Alaphilippe verpest Belgisch wielerfeest en pakt weer wereldtitel
LEUVEN (ANP) - Wielrenner Julian Alaphilippe heeft zijn wereldtitel op de weg geprolongeerd. De Fransman kwam in Leuven alleen over de finish, na een spannende en loodzware race over 268 kilometer.
Dylan van Baarle pakte het zilver. De Nederlander won het sprintje van de vier achtervolgers. Het brons was voor de Deen Michael Valgren. Alaphilippe verpestte het feestje van de vele Belgische toeschouwers lang het parcours, die hoopten op een wereldtitel voor Wout van Aert, die uiteindelijk als elfde eindigde. Mathieu van der Poel werd achtste.
Achter een vroege kopgroep met minder bekende renners waren het de Fransman Benoît Cosnefroy, de Belg Remco Evenepoel en de Deen Magnus Cort Nielsen die doortrokken toen het zogenoemde Flandrien-circuit werd bereikt. Daar lagen beklimmingen als de Smeysberg en de Moskesstraat en ontstond een groep van vijftien renners, onder wie de Sloveen Primoz Roglic, de Deen Kasper Asgreen en de Fransman Arnaud Démare. Namens Nederland sloot Pascal Eenkhoorn aan.
Achtervolging
De Italianen ontbraken en moesten in de achtervolging. Eenmaal terug op het lokale circuit waar vier rondjes met telkens vier klimmetjes lagen te wachten, was de aansluiting weer gevonden. De tempoversnellingen waren de kopgroep inmiddels fataal geworden. In het laatste rondje rond Leuven ontstond er opnieuw een kopgroep met Evenepoel. Nederland had Van Baarle mee op weg naar een tweede doorgang op het Flandrien-circuit.
Daar werd duidelijk dat Caleb Ewan geen rol meer zou spelen. De Australische sprinter gold als een outsider als een grote groep in Leuven zou finishen.
Medaille
Titelverdediger Alaphilippe leidde de jacht met onder anderen favoriet Wout van Aert in zijn wiel. Ook Mathieu van der Poel sloot aan en de kopgroep werd ingelopen. Bij de laatste doorkomst op de Smeysberg volgde de aanval van Alaphilippe, gecounterd door Europees kampioen Sonny Colbrelli. Het tweetal kreeg even een gaatje, maar met nog 48 kilometer te gaan zagen ze snel het kansloze van hun missie in. Met zeventien renners, wellicht de besten in koers, ging het richting Leuven voor de laatste twee omlopen.
Daar was Evenepoel de eerste die afhaakte. Hij had zijn waarde bewezen. Alaphilippe viel weer aan, op de voorlaatste doorkomst op de steile Wijnpers. Na weer een poging van de Fransman 17 kilometer voor de finish bleven zijn concurrenten het antwoord schuldig. Van Baarle bleek uiteindelijk de beste in een groepje achtervolgers en bezorgde Nederland weer eens een medaille op de wegrace.
Meer uit Sport
HEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Femke Kok heeft bij de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen ook de vijfde 500 meter van het seizoen gewonnen. De 25-jarige Friezin was met 37,00 sneller dan landgenotes Jutta Leerdam (tweede) en Marrit Fledderus (derde). Leerdam eindigde in 37,36 en Fledderus kwam tot 37,53.
17 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Max Verstappen ziet uit naar de Grote Prijs van Abu Dhabi, de slotrace van het jaar in de Formule 1 waarin de titelstrijd wordt beslist. "Ik voel me goed. Ik heb natuurlijk een idiote ommekeer kunnen bewerkstelligen in het kampioenschap, waardoor ik nu nog kans heb op de titel", zei hij een kleine twee uur voor aanvang van de race op het Yas Marina Circuit. "Ik heb er zin in, hoop dat ik mijn eigen race kan rijden vooraan, maar zal zeker in de gaten houden wat er achter me gebeurt."
2 uur geledenABU DHABI (ANP) - Er is voldoende respect bij Lando Norris en Oscar Piastri om elkaar de wereldtitel in de Formule 1 te gunnen. Dat lieten de beide coureurs van McLaren weten in Abu Dhabi. "Daar is geen discussie over. Als een van ons zijn eerste wereldtitel in de Formule 1 wint, is dat iets om te vieren. Dat snapt ook degene die de titel verliest", zei Piastri.
5 uur geledenFORT LAUDERDALE (ANP/AFP/RTR) - "Dit is het moment waarop ik heb gewacht en waar we als team op hebben gewacht." Dat zei Lionel Messi na de 3-1-overwinning van Inter Miami op Vancouver Whitecaps in Fort Lauderdale. Messi speelde bij alle drie de treffers een belangrijke rol.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters zijn al zeker van een plek in de kwartfinales op het WK in eigen land. De ploeg van bondscoach Henrik Signell versloeg Polen in de tweede wedstrijd van de hoofdronde: 33-22. Maandag wacht wereldkampioen Frankrijk in de laatste wedstrijd van de hoofdronde. Na die wedstrijd wordt bekend welke ploeg Nederland treft in de kwartfinale op woensdag 10 december.
15 uur geledenLUBLIN (ANP) - Zwemster Marrit Steenbergen heeft bij de Europese kampioenschappen kortebaan in het Poolse Lublin overtuigend de titel op de 200 meter wisselslag gewonnen. Steenbergen verbrak met 2.01,83 het meer dan tien jaar oude Europees record van Katinka Hosszu uit Hongarije.
19 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De Amerikaanse schaatser Jordan Stolz heeft bij de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen een flinke tik uitgedeeld aan Jenning de Boo. Stolz reed het baanrecord van De Boo (1.07,08) uit de boeken met 1.06,38. De Duitser Finn Sonnekalb werd met 1.07,41 tweede. Tim Prins pakte het brons met 1.07,49.
20 uur geleden