AkzoNobel daalt op Damrak na kwartaalcijfers, Besi veert op
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel behoorde donderdag tot de grootste dalers in de AEX-index op het Damrak. Het verfconcern verkocht afgelopen kwartaal minder verf, maar zag de omzet wel stijgen door prijsverhogingen. De fabrikant, die vorige maand al met een winstalarm kwam, boekte wel minder winst doordat de hogere kosten voor grondstoffen, energie en transport niet volledig konden worden doorberekend aan klanten.
Ook verwacht scheidend topman Thierry Vanlancker van AkzoNobel dat de "macro-economische turbulentie" nog tot ver in het volgende jaar zal aanhouden. Het bedrijf laat daarom de doelstellingen voor 2023 los. Het aandeel werd dik 2 procent lager gezet.
Besi veerde daarentegen op na een eerdere lauwe ontvangst van de kwartaalcijfers. Het chipbedrijf heeft last van de dip in de vraag naar chips voor smartphones en zag de omzet met dik 21 procent dalen in het derde kwartaal. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf op een verdere omzetdaling. Volgens analisten vielen de resultaten mee, maar stelde de verwachting wel wat teleur. Besi was met een plus van 3,6 procent de sterkste stijger in de AEX.
Shell
De hoofdindex op het Damrak hield rond het middaguur het verlies beperkt tot 0,2 procent op 643,98 punten, mede dankzij een koerswinst van zwaargewicht Shell (plus 1,4 procent). De MidKap daalde 0,4 procent tot 875,43 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,7 procent. Parijs won 0,1 procent.
Prosus (min 3,5 procent) was hekkensluiter in de AEX door de aanhoudende koersdalingen in de Chinese techsector. De techinvesteerder heeft in groot belang in het Chinese internetconcern Tencent, dat bijna 5 procent verloor in Hongkong. Dataleverancier RELX bleef ongewijzigd na een handelsupdate.
Sligro
Sligro zakte 5 procent. Het groothandelsbedrijf zag de kwartaalomzet flink stijgen. Sligro merkt dat de horecaklanten meer druk ervaren door personeelstekorten en de hoge energierekening. Analisten van KBC Securities haalden het aandeel van hun kooplijst.
Ericsson kelderde 16 procent in Stockholm en Nokia zakte 6 procent in Helsinki na tegenvallende resultaten. De winstmarges van de twee fabrikanten van telecomapparatuur staan onder druk door hogere kosten. De Noorse kunstmestfabrikant Yara (plus 5 procent) wist daarentegen afgelopen kwartaal volop te profiteren van de hoge prijs voor kunstmest en ammoniak. Concurrent OCI klom 3 procent in Amsterdam.
De euro was 0,9784 dollar waard, tegen 0,9787 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2 procent meer op 87,24 dollar. Brentolie werd 1,4 procent duurder op 93,66 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - "Het ligt binnen de vrijheid van meningsuiting om compleet gekke uitlatingen te doen", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten na opmerkingen van Elon Musk. De eigenaar van X suggereerde de EU volledig af te schaffen en vergeleek op X de EU met het naziregime, nadat de Commissie het socialmediaplatform vrijdag een boete van 120 miljoen euro had gegeven.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Meta komt de Europese Commissie tegemoet door gebruikers van Instagram en Facebook binnenkort de keuze te bieden om minder gepersonaliseerde advertenties te zien. Het Amerikaanse techbedrijf moest zijn beleid aanpassen om te ontkomen aan een boete, nadat Brussel eerder had vastgesteld dat Meta de Europese digitale regels had overtreden.
32 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het aantal luchtvaartpassagiers in de Europese Unie is vorig jaar gegroeid en Schiphol was de op een na drukste luchthaven. Volgens het Europese statistiekbureau Eurostat waren er vorig jaar in totaal 1,1 miljard luchtvaartreizigers binnen de EU, een toename van meer dan 8 procent vergeleken met 2023.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De uitbreiding van windturbines en zonnepanelen heeft in Duitsland bijgedragen aan de opwekking van recordhoeveelheden hernieuwbare energie in juli, augustus en september. Volgens het Duitse statistiekbureau waren wind- en zonne-energie in het derde kwartaal goed voor een recordaandeel van 64,1 procent van de elektriciteitsopwekking.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) denkt dat het aandeel van Magnum een echt "volksaandeel" kan worden. "Met een ijsbedrijf weet je precies wat je koopt", zei Magnum-baas Peter ter Kulve maandagochtend in aanloop naar het beursdebuut van de afgesplitste ijsjestak van Unilever op het Damrak.
5 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in oktober sterker gegroeid dan verwacht, wat een opsteker is voor de Duitse economie. Volgens het federale statistiekbureau Destatis groeide de industriƫle productie met 1,8 procent in vergelijking met een maand eerder.
5 uur geleden