Al zo'n 800 actievoerders in bezet 'bruinkooldorp' bij Roermond
LÜTZERATH (ANP) - Circa achthonderd bezetters bevinden zich zondag in het niet ver van Roermond gelegen Duitse ‘bruinkooldorp’ Lützenrath en er zijn nog meer activisten uit onder meer Nederland op weg naar het dorp. Dat liet een woordvoerster van de Nederlandse activisten in Lützerath zondag weten. Zij verwacht dat zich de komende week vijftig Nederlandse activisten tegen de aangekondigde ontruiming door de politie zullen verzetten.
De activisten komen van heinde en verre onder meer met bussen. In Hamburg hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag een bus met vijftig actievoerders tegen voor een grondige controle, waarbij ook de bagage nauwgezet werd doorzocht. Na een oponthoud van drie uur konden de activisten hun reis naar het dorp voortzetten.
Het 'spookdorp' Lützerath is al ruim twee jaar bezet om te verhinderen dat energiegigant RWE het dorp van de aardbodem wegvaagt om er bruinkool te kunnen winnen. De enorme bruinkoolmachine van RWE graaft momenteel al op meters van de dorpsrand. De activisten hebben er barricades opgeworpen. Nadat de politie aankondigde het dorp vanaf dinsdag te zullen ontruimen, groeide het aantal activisten dat zich daartegen wil verzetten, aanzienlijk.
Vanaf dinsdag wordt de ontruiming van het dorp verwacht. Daarvoor zet de politie naar eigen zeggen tot 2000 agenten in. Het Duitse blad Der Spiegel meldt zondag dat uit heel Duitsland agenten naar Lützerath worden gestuurd. De politie zal daarbij gebruik maken van onder meer waterkanonnen, honden en paarden, aldus het blad.
Meer uit Buitenland
BEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
2 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - Oekraïne eist een vergoeding van 43 miljard dollar van Rusland voor alle klimaatschade die het land heeft veroorzaakt sinds de invasie in Oekraïne. Viceminister Pavlo Kartashov van Economie, Milieu en Landbouw heeft dat dinsdag aangekondigd op de klimaattop in Belém. "Rusland voert in veel opzichten een vuile oorlog en ook ons klimaat is een slachtoffer", zei hij.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense leger meldt aanvallen op doelen in Rusland met Amerikaanse ballistische raketten van het type ATACMS. Het leger heeft niet eerder dergelijke aanvallen gemeld, die Washington eerder niet toestond. De vorige Amerikaanse president, Joe Biden, schafte een jaar geleden in de nadagen van zijn regering de beperking op de inzet van de Amerikaanse ballistische raketten buiten Oekraïne af. De destijds kandidaat-president Donald Trump bekritiseerde die stap van Biden.
4 uur geledenHALLE (ANP/DPA) - Bondskanselier Friedrich Merz wil nationale richtlijnen voor de beveiliging van kerstmarkten. In de afgelopen jaren zijn aanslagen gepleegd op kerstmarkten. Vorig jaar bijvoorbeeld reed een man op de markt in Maagdenburg in op bezoekers. Daarbij vielen zes doden en raakten honderden mensen gewond. In een aantal gemeenten in Duitsland zijn er twijfels gerezen of de beveiliging van de populaire markten niet te duur wordt om ze nog toe te staan.
4 uur geleden