Alle klimaatactivisten van A12 verwijderd
DEN HAAG (ANP) - De A12 is weer helemaal vrij, nadat de weg eerder op de dag in beide richtingen dichtging vanwege een blokkade van klimaatactivisten. Dat meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat zondag even na 14.30 uur.
Alle klimaatactivisten die zondag de A12 in Den Haag bezetten, waren omstreeks 13.18 uur van de snelweg gehaald. Het was de tweede dag op rij dat klimaatactivisten de snelweg blokkeerden. De blokkade begon omstreeks 11.45 uur. Maximaal duizend mensen stonden op het hoogtepunt op en langs de A12. Zaterdag deden nog zo'n negenduizend mensen mee met de blokkade, schatte de gemeente toen. In totaal werden zaterdag ruim 2400 mensen aangehouden.
Onder meer een waterkanon werd zondag ingezet om de activisten weg te krijgen. "Wij zijn op dit moment bezig met het aanhouden van de actievoerders op de A12. Hierbij is de waterwerper kort ingezet", meldde de politie rond 12.30 uur.
ADO-stadion
De aangehouden actievoerders werden meegenomen richting bussen, waarmee ze net als zaterdag werden vervoerd naar het ADO-stadion. Daar worden de demonstranten weer vrijgelaten, meldt een politiewoordvoerder.
Een groep van zo'n vijfhonderd mensen die op een grasveld naast de A12 zat, is door de politie richting Den Haag Centraal gedreven. In de buurt van Den Haag Centraal, op de Laan van Reagan en Gorbatsjov, is een steundemonstratie.
Steundemonstratie
De gemeente en politie hadden activisten die de A12 bezetten bij hun oproep de snelweg te verlaten, ook gewezen op die steundemonstratie. Die trok zondag een stuk minder mensen dan zaterdag. Volgens de autoriteiten waren zaterdag op het drukste moment 1500 mensen aanwezig bij de steundemonstratie. Zondag waren er aanvankelijk slechts enkele tientallen mensen, maar na het beëindigen van de blokkade op de A12 nam het aantal bezoekers van de steundemonstratie weer toe tot enkele honderden. Vele tientallen kwamen van de A12. Zij hadden protestborden bij zich met teksten als "fossiele subsidies = oliedom' en 'politiek, red ons'.
De blokkade werd georganiseerd door Extinction Rebellion (XR). XR heeft aangekondigd vanaf afgelopen zaterdag elke dag rond het middaguur het stuk snelweg te gaan blokkeren. De actievoerders eisen dat de overheid subsidies aan de fossiele industrie direct stopzet. Het gaat volgens de demonstranten om alle financiële regelingen die gebruik van fossiele brandstoffen bevoordelen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het nationaal pro-Palestijns protest in Amsterdam loopt ten einde. Op de Dam in Amsterdam arriveerden rond 17.15 uur ongeveer duizend demonstranten die meeliepen in een mars door de binnenstad.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelnemers van het nationaal pro-Palestijns protest op de Dam in Amsterdam zijn rond 15.30 uur begonnen aan een mars door de binnenstad, ziet een ANP-verslaggever. Het gaat om ongeveer duizend demonstranten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen nemen zondagmiddag deel aan een nationaal pro-Palestijns protest op de Dam in Amsterdam, ziet een ANP-verslaggever. Op borden en spandoeken staan diverse teksten, zoals 'Stop the Genocide', 'Free Palestine' en 'Mensenrechten gelden ook voor Palestijnen'. Ook zijn er veel Palestijnse vlaggen te zien.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ina Klaassen, directeur van Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam, is zondag overleden. Ze was ernstig ziek. In mei legde ze haar werkzaamheden neer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 250 demonstranten houden in het centrum van Amsterdam een stille tocht waarmee ze aandacht vragen voor het dodelijke geweld tegen kinderen in Gaza. De stille tocht onder leiding van Amnesty International begon op het Amstelveld en eindigt op de Dam. Daar sluit de groep zich om 14.00 uur aan bij een nationaal pro-Palestijns protest.
4 uur geledenALMERE (ANP) - De politie is bezig met een onderzoek naar de meldingen van incidenten tijdens de Pridewalk in Almere afgelopen vrijdag. Volgens een woordvoerder wordt daarbij onder meer naar beelden gekeken.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Ook in de nacht van zaterdag op zondag hebben geen mensen buiten het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel geslapen. Volgens het Rode Kruis zijn 150 asielzoekers overgebracht naar de noodnachtopvanglocaties in Zuidwolde (Drenthe) en Warffum (Groningen), omdat er in Ter Apel geen plek voor ze was. Dat is het maximale aantal. In weekeindes is het doorgaans rustiger in Ter Apel dan doordeweeks.
6 uur geleden