Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Albanië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Iran

Albanië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Iran

TIRANA (ANP/RTR) - Albanië heeft woensdag de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken. Iraanse diplomaten en ambassademedewerkers moeten binnen 24 uur vertrekken. Volgens premier Edi Rama is de maatregel een reactie op een cyberaanval die Albanië in juli trof.

Rama zei dat de aanval het land volledig plat had kunnen leggen. "De aanval dreigde onder meer overheidsdiensten lam te leggen, digitale systemen te wissen en toegang te geven tot staatsgegevens", aldus de premier. Doel van Iran was volgens hem de chaos en onveiligheid in Albanië te vergroten. "Het was zeer ingrijpend. Dat vraagt om een harde reactie van onze kant."

Iran veroordeelde woensdag met klem het besluit van Albanië de diplomatieke banden met Teheran te verbreken. De beweringen van Albanië zijn "ongegrond", aldus een verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

Acties Iran

De nieuwe Britse regering liet woensdagavond weten dat het nationaal centrum cyberveiligheid (NCSC) heeft vastgesteld dat hackers die banden hebben met de Iraanse staat "vrijwel zeker" verantwoordelijk waren voor de aanval. "De roekeloze acties van Iran tonen een flagrante minachting voor de Albanese bevolking door haar mogelijkheden om toegang te krijgen tot publieke diensten ernstig te beperken", verklaarde buitenlandminister James Cleverly.

De Verenigde Staten ondersteunen de actie van Albanië. "Onze bondgenoot is het slachtoffer geworden van een ongekend cyberincident", zo reageerde een woordvoerder van de Nationale Veiligheidsraad. "Ook wij zijn tot de conclusie gekomen dat Iran deze roekeloze en onverantwoordelijke aanval heeft uitgevoerd. We zullen Albanië steunen bij het herstellen van de schade en het doen van verder onderzoek."

Albanië en Iran staan al sinds 2014 op gespannen voet met elkaar na een reeks incidenten. Zo liet Albanië in dat jaar ongeveer 3000 leden van een Iraanse oppositiegroep in ballingschap toe. Albanië heeft gezegd meerdere geplande aanvallen van Iraanse geheime agenten tegen deze groep te hebben verijdeld.

Meer uit Buitenland

Zelensky bedankt Trump en Congres voor nieuwe sancties Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.

1 uur geleden
Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

6 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

6 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

7 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

7 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

8 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

9 uur geleden