Alcoholgebruik centraal op zesde zittingsdag Mallorcazaak
LELYSTAD (ANP) - Op de zesde dag van de Mallorcazaak heeft de rechtbank veel aandacht besteed aan het alcoholgebruik van de jonge verdachten.
Maandag besprak de rechtbank de persoonlijke omstandigheden van vier verdachten, onder wie de drie hoofdverdachten. Dinsdag kwamen de overige vijf medeverdachten langs. Daarbij is flink gehamerd op de inname van alcohol onder de vriendengroep, wat van grote invloed is geweest bij het geweld vorig jaar juli op Mallorca, waar Carlo Heuvelman is mishandeld en overleden.
De reclassering adviseert de rechtbank bij alle verdachten het volwassenenstrafrecht toe te passen. En regelmatig kwam de training alcohol en geweld voorbij in de adviezen. Die training geeft cursisten inzicht in de relatie tussen alcohol en agressief gedrag. De rechtbank zou die cursus kunnen opleggen als onderdeel van een eventueel voorwaardelijke straf.
Medewerking
De verdachten zeggen mee te willen werken aan de training. Zo zei de 19-jarige Kaan B.: "Ik ben op Mallorca enorm geconfronteerd met een andere versie van mezelf. Ik zou er alles aan willen doen om aan mezelf te werken." B. moet zich van de rechtbank al houden aan een alcoholverbod.
Dezelfde training adviseert de reclassering aan Lars van den H. (20), die erkende dat drank een grote factor was op Mallorca. Dat hij in de winter skilessen geeft in Oostenrijk deed een van de rechters de wenkbrauwen fronsen: "Is dat niet de kat op het spek binden? In skigebieden wordt ontzettend veel gedronken".
Indruk
De rechtbank confronteerde ook Lukas O. (19) en Stan F. (19) met hun drankgebruik. O.: "Normaliter word ik helemaal niet agressief van alcohol." F. kreeg afgelopen zomer nog een boete voor baldadigheid op straat, waarbij hij onder invloed was van alcohol. "Iets doms", noemde de rechtbankvoorzitter het.
"Ik denk wel drie keer na voordat ik meer dan twee biertjes drink", zei Martijn T. (20), die als laatste langskwam in de rechtbank in Lelystad. Hij werd vorige week aangehouden op verdenking van liegen onder ede en moest een nacht in de politiecel doorbrengen. "Het heeft enorm veel indruk op me gemaakt", vertelde T. "Ik kon in het begin niet goed beseffen wat er gebeurde. Waarom gebeurt dit?" Hij zegt niet te begrijpen waarom hij als verdachte wordt gezien, omdat hij op Mallorca de ruzies heeft geprobeerd te sussen.
De Mallorcazaak gaat donderdag verder, dan krijgen de ouders en de vriendin van Heuvelman het woord.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Van en naar Amsterdam Centraal rijden geen treinen door de gevolgen van het winterse weer, meldt NS. Dit duurt naar verwachting tot ongeveer 10.45 uur. Ook tussen Utrecht en Leiden rijden geen treinen. Dit komt door een wisselstoring tussen Alphen aan den Rijn en Leiden Lammenschans. Dit duurt tot ongeveer 11.45 uur.
8 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De strooiwagens van Rijkswaterstaat hebben maandag al ruim 6,5 miljoen kilo zout gestrooid op de wegen. De teller stond even na 9.30 uur op 6.590.776 kilo, is te zien op de Strooikaart van de wegbeheerder.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel heeft tot zondagavond 92.779 euro ingezameld om de Vondelkerk in Amsterdam te herstellen, meldt de organisatie op haar website. Het geld om de op nieuwjaarsnacht door brand verwoeste kerk weer op te bouwen, kwam van 1365 donateurs.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door de gladheid zijn meerdere verbindingswegen, toe- en afritten dicht, meldt Rijkswaterstaat. "Het verkeer staat vast en komt de heuvel niet op."
26 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Aannemers van ProRail die maandagochtend zijn ingeschakeld om wisselstoringen op het spoor te repareren, zijn in verband met het winterse weer langer onderweg dan gebruikelijk. "Zij komen met de auto en hebben te maken met gladheid en files, dus hun aanrijdtijd is langer dan normaal", zegt een woordvoerder van de spoorbeheerder. Het kan daarom nog even duren voordat de hinder op het spoor voorbij is.
57 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door het winterse weer staat er maandagochtend zo'n 690 kilometer file. Volgens Rijkswaterstaat is het de drukste ochtendspits sinds december 2024. "Ter vergelijking, in 2025 zagen we geen ochtendspits drukker dan 650 kilometer."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers om in de regio Utrecht niet de weg op te gaan in verband met het winterse weer. "We zien de snelwegen rondom Utrecht vastlopen", aldus de dienst. "Er trekken nu sneeuwbuien over en daardoor zijn de wegen slecht begaanbaar en zullen de files verder toenemen."
2 uur geleden