AkzoNobel op dag benoeming nieuwe topman grootste stijger in AEX
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel was dinsdag de grootste stijger in de AEX-index. De verfproducent ging 3,1 procent omhoog door een adviesverhoging op dezelfde dag dat de nieuwe topman, Gregoire Poux-Guillaume, tijdens een speciale aandeelhoudersvergadering werd benoemd. De Fransman treedt op 1 oktober in dienst bij AkzoNobel. Olie- en gasconcern Shell behoorde tot de grootste dalers doordat de prijs van Brentolie weer stevig zakte.
De stemming op de Europese beurzen bleef wat terughoudend, al werd er wel terrein teruggewonnen na de klap van een dag eerder. De energiecrisis in Europa drukt echter op het sentiment. De kans op een recessie in Duitsland is toegenomen doordat het Russische staatsgasbedrijf Gazprom de gasleveringen aan het land via de Nord Stream 1-pijpleiding voor onbepaalde tijd heeft stilgelegd vanwege onderhoud. Duitsland, de grootste economie van de eurozone, is sterk afhankelijk van Russisch gas.
In het Verenigd Koninkrijk gingen de aandelen van winkelketens omhoog nadat de nieuw benoemde premier Liz Truss bekend had gemaakt 130 miljard pond (omgerekend ruim 150 miljard euro) uit te willen trekken om de energierekeningen van consumenten te bevriezen. Daarnaast wil ze 40 miljard pond inzetten om bedrijven te ondersteunen. Supermarktketens Sainsbury (plus 2,4 procent), Ocado (plus 2,1 procent) en Tesco (plus 2,5 procent) behoorden tot de winnaars.
Proscus
De hoofdindex op Beursplein 5 sloot 0,2 procent in de plus op 675,27 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 918,10 punten. De beurs in Parijs won 0,2 procent, de DAX in Frankfurt steeg 0,9 procent ondanks een sterker dan verwachte daling van de Duitse fabrieksorders in juli. De Londense FTSE won 0,1 procent.
Naast AkzoNobel stonden ook ING (plus 1,7 procent), Philips (plus 1,6 procent) en Signify (plus 1,5 procent) in de kopgroep bij de hoofdfondsen. Shell leverde 1,3 procent in. Alleen techinvesteerder Prosus (min 1,9 procent) had een slechtere dag.
AMG
In de MidKap klom AMG 0,5 procent. De metalenspecialist heeft een driejarige overeenkomst gesloten voor de levering van lithiumhydroxide, dat gebruikt wordt voor batterijen, aan het Zuid-Koreaanse EcoPro.
Volkswagen steeg 6,2 procent in Frankfurt. Het Duitse autoconcern zet de plannen van een beursgang van het sportwagenmerk Porsche door, ondanks de moeilijke marktomstandigheden. Porsche zal naar verwachting eind deze maand of begin oktober een eigen notering krijgen. De beursgang zou een van de grootste ooit kunnen worden in Europa.
De euro bleef minder waard dan de dollar en noteerde op 0,9911 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder, op 87,42 dollar per vat. Brentolie kostte 2,3 procent minder, op 93,51 dollar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump riep de Amerikaanse centrale bank maandag op de rente te verlagen. Volgens hem zouden de Verenigde Staten de laagste rente ter wereld moeten hebben.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Het concern achter luxeproducten als Louis Vuitton, Dior en Bulgari heeft de afgelopen maanden meer verkocht ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Zonder dat conflict zou de omzetgroei van LVMH volgens het bedrijf nog hoger zijn uitgevallen. De divisie mode en lederwaren, de belangrijkste van het in Parijs gevestigde bedrijf, noteerde de eerste groei in twee jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen maandag in de laatste handelsuren stevig onderuit op het Damrak. Aanleiding was een bericht dat China van plan is bepaalde geavanceerde chipmachines op grote schaal te gaan produceren. Volgens technieuwssite The Information gaat het om machines die werken met zogeheten deep ultraviolet (DUV) immersielithografie. Naar verluidt zullen de machines geleverd worden aan meerdere Chinese chipfabrikanten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - China is begonnen met de productie van in eigen land ontwikkelde geavanceerde chipmachines. De machines zijn belangrijk voor de productie van chips, een markt die lange tijd werd gedomineerd door de Nederlandse toeleverancier ASML. Dat meldt technieuwssite The Information maandag op basis van bronnen.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel dreigt met tegenmaatregelen tegen de Verenigde Staten. Aanleiding zijn uitspraken van hoge functionarissen in de VS dat Chinese AI-bedrijven mogelijk worden onderzocht om vermeende diefstal van Amerikaanse technologie.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winsten geopend. Het sentiment onder beleggers op Wall Street werd gesteund door de gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran en een flinke daling van de olieprijzen. Oliebedrijven kwamen daardoor onder druk te staan, maar in de luchtvaart- en cruisesector stegen de koersen.
4 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche gaat nog eens 5000 banen in de regio Stuttgart schrappen. Volgens het bedrijf wordt de banenreductie op een sociaal verantwoorde manier uitgevoerd, voornamelijk door natuurlijk personeelsverloop, regelingen voor gedeeltelijk vervroegd pensioen en vrijwillige beëindigingsovereenkomsten.
4 uur geleden