Alleen als Biden opzij stapt kans op andere kandidaat Democraten
WASHINGTON (ANP) - Het aarzelende optreden van de Amerikaanse president Joe Biden in het debat met zijn Republikeinse rivaal Donald Trump heeft geleid tot een groeiende roep onder Democraten om zijn kandidatuur in te trekken. "Partijen bestaan om te winnen", zei een ervaren strateeg van de partij tegen The New York Times. "Die man op het podium met Trump kan niet winnen."
Omdat de Democratische voorverkiezingen al voorbij zijn en Biden voldoende kiesmannen heeft om zeker te zijn van zijn kandidatuur voor de presidentsverkiezingen, is de keuze om opzij te stappen geheel aan hem. Alleen dan zouden de Democraten een andere kandidaat naar voren kunnen schuiven.
De Democratische conventie in Chicago in augustus zou dan het platform zijn waar de kiesmannen een andere kandidaat aanwijzen. Kanshebbers moeten ter plekke zogeheten floor votes verzamelen en er zouden waarschijnlijk verschillende stemrondes nodig zijn om een andere kandidaat in stelling te brengen voor de presidentsverkiezingen in november.
Harris
De laatste keer dat de Democraten op een dergelijke manier een kandidaat kozen was in 1960, toen John F. Kennedy tijdens de conventie meer kiesmannen achter zich kreeg dan Lyndon B. Johnson.
Direct na het debat volgden al speculaties over wie de kandidatuur van Biden zou kunnen overnemen. Vicepresident Kamala Harris wordt genoemd, maar ook de Californische gouverneur Gavin Newsom, zijn ambtgenoot J.B. Pritzker uit Illinois of die uit Michigan, Gretchen Whitmer.
'Beste kandidaat'
Dat zou betekenen dat bij de conventie een kandidaat wordt aangewezen die niet op het stembiljet stond bij de voorverkiezingen. Maar dat hoeft geen probleem te zijn, denkt Tré Shawn Griffin-Noordermeer, voorzitter van de Democrats Abroad in Nederland. Zo is het in het verleden ook gegaan en als Biden zich terugtrekt, vertrouwt hij erop dat de conventie de beste plek is om nog een vervanger aan te wijzen.
Voorlopig blijft Griffin-Noordermeer wel achter Biden staan, die ook in Nederland de voorverkiezingen ruimschoots won. "Ik blijf erbij dat hij de beste kandidaat is voor nu, gezien de omstandigheden en de tegenstander. Zijn leeftijd is een ding, maar leeftijd brengt ook ervaring met zich mee. Hij kan deze baan aan." Griffin-Noordermeer benadrukt dat hij zo kort na het debat niet met zekerheid namens alle Democraten in Nederland kan spreken, maar zegt dat de mensen die hij heeft gesproken er net zo over denken.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
48 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
3 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin brengt komende week een bezoek aan China, meldt het Kremlin. Het bezoek staat gepland voor dinsdag en woensdag.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de Verenigde Staten en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
14 uur geleden