Albanese auteur Ismail Kadare (88) overleden
TIRANA (ANP/AFP) - De Albanese schrijver Ismail Kadare is op 88-jarige leeftijd overleden. De auteur stierf in een ziekenhuis in Tirana aan een hartaanval, maakte zijn uitgever bekend.
Kadare brak begin jaren zestig door met zijn roman De generaal van het dode leger. In 2005 won hij de eerste International Booker Prize, de wereldwijde versie van de prestigieuze Britse Booker Prize. De schrijver werd daarnaast jarenlang genomineerd voor de Nobelprijs voor de Literatuur, maar won deze nooit. Zijn werk werd in meer dan veertig landen uitgebracht.
De auteur liet zich in zijn werk vaak inspireren door de geschiedenis en folklore van Albanië. Kadare verliet zijn thuisland in 1990 en verbleef toen enkele jaren in Frankrijk. De schrijver werd meerdere keren gevraagd om president van Albanië te worden, maar heeft altijd geweigerd.
Meer uit Buitenland
ZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.
50 minuten geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Crans-Montana blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
3 uur geleden