Alle verzekeraars akkoord, woekerpolisdossier kan worden gesloten
LELYSTAD (ANP) - Nu ook Achmea een schikking treft om schadeclaims af te kopen, kan het dossier over de woekerpolissen binnenkort eindelijk worden gesloten. Claimorganisaties hebben de afgelopen weken ook met verzekeraars Reaal en De Goudse een voorlopige regeling getroffen. Daarmee komt een einde aan jaren procederen.
Dat zegt voorzitter Ab Flipse van de Vereniging Woekerpolis.nl die de belangen behartigt van gedupeerden met een woekerpolis. "Ik verwacht dat binnen een jaar vrijwel alle aangesloten gedupeerden een compensatie hebben ontvangen, dan kan het boek dicht." Reaal wil niet reageren. Een woordvoerder van De Goudse bevestigt in een "vergevorderd stadium" te zijn over een schikking.
Sinds 1993 werden in Nederland zeven miljoen woekerpolissen verkocht met een totale waarde van 100 miljard euro. In 2006 constateerde de Autoriteit Financiële Markten dat er veel mis was met de beleggingsverzekeringen. Ze bleken niet alleen te duur maar ook veel te ingewikkeld.
Serie massaclaims
In 2008 troffen verzekeraars daarom een collectieve schikking met gedupeerden, waarbij een bedrag van ongeveer 3 miljard euro werd uitgekeerd. "Dat lijkt heel veel,"zegt Flipse. "Maar de helft van de gedupeerden ontving niets en de bedragen die de andere helft ontving, varieerden van een paar tientjes tot een paar honderd euro."
Ontevredenheid hierover leidde tot een serie massaclaims. De eerste schikking was in 2017 met Allianz. Daarna bleef het lang stil. Tot het gerechtshof in Den Haag in september vorig jaar concludeerde dat ASR en Nationale Nederlanden (NN) veel te hoge kosten aan klanten hadden berekend.
Schikking
"Dat was de lont in het kruitvat", zegt Flipse. "De dag na de uitspraak ging de koers van NN helemaal onderuit, het aandeel werd zelfs even van de beurs gehaald. Beleggers schrokken zich kapot. In het diepste geheim heeft ASR toen na enkele weken contact met ons opgenomen. Vijf weken later kwam er een schikking."
In totaal is er een kleine 5 miljard uitgekeerd aan gedupeerden. De Vereniging Woekerpolis schat dat de totale schade zeker twintig keer zo hoog is, rond de 100 miljard. "Maar dat kan de verzekeringsbranche niet betalen. Dat geld is er niet."
Flipse is tevreden met het resultaat. "Er is recht gedaan en het geduld van onze leden is beloond. De verzekeraars hebben ervoor gekozen om niet door te procederen, maar het dossier af te sluiten."
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Lufthansa heeft donderdag een bod uitgebracht voor een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Eerder op de dag werd bekend dat Air France-KLM dit ook heeft gedaan.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met zware verliezen begonnen, na de sterke herstelrally in de afgelopen dagen. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten nam weer af nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met zware aanvallen op Iran in de komende weken. Ook opperde hij weer de mogelijkheid van aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur.
1 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft de verkoop van zijn elektrische auto's in het eerste kwartaal licht opgevoerd. Het door Elon Musk geleide bedrijf leverde iets meer dan 358.000 auto's af, ruim 6 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Consumentenorganisaties in Duitsland denken dat de tankkosten voor automobilisten niet omlaag gaan ondanks een nieuwe maatregel om de stijging van de brandstofprijzen te beperken. Vanaf woensdag mogen pompstations in het land nog maar één keer per dag hun prijzen verhogen, rond het middaguur.
1 uur geledenWEESP (ANP) - Aziatische restaurants zetten hun juridische strijd tegen de Staat voort over het schrappen van een gunstige regeling voor het halen van koks van buiten de Europese Unie. De rechtbank in Den Haag oordeelde vorig jaar dat ze met hun klacht bij het verkeerde adres waren. In plaats van de civiele rechter zou de bestuursrechter over dit soort zaken beslissen. Tegen dat oordeel hebben de restaurants beroep ingesteld bij het gerechtshof in Den Haag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Betaaldienst Klarna heeft de regels voor consumentenkrediet ernstig geschonden, meldt financieel klachteninstituut Kifid. Klarna is de grootste aanbieder van 'koop nu, betaal later'. De geschilleninstantie zegt dat Klarna bij twee aankopen in een webwinkel geen verplichte kredietwaardigheidstoets heeft uitgevoerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TNO vindt een verlaging van de accijnzen op brandstof een slecht plan. Dit geldt ondanks dat Nederlanders recordbedragen betalen aan de pomp en ons land het duurste van de EU is. Het onderzoeksbureau stelt dat de hoge brandstofprijzen een relatief kleine groep mensen met lage inkomens treffen die veel kilometers rijden. Een veel grotere, meer welvarende groep zou minder hard worden getroffen.
3 uur geleden