Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Alcoholgebruik centraal op zesde zittingsdag Mallorcazaak

Alcoholgebruik centraal op zesde zittingsdag Mallorcazaak

LELYSTAD (ANP) - Op de zesde dag van de Mallorcazaak heeft de rechtbank veel aandacht besteed aan het alcoholgebruik van de jonge verdachten.

Maandag besprak de rechtbank de persoonlijke omstandigheden van vier verdachten, onder wie de drie hoofdverdachten. Dinsdag kwamen de overige vijf medeverdachten langs. Daarbij is flink gehamerd op de inname van alcohol onder de vriendengroep, wat van grote invloed is geweest bij het geweld vorig jaar juli op Mallorca, waar Carlo Heuvelman is mishandeld en overleden.

De reclassering adviseert de rechtbank bij alle verdachten het volwassenenstrafrecht toe te passen. En regelmatig kwam de training alcohol en geweld voorbij in de adviezen. Die training geeft cursisten inzicht in de relatie tussen alcohol en agressief gedrag. De rechtbank zou die cursus kunnen opleggen als onderdeel van een eventueel voorwaardelijke straf.

Medewerking

De verdachten zeggen mee te willen werken aan de training. Zo zei de 19-jarige Kaan B.: "Ik ben op Mallorca enorm geconfronteerd met een andere versie van mezelf. Ik zou er alles aan willen doen om aan mezelf te werken." B. moet zich van de rechtbank al houden aan een alcoholverbod.

Dezelfde training adviseert de reclassering aan Lars van den H. (20), die erkende dat drank een grote factor was op Mallorca. Dat hij in de winter skilessen geeft in Oostenrijk deed een van de rechters de wenkbrauwen fronsen: "Is dat niet de kat op het spek binden? In skigebieden wordt ontzettend veel gedronken".

Indruk

De rechtbank confronteerde ook Lukas O. (19) en Stan F. (19) met hun drankgebruik. O.: "Normaliter word ik helemaal niet agressief van alcohol." F. kreeg afgelopen zomer nog een boete voor baldadigheid op straat, waarbij hij onder invloed was van alcohol. "Iets doms", noemde de rechtbankvoorzitter het.

"Ik denk wel drie keer na voordat ik meer dan twee biertjes drink", zei Martijn T. (20), die als laatste langskwam in de rechtbank in Lelystad. Hij werd vorige week aangehouden op verdenking van liegen onder ede en moest een nacht in de politiecel doorbrengen. "Het heeft enorm veel indruk op me gemaakt", vertelde T. "Ik kon in het begin niet goed beseffen wat er gebeurde. Waarom gebeurt dit?" Hij zegt niet te begrijpen waarom hij als verdachte wordt gezien, omdat hij op Mallorca de ruzies heeft geprobeerd te sussen.

De Mallorcazaak gaat donderdag verder, dan krijgen de ouders en de vriendin van Heuvelman het woord.

Meer uit Binnenland

ME ingezet om onrust in Haagse Schilderswijk na finale Afrika Cup

DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.

58 minuten geleden
Nederlanders vrezen niet meer op de VS te kunnen rekenen

DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlanders denkt dat Europa voor zijn veiligheid niet langer op de Verenigde Staten kan rekenen. Onder president Donald Trump is Europa niet meer verzekerd van onvoorwaardelijke Amerikaanse steun, zeggen meer dan acht op de tien ondervraagden in een peiling van de Atlantische Commissie. De VS schaden volgens de ondervraagden de veiligheid, de handel, het klimaat en de democratie.

59 minuten geleden
Marokkaanse Nederlanders moedigen samen hun 'leeuwen' aan

DEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.

5 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in Friesland en Noord-Holland

DE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.

7 uur geleden
Gemeente Utrecht: oorzaak explosies komende dagen nog niet bekend

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.

10 uur geleden
Drinkwaterkookadvies Amersfoort na bijna twee weken opgeheven

AMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.

11 uur geleden
Winterkou komt terug: in het noorden kans op schaatspret

HOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.

12 uur geleden