AkzoNobel daalt op Damrak na kwartaalcijfers, Besi veert op
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel behoorde donderdag tot de grootste dalers in de AEX-index op het Damrak. Het verfconcern verkocht afgelopen kwartaal minder verf, maar zag de omzet wel stijgen door prijsverhogingen. De fabrikant, die vorige maand al met een winstalarm kwam, boekte wel minder winst doordat de hogere kosten voor grondstoffen, energie en transport niet volledig konden worden doorberekend aan klanten.
Ook verwacht scheidend topman Thierry Vanlancker van AkzoNobel dat de "macro-economische turbulentie" nog tot ver in het volgende jaar zal aanhouden. Het bedrijf laat daarom de doelstellingen voor 2023 los. Het aandeel werd dik 2 procent lager gezet.
Besi veerde daarentegen op na een eerdere lauwe ontvangst van de kwartaalcijfers. Het chipbedrijf heeft last van de dip in de vraag naar chips voor smartphones en zag de omzet met dik 21 procent dalen in het derde kwartaal. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf op een verdere omzetdaling. Volgens analisten vielen de resultaten mee, maar stelde de verwachting wel wat teleur. Besi was met een plus van 3,6 procent de sterkste stijger in de AEX.
Shell
De hoofdindex op het Damrak hield rond het middaguur het verlies beperkt tot 0,2 procent op 643,98 punten, mede dankzij een koerswinst van zwaargewicht Shell (plus 1,4 procent). De MidKap daalde 0,4 procent tot 875,43 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,7 procent. Parijs won 0,1 procent.
Prosus (min 3,5 procent) was hekkensluiter in de AEX door de aanhoudende koersdalingen in de Chinese techsector. De techinvesteerder heeft in groot belang in het Chinese internetconcern Tencent, dat bijna 5 procent verloor in Hongkong. Dataleverancier RELX bleef ongewijzigd na een handelsupdate.
Sligro
Sligro zakte 5 procent. Het groothandelsbedrijf zag de kwartaalomzet flink stijgen. Sligro merkt dat de horecaklanten meer druk ervaren door personeelstekorten en de hoge energierekening. Analisten van KBC Securities haalden het aandeel van hun kooplijst.
Ericsson kelderde 16 procent in Stockholm en Nokia zakte 6 procent in Helsinki na tegenvallende resultaten. De winstmarges van de twee fabrikanten van telecomapparatuur staan onder druk door hogere kosten. De Noorse kunstmestfabrikant Yara (plus 5 procent) wist daarentegen afgelopen kwartaal volop te profiteren van de hoge prijs voor kunstmest en ammoniak. Concurrent OCI klom 3 procent in Amsterdam.
De euro was 0,9784 dollar waard, tegen 0,9787 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2 procent meer op 87,24 dollar. Brentolie werd 1,4 procent duurder op 93,66 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 13.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is maar beperkt mogelijk, meldt de luchthaven.
22 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese financiële toezichthouder heeft de belangrijkste banken en kredietverstrekkers van het land gevraagd hun financiële risico's met betrekking tot Venezuela in kaart te brengen. Dat zeggen anonieme bronnen tegen persbureau Bloomberg.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een stevige winst begonnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Beleggers lijken zich niet van de wijs te laten brengen door de Amerikaanse aanval op Venezuela afgelopen weekend. Vrijdag won de Amsterdamse hoofdindex al 1,7 procent. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden het goed op de eerste handelsdag van 2026. Ook de Europese defensiebedrijven stonden in de belangstelling door de oplopende geopolitieke spanningen.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud is maandag gestegen door de toegenomen geopolitieke spanningen als gevolg van de Amerikaanse aanval op Venezuela. Daarbij werden de Venezolaanse leider Nicolás Maduro en zijn vrouw gevangen genomen. Ook zilver werd duurder. De olieprijzen lieten daarentegen een kleine daling zien ondanks de spanningen in het olierijke Venezuela.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen. Inmiddels is dit aantal opgelopen tot 300. KLM waarschuwt dat dit nog kan oplopen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in november meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,9 procent, na een stijging van 3,3 procent in oktober. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 6 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
4 uur geleden