Alibaba stijgt in Hongkong na presentatie AI-chatbot
TOKIO (ANP) - Techconcern Alibaba werd dinsdag flink hoger gezet op de beurs in Hongkong. Het Chinese bedrijf achter webwinkels als AliExpress presenteerde zijn door kunstmatige intelligentie (AI) aangedreven chatbot Tongyi Qianwen. Die bot moet net als ChatGPT van het Amerikaanse OpenAI zelf teksten kunnen schrijven op basis van simpele opdrachten, maar ook informatie op internet op kunnen zoeken.
Alibaba zei Tongyi Qianwen in al zijn producten, van webwinkels tot zoekmachines, te gaan inbouwen de komende tijd. Een tijdlijn daarvoor gaf het bedrijf niet, maar de koers werd 0,9 procent hoger gezet. Zoekmachinebedrijf Baidu, dat vorige maand als zijn chatbot Ernie aankondigde, verloor meer dan 7 procent.
Verder keken handelaren naar de inflatie in China die lager uitkwam dan verwacht, op 0,7 procent. De prijzen die producenten voor hun producten vroegen daalden vorige maand zelfs met 2,5 procent. Door de coronalockdowns in China waren veel producten duur, maar nu de maatregelen zijn opgeheven kunnen bedrijven weer volop draaien.
Hongkong en Shanghai
Aandelenbeurzen in Hongkong en Shanghai lieten een wisselend beeld zien. De Hang Seng in Hongkong pluste 0,1 procent, de beursgraadmeter in Shanghai leverde juist 0,4 procent in. De Nikkei in Japan dikte 1,4 procent aan en de Australische All Ordinaries kreeg er 1,3 procent bij in Sydney.
De Zuid-Koreaanse nationale bank besloot verder de rente niet verder te verhogen, voor de tweede keer op rij. De Kospi in Seoul steeg 1,4 procent.
Seoul
Op de beurs in Seoul stond verder Samsung in de aandacht na de aankondiging van dat bedrijf om zijn productie van geheugenchips te verlagen. Dat moet ervoor zorgen dat de prijzen op de markt niet zakken onder een niveau waarop het Zuid-Koreaanse bedrijf winst kan maken.
Samsung steeg 1,1 procent. Branchegenoot SK Hynix, dat minder verschillende producten maakt dan Samsung, werd 1,4 procent hoger gezet.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In het rapport van oud ASML-topman Peter Wennink over hoe de toekomstige welvaart veilig te stellen, is volgens vakbond de Unie te weinig oog voor "de mens die het verdienvermogen van Nederland mede mogelijk moet maken". "De mens wordt gezien als productiemiddel en als kostenpost", stelt vakbondsvoorzitter Reinier Castelein.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan een positieve draai op Wall Street. Daar werden aandelen van AI-bedrijven ingeruild voor aandelen in andere sectoren, waardoor de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index op nieuwe recordstanden sloten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieën kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Berichtenplatform Reddit vecht het deze week ingevoerde socialemediaverbod voor kinderen in Australië aan. Volgens het Amerikaanse bedrijf is het verbod in strijd met de vrijheid van politieke communicatie. Eerder begonnen twee tieners namens een bredere groep al een rechtszaak tegen de nieuwe wet.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voorstellen van de Europese Unie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken zijn illegaal, zegt de Russische centrale bank. De Bank van Rusland waarschuwt daarbij zich het recht voor te behouden alle beschikbare mechanismen in te zetten om haar belangen te beschermen.
2 uur geleden