Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AkzoNobel gaat fuseren met branchegenoot Axalta

AkzoNobel gaat fuseren met branchegenoot Axalta

AMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel heeft een definitieve overeenkomst bereikt met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems over een fusie. Door de samenvoeging van de twee bedrijven ontstaat een wereldwijd coatingbedrijf met een waarde van ongeveer 25 miljard dollar (ruim 21,5 miljard euro).

Het gecombineerde bedrijf krijgt één notering aan de beurs in New York, waarmee het aandeel AkzoNobel van de aandelenbeurs in Amsterdam verdwijnt. Het fusiebedrijf krijgt wel een dubbele hoofdzetel in Amsterdam en Philadelphia. De officiële vestigingsplaats van de combinatie is Nederland.

Axalta is gespecialiseerd in coatings voor een breed scala aan industriële toepassingen, materialen en sectoren, waaronder autolakken. AkzoNobel is bekend van verfmerken als Flexa, Dulux en Sikkens. Het gecombineerde bedrijf heeft een omzet van ongeveer 17 miljard dollar (bijna 15 miljard euro). De samenvoeging levert volgens de bedrijven kostenvoordelen op van 600 miljoen dollar (517 miljoen euro).

Nieuwe naam

Het gecombineerde bedrijf krijgt een nieuwe naam, die later bekendgemaakt wordt. AkzoNobel-topman Greg Poux-Guillaume wordt de baas van het gecombineerde bedrijf en huidig Axalta-voorzitter Rakesh Sachdev wordt voorzitter. De bedrijven verwachten de fusie eind 2026 tot begin 2027 af te ronden, onder voorbehoud van goedkeuringen van aandeelhouders en toezichthouders.

Onder de deal ontvangen aandeelhouders van Axalta 0,6539 aandelen AkzoNobel voor elk aandeel Axalta. Na de afronding bezitten aandeelhouders van AkzoNobel 55 procent en Axalta-aandeelhouders 45 procent van het nieuwe bedrijf. De twee bedrijven schorten hun aandeleninkoopprogramma's per direct op. Financieel persbureau Bloomberg schat de prijs die AkzoNobel betaalt voor Axalta op ongeveer 7,9 miljard euro, afgaande op de slotprijs voor aandelen van het concern op maandag.

Speciale dividend

In het kader van de fusiedeal keert AkzoNobel ook een speciaal contant dividend uit aan haar aandeelhouders. Dat speciale dividend bedraagt 2,5 miljard euro minus het totaalbedrag van de normale jaarlijkse en halfjaarlijkse dividenden die AkzoNobel in 2026 uitkeert vóór afronding van de fusie.

AkzoNobel en Axalta zijn geen vreemden van elkaar. Jaren geleden spraken ze ook al over een mogelijke fusie. Die gesprekken liepen echter spaak, mede doordat het Japanse Nippon Paint zich met een overnamevoorstel voor Axalta tussen die onderhandelingen wurmde. De overnamepoging door de Japanners liep echter op niets uit.

Meer uit Financieel

VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

5 uur geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

7 uur geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

9 uur geleden
Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

18 uur geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

19 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

21 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

21 uur geleden