Alcoholgebruik centraal op zesde zittingsdag Mallorcazaak
LELYSTAD (ANP) - Op de zesde dag van de Mallorcazaak heeft de rechtbank veel aandacht besteed aan het alcoholgebruik van de jonge verdachten.
Maandag besprak de rechtbank de persoonlijke omstandigheden van vier verdachten, onder wie de drie hoofdverdachten. Dinsdag kwamen de overige vijf medeverdachten langs. Daarbij is flink gehamerd op de inname van alcohol onder de vriendengroep, wat van grote invloed is geweest bij het geweld vorig jaar juli op Mallorca, waar Carlo Heuvelman is mishandeld en overleden.
De reclassering adviseert de rechtbank bij alle verdachten het volwassenenstrafrecht toe te passen. En regelmatig kwam de training alcohol en geweld voorbij in de adviezen. Die training geeft cursisten inzicht in de relatie tussen alcohol en agressief gedrag. De rechtbank zou die cursus kunnen opleggen als onderdeel van een eventueel voorwaardelijke straf.
Medewerking
De verdachten zeggen mee te willen werken aan de training. Zo zei de 19-jarige Kaan B.: "Ik ben op Mallorca enorm geconfronteerd met een andere versie van mezelf. Ik zou er alles aan willen doen om aan mezelf te werken." B. moet zich van de rechtbank al houden aan een alcoholverbod.
Dezelfde training adviseert de reclassering aan Lars van den H. (20), die erkende dat drank een grote factor was op Mallorca. Dat hij in de winter skilessen geeft in Oostenrijk deed een van de rechters de wenkbrauwen fronsen: "Is dat niet de kat op het spek binden? In skigebieden wordt ontzettend veel gedronken".
Indruk
De rechtbank confronteerde ook Lukas O. (19) en Stan F. (19) met hun drankgebruik. O.: "Normaliter word ik helemaal niet agressief van alcohol." F. kreeg afgelopen zomer nog een boete voor baldadigheid op straat, waarbij hij onder invloed was van alcohol. "Iets doms", noemde de rechtbankvoorzitter het.
"Ik denk wel drie keer na voordat ik meer dan twee biertjes drink", zei Martijn T. (20), die als laatste langskwam in de rechtbank in Lelystad. Hij werd vorige week aangehouden op verdenking van liegen onder ede en moest een nacht in de politiecel doorbrengen. "Het heeft enorm veel indruk op me gemaakt", vertelde T. "Ik kon in het begin niet goed beseffen wat er gebeurde. Waarom gebeurt dit?" Hij zegt niet te begrijpen waarom hij als verdachte wordt gezien, omdat hij op Mallorca de ruzies heeft geprobeerd te sussen.
De Mallorcazaak gaat donderdag verder, dan krijgen de ouders en de vriendin van Heuvelman het woord.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van zes jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan Arie M. (26) voor het doodsteken van zijn oudere broer Peter (29). Dit gebeurde in hun ouderlijk huis in Gouda op 26 augustus vorig jaar. "De wijze waarop de verdachte het slachtoffer om het leven heeft gebracht, behoort qua geweld en gruwelijkheid tot een buitencategorie", aldus de rechtbank in het vonnis.
1 uur geledenOMMEN (ANP) - Het standbeeld van schaatser Reinier Paping in Ommen is in de nacht van woensdag op donderdag beschadigd. Het beeld is daarom van zijn plek gehaald en naar een opslag gebracht, laat de Overijsselse gemeente vrijdag weten. Paping won in 1963 de Elfstedentocht. Hij woonde toen in Ommen.
3 uur geledenOUDDORP (ANP) - Bij de natuurbrand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is een brandweerman zwaargewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Hij kwam onder een brandweervoertuig terecht. "Over zijn gezondheidstoestand maken we ons grote zorgen," aldus een woordvoerder.
3 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag negen jaar cel geëist tegen de 37-jarige Kevin de N. uit het Zeeuwse Breskens. Hij wordt verdacht van zeven verkrachtingen van zijn vriendin tussen 2021 en 2023. Hij zou haar zelf hebben verkracht en haar hebben laten verkrachten door vijf vrienden van hem. Tegen drie van hen eiste het OM drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tabaksfabrikant Philip Morris heeft de regels voor tabaksreclame overtreden, oordeelt de Reclame Code Commissie (RCC), de toezichthouder voor advertenties. Philip Morris had een flyer en een website laten maken waarop mensen hun mening over komende Europese tabaksregels konden laten doorgeven aan de Europese Commissie. Kunstmatige intelligentie (AI) schreef de teksten voor de gebruikers.
5 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - Vanaf 12 augustus rijdt op en bij pretpark de Efteling een zelfrijdende bus van Arriva, meldt de vervoerder. Zo'n bus rijdt zelfstandig. Er zit nog wel een zogeheten safety driver op de bestuurdersstoel die kan ingrijpen.
5 uur geledenSTEENDAM (ANP) - Een 58-jarige surfer uit Delfzijl is overleden na een aanvaring met een bootje op het Groningse Schildmeer, meldt de politie. De politie heeft de bestuurder van de boot, een 19-jarige man uit Eemsdelta, aangehouden en verhoord. Hij is weer op vrije voeten, maar blijft verdachte.
6 uur geleden