heel hoog, dus het is niet evident dat de prijsstijgingen daar het gevolg zijn van loonkosten."
Loonontwikkeling
ING-econoom Marcel Klok noemt de loonstijgingen van nu nog "in de buurt van wat je verantwoord noemt". "Maar hoe lonen zich ontwikkelen is voor ons wel de grootste onzekerheid als het over inflatie gaat." Hij verwacht dat de Nederlandse inflatie in de tweede jaarhelft zal dalen, onder andere door lagere energieprijzen. "Maar dat laat onverlet dat we dit jaar nog altijd met hoge inflatie te maken hebben."
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China voert invoerbeperkingen in op medische apparatuur uit de Europese Unie zodra de waarde ervan boven de 45 miljoen yuan (ongeveer 5,4 miljoen euro) uitkomt. De "tegenmaatregel" treedt zondag in werking, maakte het Chinese ministerie van Financiën bekend.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
22 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
22 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
23 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
1 dag geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
1 dag geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
1 dag geleden