Al-Qaeda publiceert boek over planning aanslagen 11 september
CAÏRO (ANP/DPA) - Het terroristische netwerk al-Qaeda heeft een boek uitgebracht met een gedetailleerde tijdlijn die leidde tot de aanslagen met verschillende vliegtuigen op Amerikaanse doelwitten op 11 september 2001, waarbij op drie plaatsen bijna 3000 mensen om het leven kwamen. Het boek verschijnt op de 21e verjaardag van de aanslagen en is geschreven door Abu Muhammad al-Masri, een hooggeplaatst al-Qaeda-lid dat naar verluidt in 2020 in Iran is vermoord.
Het boek wordt online verspreid door de media-afdeling van al-Qaeda, As-Sahab. In het bijna 250 pagina's tellende boek schrijft al-Masri dat al-Qaeda zich had voorbereid op een aanval op Amerikaanse belangen sinds het in 1996 voet aan wal zette in Afghanistan, met als doel de VS mee te slepen in een langdurige uitputtingsoorlog. Het idee ontstond toen een Egyptische piloot voorstelde om een burgervliegtuig met duizenden liters ontvlambaar materiaal naar 'een belangrijk en symbolisch Amerikaans gebouw' te vliegen.
Een aantal al-Qaeda-militanten werd in 1998 uitgekozen om speciale gevechtstraining te ondergaan, waarop ze naar luchtvaartscholen in verschillende delen van de wereld werden gestuurd. Op 11 september 2001 kaapten zij vier vliegtuigen en stortten die neer op verschillende locaties in de VS. De aanslagen leidden tot de door de VS geleide militaire interventie in Afghanistan.
Al-Qaeda-leider Ayman al-Zawahiri werd meer dan een maand geleden in Afghanistan gedood bij een gerichte Amerikaanse luchtaanval. Al-Zawahiri nam het in 2011 over nadat Osama bin Laden door Amerikaanse speciale troepen werd vermoord in zijn schuilplaats in Pakistan. De groepering heeft nog geen nieuwe leider benoemd.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
6 uur geleden