Alleen als Biden opzij stapt kans op andere kandidaat Democraten
WASHINGTON (ANP) - Het aarzelende optreden van de Amerikaanse president Joe Biden in het debat met zijn Republikeinse rivaal Donald Trump heeft geleid tot een groeiende roep onder Democraten om zijn kandidatuur in te trekken. "Partijen bestaan om te winnen", zei een ervaren strateeg van de partij tegen The New York Times. "Die man op het podium met Trump kan niet winnen."
Omdat de Democratische voorverkiezingen al voorbij zijn en Biden voldoende kiesmannen heeft om zeker te zijn van zijn kandidatuur voor de presidentsverkiezingen, is de keuze om opzij te stappen geheel aan hem. Alleen dan zouden de Democraten een andere kandidaat naar voren kunnen schuiven.
De Democratische conventie in Chicago in augustus zou dan het platform zijn waar de kiesmannen een andere kandidaat aanwijzen. Kanshebbers moeten ter plekke zogeheten floor votes verzamelen en er zouden waarschijnlijk verschillende stemrondes nodig zijn om een andere kandidaat in stelling te brengen voor de presidentsverkiezingen in november.
Harris
De laatste keer dat de Democraten op een dergelijke manier een kandidaat kozen was in 1960, toen John F. Kennedy tijdens de conventie meer kiesmannen achter zich kreeg dan Lyndon B. Johnson.
Direct na het debat volgden al speculaties over wie de kandidatuur van Biden zou kunnen overnemen. Vicepresident Kamala Harris wordt genoemd, maar ook de Californische gouverneur Gavin Newsom, zijn ambtgenoot J.B. Pritzker uit Illinois of die uit Michigan, Gretchen Whitmer.
'Beste kandidaat'
Dat zou betekenen dat bij de conventie een kandidaat wordt aangewezen die niet op het stembiljet stond bij de voorverkiezingen. Maar dat hoeft geen probleem te zijn, denkt Tré Shawn Griffin-Noordermeer, voorzitter van de Democrats Abroad in Nederland. Zo is het in het verleden ook gegaan en als Biden zich terugtrekt, vertrouwt hij erop dat de conventie de beste plek is om nog een vervanger aan te wijzen.
Voorlopig blijft Griffin-Noordermeer wel achter Biden staan, die ook in Nederland de voorverkiezingen ruimschoots won. "Ik blijf erbij dat hij de beste kandidaat is voor nu, gezien de omstandigheden en de tegenstander. Zijn leeftijd is een ding, maar leeftijd brengt ook ervaring met zich mee. Hij kan deze baan aan." Griffin-Noordermeer benadrukt dat hij zo kort na het debat niet met zekerheid namens alle Democraten in Nederland kan spreken, maar zegt dat de mensen die hij heeft gesproken er net zo over denken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".
4 uur geledenARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.
5 uur geledenMANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.
7 uur geleden