Albanië doet TikTok een jaar in de ban
TIRANA (ANP/AFP/RTR) - Albanië doet vanaf begin 2025 het sociale netwerk TikTok een jaar in de ban. Dat heeft de Albanese minister-president Edi Rama zaterdag bekendgemaakt. Tijdens een bijeenkomst met leraren, ouders en psychologen in de hoofdstad Tirana zei Rama dat "TikTok de schurk van de buurt is".
"We gaan het netwerk een jaar sluiten en programma's uitrollen die de opleiding van studenten dienen en ouders helpen de reis van hun kinderen te volgen", aldus de premier. Hij heeft eerder sociale media, en TikTok in het bijzonder, de schuld gegeven van het aanwakkeren van geweld onder jongeren binnen en buiten scholen.
Het Albanese besluit komt nadat in november een 14-jarige scholier werd doodgestoken door een medeleerling. Lokale media meldden dat het incident volgde op ruzies tussen beiden op sociale media. Op TikTok zijn video's verschenen van minderjarigen die de moord steunden. "Het probleem van vandaag zijn niet onze kinderen, het probleem van vandaag zijn wij, het probleem van vandaag is onze samenleving, het probleem van vandaag is TikTok en alle andere die onze kinderen gijzelen", zei Rama.
Verenigde Staten
In de Verenigde Staten dreigt ook een algeheel verbod op TikTok. Het Chinese moederbedrijf ByteDance is naar het Amerikaanse Hooggerechtshof gestapt om een wet tegen te houden die de verkoop van hun Amerikaanse activiteiten voor 19 januari afdwingt. Als TikTok en ByteDance niet overgaan tot verkoop volgt een verbod op de populaire video-app in de VS. Veel Amerikaanse politici beschouwen TikTok, met ongeveer 170 miljoen Amerikaanse gebruikers, als een gevaar voor de nationale veiligheid omdat de app in Chinese handen is.
In Nederland heeft de overheid het gebruik van TikTok verboden op werktelefoons van rijksambtenaren. Ook in andere Europese landen, zoals het Verenigd Koninkrijk en België, geldt een dergelijk verbod.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
6 uur geleden