Akkoord over nieuwe cao in voortgezet onderwijs
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het voortgezet onderwijs hebben een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Medewerkers krijgen per 1 januari een loonsverhoging van 4,9 procent. Ook komt er een hogere reiskostenvergoeding en een eenmalige uitkering van 1,23 procent. Bovendien komen er landelijke stagevergoedingen.
Over het verminderen van de werkdruk zijn nog geen harde afspraken gemaakt. "Wij willen graag landelijke afspraken, de werkgevers geven de voorkeur aan plannen op schoolniveau", zegt CNV-onderhandelaar Geert Jan Renkema. "Om die impasse te doorbreken hebben we een onafhankelijk onderzoek afgesproken naar de verdeling van het werk op de scholen, het zogenaamde taakbeleid. Daarmee zijn we er nog niet, maar het is wel een passende eerste stap."
Volgens de VO-raad, de werkgeversorganisatie, wordt de aanpak van de te hoge werkdruk "van beide kanten als een urgent vraagstuk" gezien.
Reiskostenvergoeding
In de nieuwe cao gaat ook de reiskostenvergoeding omhoog, naar 19 cent per kilometer. Dat is 2 cent meer dan nu. Verder krijgen stagiairs vanaf 1 augustus volgend jaar een stagevergoeding. Bij een stage van vier dagen per week krijgen tweedejaarsstudenten 200 euro per maand, derdejaars 500 euro per maand en vierdejaarsstudenten 800 euro per maand. Een vergoeding voor eerstejaarsstudenten blijft in de nieuwe cao uit, omdat het vaak gaat om snuffel- en oriëntatiestages. De Algemene Onderwijsbond (AOb) concludeerde eerder in een onderzoek dat veel onderwijsstagiairs geen vergoeding krijgen.
De vakbonden zijn tevreden met de nieuwe cao. "Een goed resultaat, dat dicht bij onze inzet voor de cao-onderhandelingen ligt", vindt AOb-bestuurder Jelmer Evers. CNV-onderhandelaar Geert Jan Renkema: "Natuurlijk hadden we liever nu al harde afspraken over vermindering van de werkdruk gemaakt. Maar de stevige ontwikkelafspraken die we nu hebben kunnen maken geven ons voldoende basis om een akkoord niet langer uit te stellen, zodat ook in het VO de lonen omhoog kunnen."
Positief
Ook staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) is positief over het akkoord. "Deze afspraken maken dit mooie vak nog aantrekkelijker!", schrijft ze op X.
De vakbondsleden moeten nog instemmen met het akkoord. De cao loopt tot 1 november 2025.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - Op het terrein van het Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is woensdag rond het middaguur een grote natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Meerdere brandweereenheden zijn naar de brand gestuurd.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door de aanhoudende droogte geldt in vrijwel heel Nederland inmiddels een verhoogd risico op natuurbranden. Nadat deze en vorige week al in 20 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht werd, is nu ook in Friesland, Drenthe en Groningen het hoogste waarschuwingsniveau afgegeven. Twee regio's, Amsterdam-Amstelland en Zaanstreek-Waterland, registreren het actuele natuurbrandrisico niet via deze methode.
42 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Om 11.00 uur had 10 procent van alle stemgerechtigden in Gorinchem een stem uitgebracht voor de herverkiezing van de gemeenteraad. Dat was net iets minder dan de opkomst rond dat tijdstip bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Een meerderheid van de gemeenteraad besloot tot een herstemming, omdat er vermoedens van stemfraude waren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak onder Nederlanders voor de dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag op 5 mei, is nagenoeg hetzelfde gebleven in vergelijking met vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarlijkse Nationaal Vrijheidsonderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is nog veel onduidelijk over de steekpartij op de avond van Koningsdag in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De politie is op zoek naar beelden van het incident en vraagt getuigen zich te melden.
2 uur geledenHELDEN (ANP) - De grote natuurbrand bij de Limburgse plaats Helden is onder controle. "Nabluswerkzaamheden zullen nog enige tijd in beslag nemen", meldt de veiligheidsregio.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Reinie Melissant, de burgemeester van Gorinchem, verwacht dat "veel mensen gaan stemmen" tijdens de herverkiezingen in de gemeente. Na de gemeenteraadsverkiezingen in maart besloot een meerderheid van de gemeenteraad dat er opnieuw moest worden gestemd omdat er signalen waren van stemfraude. De 21 stembureaus zijn inmiddels een paar uur open.
3 uur geleden