Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Alle klimaatactivisten van A12 verwijderd

Alle klimaatactivisten van A12 verwijderd

DEN HAAG (ANP) - De A12 is weer helemaal vrij, nadat de weg eerder op de dag in beide richtingen dichtging vanwege een blokkade van klimaatactivisten. Dat meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat zondag even na 14.30 uur.

Alle klimaatactivisten die zondag de A12 in Den Haag bezetten, waren omstreeks 13.18 uur van de snelweg gehaald. Het was de tweede dag op rij dat klimaatactivisten de snelweg blokkeerden. De blokkade begon omstreeks 11.45 uur. Maximaal duizend mensen stonden op het hoogtepunt op en langs de A12. Zaterdag deden nog zo'n negenduizend mensen mee met de blokkade, schatte de gemeente toen. In totaal werden zaterdag ruim 2400 mensen aangehouden.

Onder meer een waterkanon werd zondag ingezet om de activisten weg te krijgen. "Wij zijn op dit moment bezig met het aanhouden van de actievoerders op de A12. Hierbij is de waterwerper kort ingezet", meldde de politie rond 12.30 uur.

ADO-stadion

De aangehouden actievoerders werden meegenomen richting bussen, waarmee ze net als zaterdag werden vervoerd naar het ADO-stadion. Daar worden de demonstranten weer vrijgelaten, meldt een politiewoordvoerder.

Een groep van zo'n vijfhonderd mensen die op een grasveld naast de A12 zat, is door de politie richting Den Haag Centraal gedreven. In de buurt van Den Haag Centraal, op de Laan van Reagan en Gorbatsjov, is een steundemonstratie.

Steundemonstratie

De gemeente en politie hadden activisten die de A12 bezetten bij hun oproep de snelweg te verlaten, ook gewezen op die steundemonstratie. Die trok zondag een stuk minder mensen dan zaterdag. Volgens de autoriteiten waren zaterdag op het drukste moment 1500 mensen aanwezig bij de steundemonstratie. Zondag waren er aanvankelijk slechts enkele tientallen mensen, maar na het beëindigen van de blokkade op de A12 nam het aantal bezoekers van de steundemonstratie weer toe tot enkele honderden. Vele tientallen kwamen van de A12. Zij hadden protestborden bij zich met teksten als "fossiele subsidies = oliedom' en 'politiek, red ons'.

De blokkade werd georganiseerd door Extinction Rebellion (XR). XR heeft aangekondigd vanaf afgelopen zaterdag elke dag rond het middaguur het stuk snelweg te gaan blokkeren. De actievoerders eisen dat de overheid subsidies aan de fossiele industrie direct stopzet. Het gaat volgens de demonstranten om alle financiële regelingen die gebruik van fossiele brandstoffen bevoordelen.

Meer uit Binnenland

Replica VOC-schip Batavia is vanuit Amsterdam terug in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Het schip De Batavia, een replica van het VOC-schip, is donderdagmiddag teruggekeerd in standplaats Lelystad, meldt een woordvoerder van Museum Batavialand. De afgelopen dagen werd het schip in Amsterdam in een stalen draagconstructie geplaatst om de kwetsbare replica beter te beschermen. Het onderhoud vindt de komende jaren in Lelystad plaats. Daar kan het houten schip drogen en gericht worden onderhouden. Het gehele proces is voor bezoekers te volgen.

28 minuten geleden
Afsluitdijk klaar voor stormseizoen, werkzaamheden afgerond

DEN OEVER (ANP) - De versterking en vernieuwing van de Afsluitdijk is donderdag afgerond. Rijkswaterstaat meldt dat een nieuw gemaal en spuisluizen in gebruik zijn genomen en daarmee is de grote renovatie van de dijk nu klaar. Het vernieuwingsproject startte in 2019. Op en rond de dijk staan nog enkele projecten gepland, maar "het grote werk is gedaan".

1 uur geleden
Douane vindt achttien kilo cocaïne bij bemanningslid op Schiphol

AMSTERDAM (ANP) - De douane heeft dinsdag op Schiphol achttien kilo cocaïne gevonden bij een bemanningslid van een vliegtuig. Over de luchtvaartmaatschappij doet de douane geen uitspraak. Het bemanningslid is aangehouden.

1 uur geleden
OM: beleggingsfraudenetwerk Ehud T. 'wijdvertakt en onnavolgbaar'

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie zegt dat het nooit eerder een technisch zo geraffineerde ict-infrastructuur in een zaak rond beleggingsfraude heeft gezien als in die rond de 48-jarige Ehud T. "Niet eerder zo uitgebreid, wijdvertakt, internationaal, onnavolgbaar en anoniem", aldus de officier van justitie in een uitvoerige toelichting, tijdens de eerste inleidende zitting in de strafzaak tegen T. bij de rechtbank in Arnhem. Justitie verdenkt hem ervan dat hij met zijn criminele netwerk circa 550 mensen heeft opgelicht, voor in totaal 24 miljoen euro.

1 uur geleden
Slimste mens begint met eerbetoon aan Paulien Cornelisse

HILVERSUM (ANP) - De uitzending van De slimste mens van donderdagavond begint met een kort eerbetoon aan jurylid Paulien Cornelisse. Zij overleed woensdag aan kanker. Presentator Herman van der Zandt zal het woord tot de kijker richten, laat een woordvoerder van KRO-NCRV weten.

1 uur geleden
Rotterdamse mbo's willen fuseren tot school van 38.000 leerlingen

ROTTERDAM (ANP) - De mbo-scholen Albeda en Zadkine, die samen ongeveer 38.000 leerlingen opleiden, willen fuseren tot een mbo-instelling voor de regio Rotterdam-Rijnmond. Als een van de redenen voor het fusieplan noemen beide scholen de snel veranderende arbeidsmarkt.

2 uur geleden
Gemeenten delen pride-vlaggen uit voor Paarse Vrijdag

DEN HAAG (ANP) - In meerdere gemeenten kunnen inwoners gratis pride-vlaggen ophalen. Volgende week is Paarse Vrijdag, en enkele dagen later coming-outdag. Met de regenboogvlag kunnen mensen hun stadgenoten steunen, is de gedachte.

3 uur geleden