Alle pro-Palestijnse demonstranten Amsterdam worden aangehouden
AMSTERDAM (ANP) - Alle pro-Palestijnse demonstranten die in Amsterdam in de straat Nieuwezijds Voorburgwal zijn, worden aangehouden. Dat heeft de politie daar omgeroepen, meldt een ANP-verslaggever. Op last van burgemeester Femke Halsema was de demonstratie beëindigd, maar daar hielden de actievoerders zich niet aan.
Tientallen mensen hielden een tegendemonstratie terwijl op de Dam de aanval van Hamas op Israël een jaar geleden werd herdacht. De pro-Palestijnen mochten niet op de Dam zelf komen, ze hadden ruimte gekregen voor hun actie op het Damrak. Vanaf daar werd in eerste instantie via zijwegen geprobeerd alsnog de Dam te bereiken, maar de politie wist dit te voorkomen. De actievoerders blokkeerden vervolgens de tramrails ter hoogte van de Prins Hendrikkade bij het station.
De groep werd ingesloten door politie, met behulp van ME, busjes, paarden en honden. Nadat de burgemeester opdracht gaf een einde te maken aan de demonstratie, mochten de actievoerders weg maar nog altijd niet naar de Dam. Dit probeerden ze alsnog door als stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal te lopen. Nadat de ME de groep opnieuw wist in te sluiten, werd door de politie medegedeeld dat alle aanwezigen zijn aangehouden.
Bussen
De gearresteerde demonstranten worden met bussen afgevoerd naar een plek buiten de stad. Ze zullen niet lang vastgehouden worden, aldus een politiewoordvoerder.
De herdenking op de Dam is inmiddels afgelopen. Later op de avond is er nog een herdenking in Amsterdam, georganiseerd door de Israëlische ambassade en het Centraal Joods Overleg. Onder anderen premier Dick Schoof is daarbij aanwezig. Bij de aanval van Hamas werden zo'n 1200 mensen gedood, ongeveer 250 Israëliërs werden ontvoerd naar de Gazastrook. Als reactie voerde Israël sindsdien vele aanvallen uit op de Gazastrook, met tienduizenden doden en gewonden tot gevolg.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) is positief over de resultaten van een nieuwe forensische onderzoeksmethode om wurgpogingen vast te stellen. De methode is tot nu toe in 78 strafrechtelijke onderzoeken toegepast en leidde "meteen tot een veroordeling voor poging tot doodslag".
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie, het OM en de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma gaan in gesprek met voetbalclub FC Utrecht om ongeregeldheden tijdens Europese wedstrijden in stadion Galgenwaard. Dat schrijft Dijksma in een brief aan de gemeenteraad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere experts hebben het kabinet en de Tweede Kamer opgeroepen de regie te pakken om DigiD uit Amerikaanse handen te houden. Bij een gesprek in de Tweede Kamer zeiden alle aanwezige experts dat er grote risico's kleven aan de overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan werken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vergelijken van de omstreden Amerikaanse immigratieacties met gebeurtenissen tijdens de Holocaust doet geen recht aan het verleden, en ook niet aan het heden. Dat zegt directeur Ronald Leopold van de Anne Frank Stichting in reactie op opmerkingen van de Amerikaanse gouverneur Tim Walz van Minnesota.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes op de tien jongeren tussen de 12 en 18 jaar zijn van plan een helm te gaan dragen op de elektrische fiets of fatbike, als dit volgend jaar voor minderjarigen verplicht wordt. Zin hebben zij er niet in, slechts ongeveer de helft is het eens met de maatregel. Bij ouders is het draagvlak groter: acht op de tien vinden de helmplicht een goed idee.
16 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen heeft voor het eerst geld vrijgemaakt voor schapen- en geitenhouders die wolfwerende rasters willen plaatsen. In totaal is voor dit jaar 250.000 euro beschikbaar. Voor elke aanvrager geldt een minimumbedrag van 570 euro en een maximumbedrag van 30.000 euro.
16 uur geleden