Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aleksej Navalni voor de rechter in Rusland

Aleksej Navalni voor de rechter in Rusland

MOSKOU (ANP/DPA/AFP) - Het controversiële proces tegen de prominente Kremlin-criticus Aleksej Navalni gaat maandag van start, aldus zijn advocaat. In de rechtszaak, die wordt gehouden in het gevangeniskamp waarin hij verblijft ten noordoosten van Moskou, kan Navalni worden veroordeeld tot nog eens dertig jaar cel.

De Russische dissident zit al ruim twee jaar vast als politiek gevangene. Hij is tot nu toe veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf, formeel voor fraude. In de nieuwe zaak lopen er zeven aanklachten tegen hem, onder meer voor het oprichten en financieren van een extremistische organisatie en het "rehabiliteren van de nazi-ideologie". De 47-jarige, die ook wordt beschuldigd van ordeverstoring in de gevangenis, ontkent en herhaalt via een woordvoerder dat hij is aangeklaagd vanwege zijn politieke werk.

De rechtszaak is officieel al op 6 juni begonnen, maar werd tot nu toe alleen administratief en achter gesloten deuren behandeld. De zitting maandag is open voor publiek, maar volgens het team van Navalni worden journalisten niet toegelaten.

Navalni werd tijdens een bezoek aan Siberië in de zomer van 2020 vergiftigd met het zenuwgas novitsjok. De uitgesproken tegenstander van de Russische president Vladimir Poetin beschuldigt de Russische geheime dienst ervan daarachter te zitten. Hij werd medisch behandeld in Duitsland, maar stond erop daarna weer terug te keren naar zijn thuisland, waar hij bij aankomst direct werd aangehouden.

Meer uit Buitenland

Rechter blokkeert publicatie rapport geheime documenten Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.

19 minuten geleden
Voorzitter EU-regeringsleiders roept Orbán tot de orde

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is door voorzitter van de EU-leiders António Costa terechtgewezen. In een brief aan Orbán schrijft Costa dat leiders gebonden zijn aan hun besluit, als daarover consensus is bereikt. De EU-leiders zijn in december unaniem akkoord gegaan met een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. De Hongaarse premier blokkeert dit nu. Dat kan niet, stelt Costa. Hij roept Orbán op zijn blokkade tegen de lening op te heffen.

27 minuten geleden
Dit jaar al meer dan 600 migranten omgekomen in Middellandse Zee

GENÈVE (ANP) - Sinds het begin van dit jaar zijn er zeker 606 migranten omgekomen in de Middellandse Zee, meldt de VN-migratieorganisatie IOM. Sinds het agentschap cijfers hierover begon bij te houden in 2014 zijn er niet eerder zoveel doden gevallen aan het begin van het jaar.

28 minuten geleden
Omstreden Mandelson meegenomen door politie

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson is meegenomen uit zijn huis door de Britse politie. Dat meldt de Britse krant The Times. De politie laat weten een 72-jarige man te hebben gearresteerd.

33 minuten geleden
Nog geen oplossing in zicht voor veto Hongarije tegen lening Kyiv

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse blokkade tegen een nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland en een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne drijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas welhaast tot wanhoop. En met haar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken die maandag in Brussel vergaderden. De Europese Commissie werkt hard aan een oplossing, vertellen EU-bronnen, maar het is niet zeker of die er snel komt.

1 uur geleden
Tientallen doden sinds operatie tegen Mexicaanse kartelbaas

MEXICO-STAD (ANP/DPA) - Bij de federale operatie tegen de Mexicaanse kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, en door de daaropvolgende onrust zijn in totaal zeker 74 mensen om het leven gekomen. Dat zei de Mexicaanse minister van Veiligheid Omar Hamid García Harfuch maandag.

1 uur geleden
Proces vrouw Spaanse premier toch geschrapt, meer onderzoek nodig

MADRID (ANP) - Het proces tegen Begoña Gómez, de echtgenote van de Spaanse premier Pedro Sánchez, gaat voorlopig toch niet door. Zij zou terechtstaan voor het verduisteren van publiek geld, maar een rechter heeft nu geoordeeld dat het daar nog te vroeg voor is. Er is eerst meer onderzoek nodig.

2 uur geleden