Alle pro-Palestijnse demonstranten Amsterdam worden aangehouden
AMSTERDAM (ANP) - Alle pro-Palestijnse demonstranten die in Amsterdam in de straat Nieuwezijds Voorburgwal zijn, worden aangehouden. Dat heeft de politie daar omgeroepen, meldt een ANP-verslaggever. Op last van burgemeester Femke Halsema was de demonstratie beëindigd, maar daar hielden de actievoerders zich niet aan.
Tientallen mensen hielden een tegendemonstratie terwijl op de Dam de aanval van Hamas op Israël een jaar geleden werd herdacht. De pro-Palestijnen mochten niet op de Dam zelf komen, ze hadden ruimte gekregen voor hun actie op het Damrak. Vanaf daar werd in eerste instantie via zijwegen geprobeerd alsnog de Dam te bereiken, maar de politie wist dit te voorkomen. De actievoerders blokkeerden vervolgens de tramrails ter hoogte van de Prins Hendrikkade bij het station.
De groep werd ingesloten door politie, met behulp van ME, busjes, paarden en honden. Nadat de burgemeester opdracht gaf een einde te maken aan de demonstratie, mochten de actievoerders weg maar nog altijd niet naar de Dam. Dit probeerden ze alsnog door als stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal te lopen. Nadat de ME de groep opnieuw wist in te sluiten, werd door de politie medegedeeld dat alle aanwezigen zijn aangehouden.
Bussen
De gearresteerde demonstranten worden met bussen afgevoerd naar een plek buiten de stad. Ze zullen niet lang vastgehouden worden, aldus een politiewoordvoerder.
De herdenking op de Dam is inmiddels afgelopen. Later op de avond is er nog een herdenking in Amsterdam, georganiseerd door de Israëlische ambassade en het Centraal Joods Overleg. Onder anderen premier Dick Schoof is daarbij aanwezig. Bij de aanval van Hamas werden zo'n 1200 mensen gedood, ongeveer 250 Israëliërs werden ontvoerd naar de Gazastrook. Als reactie voerde Israël sindsdien vele aanvallen uit op de Gazastrook, met tienduizenden doden en gewonden tot gevolg.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.
7 uur geledenALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.
8 uur geleden