Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Albanië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Iran

Albanië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Iran

TIRANA (ANP/RTR) - Albanië heeft woensdag de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken. Iraanse diplomaten en ambassademedewerkers moeten binnen 24 uur vertrekken. Volgens premier Edi Rama is de maatregel een reactie op een cyberaanval die Albanië in juli trof.

Rama zei dat de aanval het land volledig plat had kunnen leggen. "De aanval dreigde onder meer overheidsdiensten lam te leggen, digitale systemen te wissen en toegang te geven tot staatsgegevens", aldus de premier. Doel van Iran was volgens hem de chaos en onveiligheid in Albanië te vergroten. "Het was zeer ingrijpend. Dat vraagt om een harde reactie van onze kant."

Iran veroordeelde woensdag met klem het besluit van Albanië de diplomatieke banden met Teheran te verbreken. De beweringen van Albanië zijn "ongegrond", aldus een verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

Acties Iran

De nieuwe Britse regering liet woensdagavond weten dat het nationaal centrum cyberveiligheid (NCSC) heeft vastgesteld dat hackers die banden hebben met de Iraanse staat "vrijwel zeker" verantwoordelijk waren voor de aanval. "De roekeloze acties van Iran tonen een flagrante minachting voor de Albanese bevolking door haar mogelijkheden om toegang te krijgen tot publieke diensten ernstig te beperken", verklaarde buitenlandminister James Cleverly.

De Verenigde Staten ondersteunen de actie van Albanië. "Onze bondgenoot is het slachtoffer geworden van een ongekend cyberincident", zo reageerde een woordvoerder van de Nationale Veiligheidsraad. "Ook wij zijn tot de conclusie gekomen dat Iran deze roekeloze en onverantwoordelijke aanval heeft uitgevoerd. We zullen Albanië steunen bij het herstellen van de schade en het doen van verder onderzoek."

Albanië en Iran staan al sinds 2014 op gespannen voet met elkaar na een reeks incidenten. Zo liet Albanië in dat jaar ongeveer 3000 leden van een Iraanse oppositiegroep in ballingschap toe. Albanië heeft gezegd meerdere geplande aanvallen van Iraanse geheime agenten tegen deze groep te hebben verijdeld.

Meer uit Buitenland

Iran zegt klaar te zijn voor compromis met Amerikanen

GENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.

21 minuten geleden
Obama vergelijkt optreden ICE met handelwijze in dictaturen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.

3 uur geleden
Acht hoofden gevonden in Ecuador met bericht 'Verboden te stelen'

GUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.

5 uur geleden
Nieuw team astronauten aangekomen op ruimtestation ISS

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.

7 uur geleden
Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

11 uur geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

12 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

12 uur geleden