Aletta Jacobsprijs voor hoogste vrouwelijke luchtmachtofficier
GRONINGEN (ANP) - Luitenant-generaal Elanor Boekholt-O'Sullivan van de Koninklijke Luchtmacht krijgt begin volgend jaar de Aletta Jacobsprijs, een prestigieuze onderscheiding voor vrouwen die de emancipatie belangrijke diensten bewijzen. De Rijksuniversiteit Groningen (RUG) laat weten dat de eerste vrouw die deze hoge rang bereikte de prijs krijgt voor haar inzet om de cultuur bij Defensie "van binnenuit gelijkwaardiger te maken". Volgens de jury van de prijs vestigt ze met humor de aandacht op de "nog vrouwonvriendelijke kanten" van de krijgsmacht.
"Ze slaagt er bovendien uitstekend in de verbinding met de buitenwereld te leggen en is een inspirerend en moedgevend rolmodel", klinkt het.
Boekholt-O'Sullivan weet zich als vrouw "staande te houden in de mannenwereld van de krijgsmacht en daarbij zichzelf te blijven". Ze heeft er onder meer voor gezorgd dat Defensie vrouwvriendelijke scherfvesten heeft aangeschaft. Standaardmodellen pasten vrouwelijke militairen vaak niet goed. Ook voegde de officier een jurk toe aan de officiële uniformen. Bij diverse gelegenheden heeft Boekholt-O'Sullivan gepleit voor gelijkwaardigheid en een grotere rol voor vrouwen in veiligheid en conflictpreventie.
'Wij eisen de nacht op'
De prijswinnares werd in 2016 in Eindhoven de eerste vrouwelijke commandant van een Nederlandse vliegbasis. Ze was toen nog kolonel. In 2022 werd ze bevorderd tot luitenant-generaal, als eerste vrouw. Het is de op een na hoogste rang in de Nederlandse krijgsmacht. De aandacht voor de prijs wil ze inzetten voor de campagne 'Wij eisen de nacht op', die draait om de veiligheid van vrouwen.
De Aletta Jacobsprijs is vernoemd naar de eerste afgestudeerde vrouwelijke arts van het land. Iedere twee jaar wordt de prijs uitgereikt, ditmaal op 6 maart 2026.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft nog steeds geen "actief misbruik" waargenomen van het lek in de programmeertaal PHP. Dat zei directeur Matthijs van Amelsfort van het NCSC woensdagavond bij het televisieprogramma Pauw & De Wit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
14 uur geleden