Alfen stijgt op Damrak na deal met netbeheerder Stedin
AMSTERDAM (ANP) - Alfen behoorde maandag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs, die positief begon aan de nieuwe drukke week. De energiespecialist heeft samen met zijn niet-beursgenoteerde branchegenoot Batenburg Techniek een grote deal gesloten met netbeheerder Stedin. De twee bedrijven gaan jaarlijks vijfhonderd transformatorstations leveren aan Stedin om het elektriciteitsnet uit te breiden. De contracten hebben een waarde van 160 miljoen euro en lopen minimaal vier jaar, met een mogelijke verlenging tot acht jaar. Alfen won dik 1 procent.
De beurshandel stond verder vooral in het teken van de rentebesluiten van de centrale banken later deze week. In het eurogebied zal de Europese Centrale Bank (ECB) zo goed als zeker de rente donderdag verder verhogen om de aanhoudende hoge inflatie te bestrijden. In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Federal Reserve op woensdag na tien renteverhogingen op rij even een pauze zal houden. In China en Japan vergaderen de centrale bankiers op respectievelijk donderdag en vrijdag over het rentebeleid.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent in de plus op 760,41 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 915,08 punten onder aanvoering van metalengroep AMG (min 1,8 procent). De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,5 procent.
Shell
Dataleverancier RELX was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 1 procent. Shell sloot de rij met een verlies van 1,1 procent. Het olie- en gasconcern houdt woensdag een beleggersdag en zal dan meer bekendmaken over de strategie voor de komende jaren. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal bekijkt Shell daarbij de opties voor zijn chemische activiteiten, die vorig jaar verlieslatend waren.
In Zürich won UBS 0,8 procent. De Zwitserse bank heeft de overname van concurrent Credit Suisse afgerond. Komende tijd gaat UBS waarschijnlijk duizenden banen schrappen om de organisatie opnieuw vorm te geven.
Zwitserse farmaceut
Novartis klom ruim 1 procent. De Zwitserse farmaceut koopt het Amerikaanse biotechbedrijf Chinook Therapeutics voor in totaal 3,5 miljard dollar. Volkswagen steeg 0,8 procent in Frankfurt. De Duitse zakenkrant Handelsblatt meldde dat het autoconcern voorbereidingen treft voor de grootste reorganisatie in decennia. Topman Oliver Blume zal de plannen naar verwachting op 21 juni bekendmaken.
De euro was 1,0746 dollar waard, tegen 1,0751 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent minder op 69,34 dollar. Brentolie werd 1 procent goedkoper op 74,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.
24 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.
3 uur geledenDUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.
4 uur geleden