Alcoholgebruik centraal op zesde zittingsdag Mallorcazaak
LELYSTAD (ANP) - Op de zesde dag van de Mallorcazaak heeft de rechtbank veel aandacht besteed aan het alcoholgebruik van de jonge verdachten.
Maandag besprak de rechtbank de persoonlijke omstandigheden van vier verdachten, onder wie de drie hoofdverdachten. Dinsdag kwamen de overige vijf medeverdachten langs. Daarbij is flink gehamerd op de inname van alcohol onder de vriendengroep, wat van grote invloed is geweest bij het geweld vorig jaar juli op Mallorca, waar Carlo Heuvelman is mishandeld en overleden.
De reclassering adviseert de rechtbank bij alle verdachten het volwassenenstrafrecht toe te passen. En regelmatig kwam de training alcohol en geweld voorbij in de adviezen. Die training geeft cursisten inzicht in de relatie tussen alcohol en agressief gedrag. De rechtbank zou die cursus kunnen opleggen als onderdeel van een eventueel voorwaardelijke straf.
Medewerking
De verdachten zeggen mee te willen werken aan de training. Zo zei de 19-jarige Kaan B.: "Ik ben op Mallorca enorm geconfronteerd met een andere versie van mezelf. Ik zou er alles aan willen doen om aan mezelf te werken." B. moet zich van de rechtbank al houden aan een alcoholverbod.
Dezelfde training adviseert de reclassering aan Lars van den H. (20), die erkende dat drank een grote factor was op Mallorca. Dat hij in de winter skilessen geeft in Oostenrijk deed een van de rechters de wenkbrauwen fronsen: "Is dat niet de kat op het spek binden? In skigebieden wordt ontzettend veel gedronken".
Indruk
De rechtbank confronteerde ook Lukas O. (19) en Stan F. (19) met hun drankgebruik. O.: "Normaliter word ik helemaal niet agressief van alcohol." F. kreeg afgelopen zomer nog een boete voor baldadigheid op straat, waarbij hij onder invloed was van alcohol. "Iets doms", noemde de rechtbankvoorzitter het.
"Ik denk wel drie keer na voordat ik meer dan twee biertjes drink", zei Martijn T. (20), die als laatste langskwam in de rechtbank in Lelystad. Hij werd vorige week aangehouden op verdenking van liegen onder ede en moest een nacht in de politiecel doorbrengen. "Het heeft enorm veel indruk op me gemaakt", vertelde T. "Ik kon in het begin niet goed beseffen wat er gebeurde. Waarom gebeurt dit?" Hij zegt niet te begrijpen waarom hij als verdachte wordt gezien, omdat hij op Mallorca de ruzies heeft geprobeerd te sussen.
De Mallorcazaak gaat donderdag verder, dan krijgen de ouders en de vriendin van Heuvelman het woord.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
9 minuten geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
5 uur geledenGORSSEL (ANP) - In Gorssel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen bij een ernstig eenzijdig ongeval. De politie kreeg rond 00.45 uur een melding van het ongeval op de N348 (Deventerweg) in de Gelderse plaats. Een derde inzittende is gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of er nog meer mensen in de auto zaten.
8 uur geledenKESSEL (ANP) - Bij een verkeersongeval in Kessel, tussen Venlo en Roermond in de provincie Limburg, is vrijdagavond een persoon om het leven gekomen. Een andere inzittende is gewond geraakt en met spoed naar het ziekenhuis gebracht.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vrouwen die betrokken waren bij het incident in Utrecht waarbij een politieagent geweld gebruikte, onderschrijven de conclusie dat er toen "deels disproportioneel geweld" tegen hen is gebruikt. Dat laat hun advocaat vrijdag weten. "Cliënten zijn ook verheugd om te horen dat de politie daar haar verantwoordelijkheid voor wil nemen en lering uit wil trekken", stelt hij.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hack bij de Raad voor de rechtspraak is onhandig voor medewerkers, maar verder niet ontregelend. Dat laat een woordvoerster weten. Volgens haar kunnen medewerkers een app nu niet meer gebruiken waardoor bijvoorbeeld e-mails niet meer op de telefoon bekeken kunnen worden. Via de laptop kan alles wel gewoon gebruikt worden.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het geweld dat een politieagent in Utrecht eind januari gebruikte bij de aanhouding van een vrouw onder het bollendak bij Utrecht Centraal, voldeed deels niet aan de instructies. Dat concludeert politiechef Yvonne Hondema vrijdagavond in een bericht over het incident. Een politiewoordvoerder laat weten dat er voor de agent geen consequenties volgen.
17 uur geleden