Alfen stijgt op Damrak na deal met netbeheerder Stedin
AMSTERDAM (ANP) - Alfen behoorde maandag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs, die positief begon aan de nieuwe drukke week. De energiespecialist heeft samen met zijn niet-beursgenoteerde branchegenoot Batenburg Techniek een grote deal gesloten met netbeheerder Stedin. De twee bedrijven gaan jaarlijks vijfhonderd transformatorstations leveren aan Stedin om het elektriciteitsnet uit te breiden. De contracten hebben een waarde van 160 miljoen euro en lopen minimaal vier jaar, met een mogelijke verlenging tot acht jaar. Alfen won dik 1 procent.
De beurshandel stond verder vooral in het teken van de rentebesluiten van de centrale banken later deze week. In het eurogebied zal de Europese Centrale Bank (ECB) zo goed als zeker de rente donderdag verder verhogen om de aanhoudende hoge inflatie te bestrijden. In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Federal Reserve op woensdag na tien renteverhogingen op rij even een pauze zal houden. In China en Japan vergaderen de centrale bankiers op respectievelijk donderdag en vrijdag over het rentebeleid.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent in de plus op 760,41 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 915,08 punten onder aanvoering van metalengroep AMG (min 1,8 procent). De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,5 procent.
Shell
Dataleverancier RELX was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 1 procent. Shell sloot de rij met een verlies van 1,1 procent. Het olie- en gasconcern houdt woensdag een beleggersdag en zal dan meer bekendmaken over de strategie voor de komende jaren. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal bekijkt Shell daarbij de opties voor zijn chemische activiteiten, die vorig jaar verlieslatend waren.
In Zürich won UBS 0,8 procent. De Zwitserse bank heeft de overname van concurrent Credit Suisse afgerond. Komende tijd gaat UBS waarschijnlijk duizenden banen schrappen om de organisatie opnieuw vorm te geven.
Zwitserse farmaceut
Novartis klom ruim 1 procent. De Zwitserse farmaceut koopt het Amerikaanse biotechbedrijf Chinook Therapeutics voor in totaal 3,5 miljard dollar. Volkswagen steeg 0,8 procent in Frankfurt. De Duitse zakenkrant Handelsblatt meldde dat het autoconcern voorbereidingen treft voor de grootste reorganisatie in decennia. Topman Oliver Blume zal de plannen naar verwachting op 21 juni bekendmaken.
De euro was 1,0746 dollar waard, tegen 1,0751 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent minder op 69,34 dollar. Brentolie werd 1 procent goedkoper op 74,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
56 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
6 uur geleden