Alfen en Amerikaanse winkelverkopen centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar Alfen. De fabrikant van laadpalen en opslagsystemen gaf een omzetwaarschuwing vanwege uitdagende marktomstandigheden. Het bedrijf, dat volgende week met resultaten komt, voorziet nu voor het hele jaar een omzet van tussen de 490 miljoen en 520 miljoen euro. Eerder werd gerekend op een omzet van tussen de 540 miljoen en 600 miljoen euro.
Daarnaast wordt uitgekeken naar de Amerikaanse winkelverkopen over juli, die later op de dag bekend worden gemaakt. Dat cijfer geeft mogelijk meer inzicht in de kooplust van de Amerikaanse consument. Het Amerikaanse doe-het-zelf-concern Home Depot komt later op de dag met kwartaalresultaten.
Ook houdt de Russische centrale bank dinsdag een noodvergadering. De bijeenkomst volgt op de forse waardedaling van de roebel. De munt is gezakt tot het laagste niveau sinds de Russische invasie van Oekraïne. Vorige maand verhoogde de centrale bank de rente al met 1 procentpunt tot 8,5 procent om de waarde van de roebel te stutten.
Renteverlaging China
In China kwam de centrale bank dinsdag met een verrassende renteverlaging. De stap ging vooraf aan een reeks van tegenvallende macro-economische cijfers. Zo bleek dat de winkelverkopen en de industriële productie vorige maand minder sterk zijn gestegen dan verwacht. Door de leenkosten te verlagen hopen de Chinese beleidsmakers de kwakkelende economie aan te jagen. Beleggers waren niet onder de indruk van de steunmaatregelen en de beurzen in Hongkong en Shanghai zakten 1,1 en 0,6 procent.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een kleine openingswinst. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting hoger beginnen. De Nikkei in Tokio eindigde 0,6 procent in de plus, dankzij een sterker dan verwachte groei van de Japanse economie in het tweede kwartaal. Ook de Japanse chipbedrijven wonnen terrein na de stevige koerswinsten in de Amerikaanse chipsector. In Amsterdam zullen de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI daar mogelijk ook van profiteren.
Euro- en oliekoers
TKH Group staat ook in de belangstelling. Het technologiebedrijf zag de omzet in de eerste jaarhelft met ruim 5 procent stijgen. Topman Alexander van der Lof sprake van goede prestaties van het bedrijf. Het orderboek groeide tot een recordniveau van 1 miljard euro.
De euro was 1,0910 dollar waard, tegen 1,0920 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 82,58 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 86,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - Ryanair-topman Michael O'Leary vreest voor verstoringen bij de leveringen van vliegtuigbrandstof aan Europa vanaf mei als de oorlog in het Midden-Oosten langer gaat duren. Dat heeft hij gezegd in een interview met nieuwszender Sky News. Hij verwacht ook dat de ticketprijzen flink kunnen gaan stijgen door de fors hogere kosten voor kerosine.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Marijke Vuik, de huidige voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, wordt per 1 juli de nieuwe voorzitter van MKB-Nederland. Vuik volgt Jacco Vonhof op, die in juni na bijna acht jaar voorzitterschap afscheid neemt van de ondernemersorganisatie.
42 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse stichting voor privacyrechtszaken spant in Denemarken een collectieve rechtszaak aan tegen Meta om de vermeende verslavende werking van sociale media. Volgens de Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) heeft het bedrijf achter Instagram en Facebook kinderen opzettelijk blootgesteld aan verslavende functies en hen onvoldoende beschermd.
43 minuten geledenOSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.
52 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft per ongeluk een broncode vrijgegeven van zijn populaire chatbot Claude. Er zijn echter geen gevoelige klantgegevens of inloggegevens gelekt. Het gaat om "een menselijke fout", onderstreept het bedrijf. Een broncode is een programmeertekst die ontwikkelaars schrijven om software, websites of apps te laten werken.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - TommyTomato, een bedrijf dat schoollunches met groente, kookles en voedingseducatie verzorgt voor duizenden kinderen, is door de rechter in Haarlem failliet verklaard. Twee curatoren onderzoeken nu of er nog een doorstart inzit. Ook willen ze kijken of leveringen voor de komende periode kunnen worden voortgezet.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.
1 uur geleden