Alleen bij uitzondering DNA-test mogelijke vaders niet verplicht
DEN HAAG (ANP) - Vermoedelijke biologische vaders moeten meewerken aan een DNA-test als hun mogelijke kind daar om vraagt. Alleen bij uitzonderlijke omstandigheden kan het zijn dat de eventuele biologische vader niet verplicht is om mee te werken aan zo'n test, oordeelde de Hoge Raad vrijdag.
De zaak draait om een 53-jarige man die zijn vermoedelijke vader meermaals tevergeefs had verzocht om een DNA-test te doen. Door deze uitspraak gaat de zaak opnieuw naar een gerechtshof om te beoordelen of de vermoedelijke vader moet meewerken. Eerder oordeelde het hof in hoger beroep dat een uitzondering nodig was, nadat de rechtbank had bepaald dat de mogelijke vader mee moest werken aan het DNA-onderzoek.
Het hof wees op de gevorderde leeftijd van de vader en stelde dat het verkrijgen van zekerheid over het biologische vaderschap belastend voor hem zou zijn. Het zou een "aantasting" kunnen opleveren op zijn welbevinden en gezondheid. Daarnaast telde volgens het hof mee dat het kind de DNA-test niet nodig had vanwege mogelijke medische aandoeningen of omdat de man familiecontact wilde.
De Hoge Raad beaamt dat het in deze zaak gaat om twee tegenover elkaar staande grondrechten: het recht van een kind om te weten van wie het afstamt en het recht van de ouder om dat verborgen te houden en niet onvrijwillig DNA af te staan. Naar mening van de Hoge Raad is de argumentatie van het hof dat deze vader zijn DNA niet hoeft af te staan echter onvoldoende. Alleen in uitzonderlijke gevallen zou dit een argument zijn dat ervoor kan zorgen dat de vader niet verplicht hoeft mee te werken. Volgens de raad weegt het recht om te weten van wie een kind afstamt zwaarder, vooral "om een eigen identiteit en persoonlijkheid te kunnen vormen".
Meer uit Binnenland
BUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
1 uur geledenDORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.
3 uur geledenSPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Lang niet alle explosies in de regio Rotterdam hebben te maken met het criminele circuit. Dat zegt de Rotterdamse korpschef Tolga Köklü in een interview met de regionale omroep Rijnmond.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van alle Nederlanders wil meer kerncentrales. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling in de Kieskompas-stemhulp. Zo'n 53 procent van de Nederlanders vindt dat er meer kerncentrales gebouwd moeten worden. Iets minder dan een kwart van de bevolking is het hier niet mee eens.
8 uur geleden