Alfen stijgt op Damrak na deal met netbeheerder Stedin
AMSTERDAM (ANP) - Alfen behoorde maandag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs, die positief begon aan de nieuwe drukke week. De energiespecialist heeft samen met zijn niet-beursgenoteerde branchegenoot Batenburg Techniek een grote deal gesloten met netbeheerder Stedin. De twee bedrijven gaan jaarlijks vijfhonderd transformatorstations leveren aan Stedin om het elektriciteitsnet uit te breiden. De contracten hebben een waarde van 160 miljoen euro en lopen minimaal vier jaar, met een mogelijke verlenging tot acht jaar. Alfen won dik 1 procent.
De beurshandel stond verder vooral in het teken van de rentebesluiten van de centrale banken later deze week. In het eurogebied zal de Europese Centrale Bank (ECB) zo goed als zeker de rente donderdag verder verhogen om de aanhoudende hoge inflatie te bestrijden. In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Federal Reserve op woensdag na tien renteverhogingen op rij even een pauze zal houden. In China en Japan vergaderen de centrale bankiers op respectievelijk donderdag en vrijdag over het rentebeleid.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent in de plus op 760,41 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 915,08 punten onder aanvoering van metalengroep AMG (min 1,8 procent). De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,5 procent.
Shell
Dataleverancier RELX was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 1 procent. Shell sloot de rij met een verlies van 1,1 procent. Het olie- en gasconcern houdt woensdag een beleggersdag en zal dan meer bekendmaken over de strategie voor de komende jaren. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal bekijkt Shell daarbij de opties voor zijn chemische activiteiten, die vorig jaar verlieslatend waren.
In Zürich won UBS 0,8 procent. De Zwitserse bank heeft de overname van concurrent Credit Suisse afgerond. Komende tijd gaat UBS waarschijnlijk duizenden banen schrappen om de organisatie opnieuw vorm te geven.
Zwitserse farmaceut
Novartis klom ruim 1 procent. De Zwitserse farmaceut koopt het Amerikaanse biotechbedrijf Chinook Therapeutics voor in totaal 3,5 miljard dollar. Volkswagen steeg 0,8 procent in Frankfurt. De Duitse zakenkrant Handelsblatt meldde dat het autoconcern voorbereidingen treft voor de grootste reorganisatie in decennia. Topman Oliver Blume zal de plannen naar verwachting op 21 juni bekendmaken.
De euro was 1,0746 dollar waard, tegen 1,0751 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent minder op 69,34 dollar. Brentolie werd 1 procent goedkoper op 74,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder omzet geboekt als gevolg van nadelige valutaeffecten. Het concern heeft al tijden last van de gedaalde waarde van de dollar.
53 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, het moederbedrijf van Albert Heijn, wil Thierry Garnier in 2027 benoemen tot nieuwe topman. Garnier moet in april 2027 de huidige bestuursvoorzitter Frans Muller opvolgen. Muller zal na zijn vertrek met pensioen gaan, na het bedrijf sinds juli 2018 te hebben geleid.
56 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich merkt dat klanten aan het einde van het eerste kwartaal aankopen naar voren hebben gehaald door de Iranoorlog. Het Nederlands-Zwitserse concern zag in maart bestellingen bij de parfum- en schoonheidsactiviteiten vervroegd worden. Klanten waren bang dat toeleveringen in gevaar zouden komen door de situatie in het Midden-Oosten.
57 minuten geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De beurswaarde van het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics is woensdag voor het eerst gestegen tot meer dan 1 biljoen dollar. De beurskoers van Samsung krijgt steun van de grote vraag naar zijn chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft in het eerste kwartaal de winst opgevoerd, ondanks geopolitieke problemen zoals Amerikaanse importheffingen en hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Het zorgtechnologieconcern verkocht meer en profiteerde van eerdere ingrepen om de kosten te verlagen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in maart meer uitgegeven na de dalingen in de voorgaande twee maanden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de consumptie met 0,9 procent in vergelijking met een jaar eerder. In januari en februari zakten de consumentenuitgaven nog met respectievelijk 0,5 en 0,3 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.
10 uur geleden