Alarmcentrale ANWB 900.000 keer gebeld door Nederlanders met pech
DEN HAAG (ANP) - Bij de alarmcentrale van de ANWB zijn de afgelopen zomervakantie ruim 900.000 meldingen binnengekomen van Nederlanders met pech in het binnen- en buitenland. Vooral door het noodweer in Europa was het aantal schademeldingen "uitzonderlijk hoog", meldt de ANWB maandag.
De meeste hulpvragen kwamen uit Italië, daar was een stijging van zo'n twintig procent ten opzichte van vorig jaar. De meldingen gingen vooral over schade door hagel die eind juli het land teisterde. De ANWB stuurde een team naar het Gardameer om ruim honderd auto's van vakantiegangers te repareren.
De 24 wegenwachten die in Frankrijk en Italië op populaire vakantiegebieden zijn gestationeerd en het extra servicepunt in de buurt van Orange, hebben in de zomervakantie ruim 1500 auto's met pech gerepareerd. Een speciaal team dat ingezet is om pechgevallen op afstand te behandelen heeft volgens de ANWB zo'n 2000 problemen opgelost.
De meeste meldingen van Nederlanders met autopech of pech aan de camper of caravan kwamen uit Frankrijk, Duitsland en Italië. Vakantiegangers belden vooral over startproblemen, een lekke band en geen reservewiel en brandende controlelampjes. In totaal repatrieerde de ANWB bijna 5000 auto's naar Nederland omdat ze ter plekke niet konden worden gerepareerd.
Bosbranden en overstromingen
Daarnaast kwamen er veel meldingen over medische hulp uit Turkije, Spanje, Frankrijk en Italië. Ook uit verre landen werd er meer dan vorig jaar gebeld. De ANWB kreeg hulpvragen uit vooral Thailand, Indonesië en Sri Lanka. De meeste belden omdat ze klachten hadden over hun buik en oor maar ook over koorts.
Volgens de ANWB is het aantal meldingen over hitte niet meer geworden dan voorgaande jaren. Wel kwamen er meer hulpvragen door bosbranden in Griekenland, Frankrijk en op het Canarische eiland Tenerife. Uit de Alpenlanden zoals Oostenrijk en Slovenië kwamen er vooral meldingen over hagel, onweer en overstromingen. Ook namen vakantiegangers contact op met de alarmcentrale voor advies over evacuaties, gemaakte kosten en alternatieve accommodaties of vervoersmiddelen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.
1 uur geledenWEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chatbot Grok mag zijn 'uitkleedfunctie' niet meer aanbieden in Nederland. De rechtbank in Amsterdam heeft de tool donderdag verboden, nadat het Fonds Slachtofferhulp en het expertisecentrum Offlimits dat hadden geëist in een kort geding.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Bart Swier heeft voor zijn cliënt Ali B ook om vrijspraak gevraagd voor het verkrachten van zangeres Ellen ten Damme. De advocaat stelde onder meer dat een verklaring van haar toenmalige partner niet als steunbewijs kan worden gebruikt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woningbouw vergt veel grondstoffen en veroorzaakt daarmee veel CO2-uitstoot en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) ziet veel mogelijkheden om het anders aan te pakken. Als in plaats van nieuwbouw meer bestaande gebouwen worden opgetopt, gesplitst of getransformeerd tot appartementen, kan dat tienduizenden woningen én klimaatwinst opleveren, schetst de raad in een rapport.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg wil 4 miljoen euro uittrekken voor onderzoek naar het uitbreiden van de ETpathfinder in Maastricht, een soort prototype van de Einstein Telescoop. De komende vier jaar moet het complex uitgroeien tot een topinstituut voor het meten van laagfrequente zwaartekrachtgolven. Om dat zogenoemde Einstein Telescope Low Frequency Centre (ET-LFC) te realiseren is zo'n 52 miljoen euro nodig, schat de provincie.
3 uur geleden