Alleen als Biden opzij stapt kans op andere kandidaat Democraten
WASHINGTON (ANP) - Het aarzelende optreden van de Amerikaanse president Joe Biden in het debat met zijn Republikeinse rivaal Donald Trump heeft geleid tot een groeiende roep onder Democraten om zijn kandidatuur in te trekken. "Partijen bestaan om te winnen", zei een ervaren strateeg van de partij tegen The New York Times. "Die man op het podium met Trump kan niet winnen."
Omdat de Democratische voorverkiezingen al voorbij zijn en Biden voldoende kiesmannen heeft om zeker te zijn van zijn kandidatuur voor de presidentsverkiezingen, is de keuze om opzij te stappen geheel aan hem. Alleen dan zouden de Democraten een andere kandidaat naar voren kunnen schuiven.
De Democratische conventie in Chicago in augustus zou dan het platform zijn waar de kiesmannen een andere kandidaat aanwijzen. Kanshebbers moeten ter plekke zogeheten floor votes verzamelen en er zouden waarschijnlijk verschillende stemrondes nodig zijn om een andere kandidaat in stelling te brengen voor de presidentsverkiezingen in november.
Harris
De laatste keer dat de Democraten op een dergelijke manier een kandidaat kozen was in 1960, toen John F. Kennedy tijdens de conventie meer kiesmannen achter zich kreeg dan Lyndon B. Johnson.
Direct na het debat volgden al speculaties over wie de kandidatuur van Biden zou kunnen overnemen. Vicepresident Kamala Harris wordt genoemd, maar ook de Californische gouverneur Gavin Newsom, zijn ambtgenoot J.B. Pritzker uit Illinois of die uit Michigan, Gretchen Whitmer.
'Beste kandidaat'
Dat zou betekenen dat bij de conventie een kandidaat wordt aangewezen die niet op het stembiljet stond bij de voorverkiezingen. Maar dat hoeft geen probleem te zijn, denkt Tré Shawn Griffin-Noordermeer, voorzitter van de Democrats Abroad in Nederland. Zo is het in het verleden ook gegaan en als Biden zich terugtrekt, vertrouwt hij erop dat de conventie de beste plek is om nog een vervanger aan te wijzen.
Voorlopig blijft Griffin-Noordermeer wel achter Biden staan, die ook in Nederland de voorverkiezingen ruimschoots won. "Ik blijf erbij dat hij de beste kandidaat is voor nu, gezien de omstandigheden en de tegenstander. Zijn leeftijd is een ding, maar leeftijd brengt ook ervaring met zich mee. Hij kan deze baan aan." Griffin-Noordermeer benadrukt dat hij zo kort na het debat niet met zekerheid namens alle Democraten in Nederland kan spreken, maar zegt dat de mensen die hij heeft gesproken er net zo over denken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft het internet afgesloten om "terroristische operaties" te stoppen, heeft minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met Al Jazeera. Er is internationaal veel kritiek op. Door het internet af te sluiten, is het harde optreden van de Iraanse autoriteiten tegen de betogers gedeeltelijk aan het zicht van de buitenwereld onttrokken.
42 minuten geledenKYIV (ANP) - De nachtelijke Russische drone- en raketaanvallen op Oekraïne waren vooral gericht tegen de energiesector. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die aangaf dat in de regio Kyiv honderdduizenden huishoudens zonder stroom zitten.
49 minuten geledenBANGALORE (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz denkt dat de huidige onrust het einde kan inluiden van de Iraanse machthebbers. "Als een regime alleen aan de macht kan blijven door geweld te gebruiken, dan is het in feite afgelopen met ze", stelde hij tijdens een bezoek aan India. De bondskanselier concludeerde ook dat het mogelijk "de laatste dagen en weken" zijn van het Iraanse regime.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Russische aanvallen hebben in Oekraïne het leven gekost aan zeker vier personen. Ook raakten op meerdere plekken in het land personen gewond. Door schade aan infrastructuur moest in delen van hoofdstad Kyiv de stroom worden uitgeschakeld.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
12 uur geleden