Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Albanië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Iran

Albanië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Iran

TIRANA (ANP/RTR) - Albanië heeft woensdag de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken. Iraanse diplomaten en ambassademedewerkers moeten binnen 24 uur vertrekken. Volgens premier Edi Rama is de maatregel een reactie op een cyberaanval die Albanië in juli trof.

Rama zei dat de aanval het land volledig plat had kunnen leggen. "De aanval dreigde onder meer overheidsdiensten lam te leggen, digitale systemen te wissen en toegang te geven tot staatsgegevens", aldus de premier. Doel van Iran was volgens hem de chaos en onveiligheid in Albanië te vergroten. "Het was zeer ingrijpend. Dat vraagt om een harde reactie van onze kant."

Iran veroordeelde woensdag met klem het besluit van Albanië de diplomatieke banden met Teheran te verbreken. De beweringen van Albanië zijn "ongegrond", aldus een verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

Acties Iran

De nieuwe Britse regering liet woensdagavond weten dat het nationaal centrum cyberveiligheid (NCSC) heeft vastgesteld dat hackers die banden hebben met de Iraanse staat "vrijwel zeker" verantwoordelijk waren voor de aanval. "De roekeloze acties van Iran tonen een flagrante minachting voor de Albanese bevolking door haar mogelijkheden om toegang te krijgen tot publieke diensten ernstig te beperken", verklaarde buitenlandminister James Cleverly.

De Verenigde Staten ondersteunen de actie van Albanië. "Onze bondgenoot is het slachtoffer geworden van een ongekend cyberincident", zo reageerde een woordvoerder van de Nationale Veiligheidsraad. "Ook wij zijn tot de conclusie gekomen dat Iran deze roekeloze en onverantwoordelijke aanval heeft uitgevoerd. We zullen Albanië steunen bij het herstellen van de schade en het doen van verder onderzoek."

Albanië en Iran staan al sinds 2014 op gespannen voet met elkaar na een reeks incidenten. Zo liet Albanië in dat jaar ongeveer 3000 leden van een Iraanse oppositiegroep in ballingschap toe. Albanië heeft gezegd meerdere geplande aanvallen van Iraanse geheime agenten tegen deze groep te hebben verijdeld.

Meer uit Buitenland

Uitgeweken Cubanen hopen op terugkeer en handel in Cuba

MIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.

7 minuten geleden
Twee Indiase olietankers passeren Straat van Hormuz

NEW DELHI (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten op het gebied van havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.

14 minuten geleden
Iran waarschuwt dat havens in Emiraten doelwit zijn

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.

1 uur geleden
Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

3 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

5 uur geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

13 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

14 uur geleden