Akkoord over Poolse bruinkoolmijn lijkt binnen handbereik
HRADEK NAD NISOU (ANP/RTR) - Tsjechië is bereid een akkoord te sluiten met Polen over een omstreden bruinkolenmijn die het grondwater en daarmee het drinkwater van veel Tsjechen vervuilt. De nieuwe Tsjechische milieuminister Anna Hubackova wil in gesprek met de Poolse regering over de Turow-mijn, die volgens een voorlopige uitspraak van het Europees Hof van Justitie in mei stil had moeten worden gelegd.
Het hof in Luxemburg legde in september een dwangsom op; Polen moet een half miljoen euro betalen voor iedere dag dat de mijn in bedrijf blijft. Dat bedrag is inmiddels fors opgelopen. Warschau noemde de boete disproportioneel en ongerechtvaardigd, en een belemmering voor de gesprekken met Tsjechië. Ook zou sluiting de energievoorziening in gevaar brengen.
Polen weigert nog altijd de mijn te sluiten. Gesprekken met Tsjechië liepen eind vorig jaar spaak. Een Pools voorstel werd als onvoldoende verworpen, maar nu zien de Tsjechen wel een mogelijke oplossing. De milieuminister gaf verder geen details.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP) - Het lichaam van de voor genocide veroordeelde oud-generaal Ratko Mladić is aangekomen in Servië, meldden Servische media als TV RTS. Zijn kist was bedekt met de Servische vlag.
8 minuten geledenREMBANG (ANP/AFP) - Honderden leerlingen in Indonesië zijn afgelopen week ziek geworden na het eten van een gratis schoollunch. In Rembang op Java waren dat minstens 725 leerlingen en 25 docenten. Het is de tweede keer in een week dat honderden zieken in verband worden gebracht met het maaltijdprogramma dat gefinancierd wordt door de overheid.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Op treinstation Brussel-Zuid is donderdagmiddag een man aangehouden die een wapen bij zich had. Volgens de Belgische autoriteiten zou het gaan om een "oorlogswapen". Belgische media melden dat het gaat om een geladen kalasjnikov, verstopt onder een stapel babykleertjes in een tas.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ondanks miljardeninvesteringen in defensie is het onzeker dat de EU in 2030 zijn defensieparaatheid op orde heeft. Dat concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) in een donderdag verschenen analyse. De coördinatie tussen Europese en nationale financieringsstromen over de inzet van de vele extra vrijgemaakte miljarden euro's moet worden verbeterd, adviseert de ERK. Als dat niet gebeurt, kan dat leiden tot versnipperde investeringen en dubbel werk, waarschuwt de Rekenkamer.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump heeft nieuwe plannen aangekondigd om positieve discriminatie tegen te gaan, schrijft The New York Times. Volgens de nieuwe regels verliezen alle scholen met hulpprogramma's voor minderheden hun belastingvrije status. Die maatregel kan scholen veel geld kosten.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz dreigt met een grootschalige reactie in het geval dat Iran Israël aanvalt.
3 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Het lichaam van de voor oorlogsmisdaden veroordeelde oud-generaal Ratko Mladić wordt donderdag in Servië verwacht. Dat zei president Aleksandar Vučić volgens Servische media. "Volgens de informatie die ik heb ontvangen is het lichaam opgehaald en zou het in de late namiddag in Servië moeten aankomen", verklaarde hij.
3 uur geleden