Alle ogen op inflatie aan einde cijferseizoen op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de beurs gaat deze week de aandacht volop uit naar de inflatie. Nadat verschillende beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) dit weekeinde al hintten op een stevige rente-ingreep tijdens de volgende vergadering, kan de ontwikkeling van de consumentenprijzen handelaren nog meer zicht geven op wat er gaat gebeuren.
Voor de eurozone komen de eerste cijfers over de inflatie in augustus woensdag naar buiten. In de vroege ochtend maakt het CBS dan ook bekend wat de Nederlandse inflatie was volgens de Europese methode. In juli ging de inflatie weer sterk omhoog nadat de prijzen de maanden ervoor steeds iets minder sterk waren gestegen.
Een dag voor de inflatiecijfers uit de eurozone komt Duitsland al met gegevens over de geldontwaarding in de grootste economie van Europa. Ook België brengt dan inflatiecijfers naar buiten.
ECB
Isabel Schnabel en François Villeroy de Galhau van de ECB gaven op zaterdag tijdens de centralebankiersbijeenkomst in het Amerikaanse Jackson Hole aan dat het monetair beleid langer "krap" zal moeten blijven. Daarmee bedoelen ze dat de rente hoger wordt en er geen geld meer in de economie wordt gepompt.
Ook zal er een offer gebracht moeten worden, zei Schnabel die lid is van het uitvoerend bestuur van de ECB. Daarmee doelde ze op het verzwakken van de groei en de mate waarin er banen bijkomen. Doordat de inflatie deze keer een meer wereldwijd karakter heeft dan in het verleden, kunnen centrale banken daar ook minder goed vat op krijgen, waarschuwde ze.
Ook Villeroy de Galhau, de gouverneur van de Banque de France die normaal gematigd is, toonde zich een havik. Hij denkt dat de rente voor het einde van het jaar boven neutraal ligt, wat volgens hem tussen de 1 en 2 procent betekent. Momenteel is de rente 0 procent.
Bedrijvigheid Eurozone
Later in de week volgen ook nog cijfers over de bedrijvigheid in de industrie in verschillende Europese landen en de eurozone. Die gegevens helpen een beeld te vormen van een mogelijke recessie die eraankomt als gevolg van de hoge prijzen.
Qua bedrijfsnieuws staat er niet zo veel te gebeuren op de beurzen. In Amsterdam komen filtertechniekbedrijf NX Filtration en wetenschappelijk uitgever Brill met cijfers, net als games- en reclamebedrijf Azerion. Buiten de landsgrenzen openen het Chinese internetconcern Baidu en de Amerikaanse techbedrijven Hewlett Packard Enterprise, HP en Broadcom de boeken. Ook winkelketen Best Buy geeft een kwartaalupdate.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft bij een nieuwe financieringsronde 30 miljard dollar opgehaald, waarbij de onderneming een waardering werd toegekend van 380 miljard dollar. Dat maakte Anthropic donderdag bekend. Met het geld wil het Amerikaanse bedrijf verdere investeringen doen in de concurrentiestrijd met rivalen als ChatGPT-moeder OpenAI.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie begint een nieuw onderzoek naar Google over zorgen dat het Amerikaanse techbedrijf de prijzen voor advertenties op de zoekmachine kunstmatig hoog zou houden. Dat meldt persbureau Bloomberg dat documenten over de zaak heeft ingezien. Door die vermeende prijspraktijken zouden adverteerders op Google worden benadeeld, aldus de Commissie.
9 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Als de 27 lidstaten van de EU in juni nog niet genoeg voortgang hebben gemaakt voor het opzetten van de Spaar- en Investeringsunie, moet een kleinere groep eensgezinde lidstaten ermee verder aan de slag. Dat stelde voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen donderdag na overleg met de EU-leiders. Deze kopgroep zou dan bestaan uit ten minste negen lidstaten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een flink verlies gesloten, onder druk van stevige minnen voor betalingsverwerker Adyen en ijsbedrijf Magnum door slecht ontvangen cijfers. Ook onder meer levensmiddelenconcern Unilever en verzekeraar NN Group kwamen met resultaten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pastasauzenmerk Grand'Italia komt mogelijk in handen van het Franse Pimente Investissement, dat onderdeel is van investeerder CVC. Pimente voert hierover vergevorderde gesprekken met GBfoods Europe, waar de in Nederland gevestigde Grand'Italia-eigenaar GranFood onder valt. Dit meldt GBfoods, een groot levensmiddelenbedrijf in Europa.
12 uur geleden