Alibaba stijgt in Hongkong na presentatie AI-chatbot
TOKIO (ANP) - Techconcern Alibaba werd dinsdag flink hoger gezet op de beurs in Hongkong. Het Chinese bedrijf achter webwinkels als AliExpress presenteerde zijn door kunstmatige intelligentie (AI) aangedreven chatbot Tongyi Qianwen. Die bot moet net als ChatGPT van het Amerikaanse OpenAI zelf teksten kunnen schrijven op basis van simpele opdrachten, maar ook informatie op internet op kunnen zoeken.
Alibaba zei Tongyi Qianwen in al zijn producten, van webwinkels tot zoekmachines, te gaan inbouwen de komende tijd. Een tijdlijn daarvoor gaf het bedrijf niet, maar de koers werd 0,9 procent hoger gezet. Zoekmachinebedrijf Baidu, dat vorige maand als zijn chatbot Ernie aankondigde, verloor meer dan 7 procent.
Verder keken handelaren naar de inflatie in China die lager uitkwam dan verwacht, op 0,7 procent. De prijzen die producenten voor hun producten vroegen daalden vorige maand zelfs met 2,5 procent. Door de coronalockdowns in China waren veel producten duur, maar nu de maatregelen zijn opgeheven kunnen bedrijven weer volop draaien.
Hongkong en Shanghai
Aandelenbeurzen in Hongkong en Shanghai lieten een wisselend beeld zien. De Hang Seng in Hongkong pluste 0,1 procent, de beursgraadmeter in Shanghai leverde juist 0,4 procent in. De Nikkei in Japan dikte 1,4 procent aan en de Australische All Ordinaries kreeg er 1,3 procent bij in Sydney.
De Zuid-Koreaanse nationale bank besloot verder de rente niet verder te verhogen, voor de tweede keer op rij. De Kospi in Seoul steeg 1,4 procent.
Seoul
Op de beurs in Seoul stond verder Samsung in de aandacht na de aankondiging van dat bedrijf om zijn productie van geheugenchips te verlagen. Dat moet ervoor zorgen dat de prijzen op de markt niet zakken onder een niveau waarop het Zuid-Koreaanse bedrijf winst kan maken.
Samsung steeg 1,1 procent. Branchegenoot SK Hynix, dat minder verschillende producten maakt dan Samsung, werd 1,4 procent hoger gezet.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bakkerijen zullen de stijgende graanprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten niet direct merken, verwachten brancheorganisaties. Bakkers en leveranciers werken vaak met contracten, zegt directeur Marie-Hélène Zengerink van branchevereniging van ambachtelijke bakkers NBOV. "Daardoor werken veranderingen op de graanmarkt meestal niet direct door in de dagelijkse praktijk van de bakkerij en worden effecten vaak pas zichtbaar wanneer nieuwe contracten ingaan."
9 minuten geledenVOORBURG (ANP) - Pompstationhouders merken dat automobilisten sterk inspelen op de snel stijgende prijzen van benzine en diesel. Begin vorige week, vlak na het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, was er al een extra toestroom van mensen die hun auto nog even tegen een lagere prijs wilden voltanken. Branchevereniging Drive verwacht de komende dagen weer extra drukte, omdat deze tanks inmiddels waarschijnlijk zijn leeggereden.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV heeft met de benoeming van Hans Spekman "een ervaren bestuurder in huis gehaald". Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland in een reactie op de aanstelling van de voormalige PvdA-politicus tot nieuwe voorzitter.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijlessen worden mogelijk duurder als gevolg van de stijgende brandstofprijs. Het is aan rijschoolhouders om te bepalen of die kosten worden doorberekend, stellen brancheverenigingen. Hoe langer de hoge prijzen aanhouden, hoe eerder dat gebeurt, vertelt voorzitter van de Landelijke Beroepsvereniging Kwaliteitsbevordering Rijschoolbranche Irene van Drongelen.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/FP) - De lidstaten van de Europese Unie hebben voldoende olie en er zijn geen zorgen over acute tekorten door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie maandag gezegd. Door de oorlog zijn de energieprijzen hard aan het stijgen. De olieprijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
21 minuten geledenRIYAD (ANP) - Saudi-Arabië is begonnen met het verlagen van de productie op twee van zijn olievelden, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. De stap volgt op de afsluiting van de Straat van Hormuz, een belangrijke transportroute voor olie uit het land. De opslagtanks in Saudi-Arabië dreigen daardoor vol te raken.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en De Unie zeggen samen met de nieuwe FNV-voorzitter Hans Spekman op te willen trekken tegen de plannen van het kabinet van premier Rob Jetten. Maandag werd bekend dat de voormalige PvdA-politicus is benoemd tot voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. Het nieuwe FNV-bestuur onder leiding van Spekman begint op 1 mei.
1 uur geleden