Alle pro-Palestijnse demonstranten Amsterdam worden aangehouden
AMSTERDAM (ANP) - Alle pro-Palestijnse demonstranten die in Amsterdam in de straat Nieuwezijds Voorburgwal zijn, worden aangehouden. Dat heeft de politie daar omgeroepen, meldt een ANP-verslaggever. Op last van burgemeester Femke Halsema was de demonstratie beëindigd, maar daar hielden de actievoerders zich niet aan.
Tientallen mensen hielden een tegendemonstratie terwijl op de Dam de aanval van Hamas op Israël een jaar geleden werd herdacht. De pro-Palestijnen mochten niet op de Dam zelf komen, ze hadden ruimte gekregen voor hun actie op het Damrak. Vanaf daar werd in eerste instantie via zijwegen geprobeerd alsnog de Dam te bereiken, maar de politie wist dit te voorkomen. De actievoerders blokkeerden vervolgens de tramrails ter hoogte van de Prins Hendrikkade bij het station.
De groep werd ingesloten door politie, met behulp van ME, busjes, paarden en honden. Nadat de burgemeester opdracht gaf een einde te maken aan de demonstratie, mochten de actievoerders weg maar nog altijd niet naar de Dam. Dit probeerden ze alsnog door als stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal te lopen. Nadat de ME de groep opnieuw wist in te sluiten, werd door de politie medegedeeld dat alle aanwezigen zijn aangehouden.
Bussen
De gearresteerde demonstranten worden met bussen afgevoerd naar een plek buiten de stad. Ze zullen niet lang vastgehouden worden, aldus een politiewoordvoerder.
De herdenking op de Dam is inmiddels afgelopen. Later op de avond is er nog een herdenking in Amsterdam, georganiseerd door de Israëlische ambassade en het Centraal Joods Overleg. Onder anderen premier Dick Schoof is daarbij aanwezig. Bij de aanval van Hamas werden zo'n 1200 mensen gedood, ongeveer 250 Israëliërs werden ontvoerd naar de Gazastrook. Als reactie voerde Israël sindsdien vele aanvallen uit op de Gazastrook, met tienduizenden doden en gewonden tot gevolg.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat in Nederland in energiearmoede leeft, stijgt, stellen onderzoekers van TNO. In 2023 waren dat nog 262.000 kinderen en vorig jaar naar schatting 293.000. Dat komt neer op een op de twaalf kinderen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 zijn 256.000 Surinamers geëmigreerd naar Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 25 november is het vijftig jaar geleden dat het land onafhankelijk werd van Nederland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 40 miljoen euro nodig om mensen in Oekraïne de winter door te helpen en doet een oproep aan donateurs. Het land gaat volgens het Rode Kruis een zware winter tegemoet. "Aanhoudende aanvallen op energievoorzieningen en stijgende voedselprijzen in combinatie met de naderende kou zorgen voor grote problemen."
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kopen voor ruim 400 miljoen euro 36 nieuwe sprinters. De "hypermoderne" treinen, met de naam Flirt Flex, krijgen in tegenstelling tot de huidige sprinters weer het klassieke geel-blauwe NS-uiterlijk, maakte het spoorbedrijf bekend. De eerste treinen komen naar verwachting in 2030 op het Nederlandse spoor.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n dertig boeren die zijn gevestigd rond de Nieuwkoopse Plassen krijgen mogelijk te maken met een stikstofzone. De provincie Zuid-Holland wil in of rond het Natura 2000-gebied een zone van 250 meter instellen waarin maatregelen gaan gelden om de stikstofuitstoot naar beneden te krijgen. In eerste instantie mogen de gebruikers van het natuur- en recreatiegebied in het Groene Hart zelf met een voorstel komen over de invulling hiervan.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee kinderen van negen en tien jaar oud zijn jarenlang ernstig verwaarloosd en mishandeld in een gezinshuis in het noorden van het land, is te lezen in een uitspraak van de kinderrechter. De kinderen verbleven al drie jaar in het huis en vielen onder de verantwoordelijkheid van de William Schrikker Stichting, die ook verantwoordelijk was voor het Vlaardingse pleegmeisje.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De teller van het aantal schademeldingen na de zware aardbeving bij het Groningse Zeerijp is dinsdag opgelopen naar 2117, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Eerder op de dag ging het nog om 1950 meldingen.
14 uur geleden