AkzoNobel verkoopt meer coatings, zwakke vraag in China blijft
AMSTERDAM (ANP) - Verfmaker AkzoNobel heeft afgelopen kwartaal meer coatings verkocht, wat de lagere verkopen van decoratieve verf in China en andere delen van de wereld compenseerde. Het bedrijf, met verfmerken als Sikkens en Flexa, kampt al langer met een zwakkere vraag naar verf, vooral in China.
De omzet steeg in het vierde kwartaal van vorig jaar met 4 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, tot ruim 2,6 miljard euro. In het derde kwartaal ging de omzet op jaarbasis nog omlaag. Dat kwam vooral door negatieve wisselkoerseffecten.
De winst gecorrigeerd voor onder meer belastingen viel lager uit, vooral door een hoge kostenpost voor een herstructurering. In het laatste kwartaal kwam de zogeheten operationele winst uit op 127 miljoen euro, tegen 214 miljoen euro een jaar eerder.
Banen
In september kondigde AkzoNobel aan wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te besparen. Bij de Nederlandse multinational werken ruim 35.000 mensen, van wie ongeveer 2400 in Nederland.
AkzoNobel wilde met het schrappen van de banen de eigen bedrijfsvoering vereenvoudigen en de besluitvorming versnellen. Om kosten te verlagen had AkzoNobel in mei vorig jaar al bekendgemaakt de verffabriek in het Zuid-Hollandse Groot-Ammers te gaan sluiten.
Omzet
Over heel 2024 is de omzet van het bedrijf vlak gebleven. De nettowinst ging vorig jaar wel omhoog naar 592 miljoen euro, van 483 miljoen euro in 2023. Topman Greg Poux-Guillaume stelt dat de resultaten over 2024 laten zien dat het bedrijf "in staat" is "om te groeien in gemengde marktomstandigheden".
Voor dit jaar verwacht AkzoNobel "geen significant marktherstel". "De efficiencymaatregelen die we nemen zullen in toenemende mate bijdragen aan het bedrijfsresultaat", aldus Poux-Guillaume.
Handelsspanningen
Handelsspanningen kunnen impact hebben op de economische activiteit van AkzoNobel, licht financieel topman Maarten de Vries toe. Maar het bedrijf zegt tegelijkertijd zich wendbaar op te kunnen stellen, bijvoorbeeld door manieren te vinden om de toeleveringsketen te veranderen. "Wat je ziet, is dat we heel erg regionaal of lokaal opereren." Dat geldt met name voor de tak voor decoratieve verf.
Over het banenverlies en wat dat specifiek voor Nederlandse werknemers betekent, wil De Vries niks kwijt.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
8 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
15 uur geleden