Al Jazeera-journaliste komt om bij strijd Westelijke Jordaanoever
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Journaliste Shireen Abu Akleh, een bekende verslaggeefster van de Arabische zender Al Jazeera, is woensdagochtend doodgeschoten bij schermutselingen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. De nieuwszender en de Palestijnse autoriteiten zeggen dat ze is gedood door het Israëlische leger. Premier Naftali Bennett van Israël zegt dat het vermoedelijke Palestijnse schutters waren.
Abu Akleh deed verslag van een inval in een vluchtelingenkamp in de buurt van Jenin. Bij een confrontatie tussen het Israëlische leger en gewapende Palestijnse strijders kreeg ze een kogel door het hoofd, aldus de Palestijnse autoriteiten. Twee andere journalisten zouden gewond zijn geraakt. Het gaat om een producer van Al Jazeera en een journalist van een Palestijnse krant.
Een fotograaf van het Franse persbureau AFP was ter plaatse toen Abu Akleh stierf. Die bevestigt dat de 51-jarige vrouw is doodgeschoten door Israëlische militairen en meldt dat ze een persvest droeg.
Israëlische autoriteiten
De Israëlische autoriteiten weerspreken die lezing. "Volgens de informatie die wij hebben gekregen lijkt het waarschijnlijk dat gewapende Palestijnen, die in het wilde weg het vuur hadden geopend, verantwoordelijk zijn voor de onfortuinlijke dood van de journalist", aldus premier Bennett.
Buitenlandminister Yair Lapid zei eerder de dood van Abu Akleh te betreuren en bood aan een gezamenlijk onderzoek te starten met de Palestijnse autoriteiten, maar die hebben dat aanbod vooralsnog afgewezen, zegt Bennett. Het Israëlische leger gaat volgens hem ondertussen door met "zijn antiterreuroperaties om de golf van dodelijke terreur te stoppen en om de veiligheid van de burgers van Israël te herstellen".
Onderzoek
Al Jazeera roept de internationale gemeenschap op Israël verantwoordelijk te houden voor Abu Aklehs dood. "Bij een flagrante moord, in strijd met internationale wetten en normen, hebben de Israëlische bezettingstroepen in koelen bloede de correspondent van Al Jazeera in Palestina vermoord", staat in een verklaring van de in Qatar gevestigde zender. De Palestijnse autoriteiten spreken van een "executie".
Volgens de Amerikaanse ambassadeur in Israël Tom Nides had de vrouw de Palestijnse en Amerikaanse nationaliteit. "Ik moedig een diepgravend onderzoek aan naar de omstandigheden rond haar dood en het verwonden van ten minste een andere journalist vandaag in Jenin", twitterde hij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
1 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij de grootschalige Russische aanval op Oekraïne zijn zeker zes mensen omgekomen, melden de autoriteiten. Sinds donderdag 18.00 uur gaat Oekraïne gebukt onder een grote reeks Russische drone- en raketaanvallen. Die hielden ook gedurende vrijdagochtend aan.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Er zijn menselijke resten gevonden op het Thaise vrachtschip dat vorige maand in de Straat van Hormuz werd aangevallen door Iran. Eerder werd bekend dat drie bemanningsleden vermist waren.
4 uur geleden