
Alabama voert ondanks oproep VN executie met stikstof uit
MONTGOMERY (ANP) - De Amerikaanse staat Alabama heeft de 58-jarige Kenneth Smith geëxecuteerd door middel van stikstof, meldt gouverneur Kay Ivey. Alabama is de eerste staat in het land die op die manier een executie heeft uitgevoerd. De zuidelijke staat beschrijft de methode als "de meest pijnloze en humane executiemethode die de mens kent".
De terdoodveroordeelde krijgt een masker op waardoor hij vergast wordt met stikstof, een gas dat op zichzelf niet giftig is, maar dat dodelijk is doordat het de zuurstof vervangt. De Verenigde Naties hebben de methode omschreven als marteling, omdat er zeer pijnlijke complicaties bij kunnen optreden. De mensenrechtencommissaris riep vorige week nog op om van de executiemethode af te zien.
Woensdag had het Amerikaanse Hooggerechtshof geoordeeld dat Alabama stikstof mag gebruiken bij executies.
De terdoodveroordeelde Smith wachtte al sinds 1989 op zijn doodstraf, maar overleefde ook al eens een executie. In 2022 kreeg hij een dodelijke injectie, maar toen lukte het de gevangenismedewerkers niet om die in zijn ader te krijgen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft generaal Gennadi Sjapovalov aangesteld als nieuwe bevelhebber van de landmacht. Zijn voorganger, generaal Michailo Drapati, heeft begin deze maand om ontslag gevraagd. Hij voelt zich verantwoordelijk voor de dood van twaalf soldaten bij een Russische raketaanval op een opleidingscentrum.
4 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in Iran onder meer de zwaarwateronderzoeksreactor Khondab die in aanbouw is, geraakt volgens het Internationale Atoomenergieagentschap IAEA.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtafweer van Israël lijkt steeds minder goed te functioneren. Volgens een Israëlische veiligheidsfunctionaris die nieuwszender NBC heeft gesproken, heeft het land de afgelopen 24 uur 65 procent van de door Iran afgevuurde raketten weten neer te halen. Dat is veel minder dan de 90 procent in de 24 uur daarvoor.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump komt binnen twee weken met een besluit of de Verenigde Staten Israël gaan helpen bij het bombarderen van Iraanse atoomfaciliteiten. Het Witte Huis heeft dat donderdag laten weten.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen over een Europese anti-corruptierichtlijn tussen de EU-lidstaten en het Europees Parlement zijn gestrand. Eerder deze week zag het ernaar uit dat de twee onderhandelende partijen het eens zouden kunnen worden over strengere regels, maar met name Duitsland en Italië vonden het voorstel te vergaand.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi, die kritisch is tegenover het regime van zijn land, zou opnieuw zijn opgepakt. Op zijn socialemediakanalen wordt gemeld dat hij op het eiland Kish in de Perzische Golf is aangehouden. Het is niet bekend waar en waarom hij wordt vastgehouden.
7 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse koning Felipe heeft oud-tennisser Rafael Nadal donderdag de adellijke titel van markies verleend. De voormalige topspeler mag zich voortaan markies van Llevant de Mallorca noemen als erkenning voor zijn bijdrage aan de Spaanse sportwereld.
8 uur geleden