Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Al bij vier maanden verschillen tussen armere en rijkere kinderen

Al bij vier maanden verschillen tussen armere en rijkere kinderen

ROTTERDAM (ANP) - Kinderen van armere ouders hebben vaak al op de leeftijd van vier maanden meer lichaamsgewicht dan kinderen van welvarender moeders en vaders. Dat zegt onderzoeker Bastian Ravesteijn van de Erasmus School of Economics, die dit onderzocht met collega Coen van de Kraats, na een bericht in de Volkskrant. Dat verschillen al zo vroeg te zien zijn, was nog niet bekend. Het is nog niet ernstig, zegt hij, er kan dan nog van alles aan gebeuren.

Van de Kraats en Ravesteijn bestudeerden de gegevens van zo'n 153.000 kinderen geboren tussen 1998 en 2017, gekoppeld aan de inkomens van de ouders.

Een verklaring voor de vroege verschillen in gewicht heeft Ravesteijn niet, maar die zou kunnen liggen bij de keuze tussen borst- en flesvoeding en de hoeveelheid daarvan. De verschillen in gewicht verdwijnen tegen de leeftijd van twee jaar voor korte tijd grotendeels om daarna weer te groeien. Hoe het komt dat er op tweejarige leeftijd even amper verschillen in gewicht zijn, is ook niet vastgesteld. Kinderen van twee zijn misschien zo actief "dat het niet uitmaakt wat je erin propt", denkt Ravesteijn.

Taalvaardigheid

Op de basisschool en de middelbare school hebben kinderen uit armere milieus drie tot vier keer zoveel kans op overgewicht als kinderen uit rijkere gezinnen. De oorzaak daarvan ligt in meer en verkeerd eten en minder beweging.

Ook de taalvaardigheid verschilt. Kinderen van twee jaar uit rijkere gezinnen kunnen vaker korte zinnetjes zeggen als "Mama lief" en "Ik honger". Ben je er bij een taalachterstand niet snel bij, aldus Ravesteijn, dan krijgt een kind het op de basisschool echt lastig. Een kind kan voorschoolse of vroegschoolse educatie (vve) krijgen om dit te voorkomen, maar daar maakt lang niet iedere ouder gebruik van.

Arme tieners hebben uiteindelijk ook drie tot vier keer meer kans op psychosociale problemen. Zo worden ze eerder boos en krijgen ze eerder ruzie.

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

7 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

7 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israƫl erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

7 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

10 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en Belgiƫ.

12 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

12 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

12 uur geleden