Alle UvA-locaties openen donderdag deuren na tweedaagse sluiting
AMSTERDAM (ANP) - De locaties van de Universiteit van Amsterdam (UvA) openen donderdag hun deuren weer, na een tweedaagse sluiting. Dat maakte Geert ten Dam, voorzitter van het college van bestuur (CvB), woensdagochtend bekend.
Het risico om de deuren te openen is volgens Ten Dam "aanvaardbaar". "Het doorgaan van onderwijs en onderzoek voor alle 42.000 tot 43.000 studenten met tentamens in het vooruitzicht is een enorm belangrijk punt voor ons", zegt ze. "Zolang het aanvaardbaar is, gaan we weer open."
Ten Dam sluit nieuwe protesten niet uit en zegt dat het bestuur de ontwikkelingen "op de voet" volgt. "We doen een enorm beroep op medewerkers en studenten om de rust te bewaren", voegt ze toe.
Demonstraties
De UvA-locaties waren dinsdag en woensdag dicht om de pro-Palestijnse demonstraties die de afgelopen dagen plaatsvonden. Het CvB nam dat besluit nadat maandag een protest dat rustig was begonnen, uitmondde in de bezetting van de Roeterseilandcampus door actievoerders. Uiteindelijk moest de mobiele eenheid (ME) er aan te pas komen om de actievoerders uit het gebouw weg te halen.
Het CvB is de schade aan de Roeterseilandcampus aan het inventariseren. Er zijn onder meer schermen stukgemaakt en bespoten met verf en meubilair gesloopt om barricades van te maken, legt het bestuur uit. De schade van de protesten van vorige week raamde de UvA dit weekend op 1,5 miljoen euro.
Politie
De actievoerders demonstreren sinds vorige week tegen het optreden van Israël in de Gazastrook en eisen dat het bestuur de banden met Israëlische instituten doorsnijdt. Het protest van maandag richtte zich ook op het politie-optreden tijdens de actie van vorige week. Demonstranten vinden dat de politie te hard optrad.
De politie van Amsterdam zegt meerdere klachten te hebben binnengekregen over het optreden van de politie tijdens demonstraties. "Of die leiden tot aangiften, moet nog blijken", aldus een woordvoerster. Ze laat ook weten dat al het geweld dat de politie gebruikt, wordt gemeld en intern wordt onderzocht.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
7 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
17 uur geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
1 dag geleden