Akkoord over nieuwe cao in voortgezet onderwijs
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het voortgezet onderwijs hebben een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Medewerkers krijgen per 1 januari een loonsverhoging van 4,9 procent. Ook komt er een hogere reiskostenvergoeding en een eenmalige uitkering van 1,23 procent. Bovendien komen er landelijke stagevergoedingen.
Over het verminderen van de werkdruk zijn nog geen harde afspraken gemaakt. "Wij willen graag landelijke afspraken, de werkgevers geven de voorkeur aan plannen op schoolniveau", zegt CNV-onderhandelaar Geert Jan Renkema. "Om die impasse te doorbreken hebben we een onafhankelijk onderzoek afgesproken naar de verdeling van het werk op de scholen, het zogenaamde taakbeleid. Daarmee zijn we er nog niet, maar het is wel een passende eerste stap."
Volgens de VO-raad, de werkgeversorganisatie, wordt de aanpak van de te hoge werkdruk "van beide kanten als een urgent vraagstuk" gezien.
Reiskostenvergoeding
In de nieuwe cao gaat ook de reiskostenvergoeding omhoog, naar 19 cent per kilometer. Dat is 2 cent meer dan nu. Verder krijgen stagiairs vanaf 1 augustus volgend jaar een stagevergoeding. Bij een stage van vier dagen per week krijgen tweedejaarsstudenten 200 euro per maand, derdejaars 500 euro per maand en vierdejaarsstudenten 800 euro per maand. Een vergoeding voor eerstejaarsstudenten blijft in de nieuwe cao uit, omdat het vaak gaat om snuffel- en oriëntatiestages. De Algemene Onderwijsbond (AOb) concludeerde eerder in een onderzoek dat veel onderwijsstagiairs geen vergoeding krijgen.
De vakbonden zijn tevreden met de nieuwe cao. "Een goed resultaat, dat dicht bij onze inzet voor de cao-onderhandelingen ligt", vindt AOb-bestuurder Jelmer Evers. CNV-onderhandelaar Geert Jan Renkema: "Natuurlijk hadden we liever nu al harde afspraken over vermindering van de werkdruk gemaakt. Maar de stevige ontwikkelafspraken die we nu hebben kunnen maken geven ons voldoende basis om een akkoord niet langer uit te stellen, zodat ook in het VO de lonen omhoog kunnen."
Positief
Ook staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) is positief over het akkoord. "Deze afspraken maken dit mooie vak nog aantrekkelijker!", schrijft ze op X.
De vakbondsleden moeten nog instemmen met het akkoord. De cao loopt tot 1 november 2025.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Op sociale media spreken meerdere lokale PVV-fracties hun steun uit voor Geert Wilders. Dat is te zien op de Facebookpagina's van de lokale afdelingen, waar vergelijkbare berichten zijn geplaatst met een afbeelding van de PVV-leider. De steun volgt nadat zeven PVV-Kamerleden aankondigden zich af te splitsen van de partij.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia gaat volgende maand met haar ouders mee naar de Olympische Winterspelen in Italië. De prinses van Oranje vergezelt koning Willem-Alexander en koningin Máxima op 6 februari bij de openingsceremonie en op 7 februari brengt zij met haar ouders een bezoek aan het Olympisch Dorp. Het koningspaar zelf gaat van 5 tot en met 10 februari naar de Spelen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse politie heeft meegewerkt aan het oprollen van een internationale drugsbende waarbij ook Nederlandse burgers betrokken waren. Dat meldt de Europese politie (Europol) woensdag. De bende maakte en verspreidde synthetische drugs.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In het weekend kunnen mogelijk de schaatsen aan in het noorden van het land, verwacht Weeronline. Vanaf donderdag wordt het in het noordoosten steeds kouder, met overdag maximaal 1 of 2 graden. In de nachten vriest het licht tot matig. Begin volgende week neemt de kans op "schaatspret" ook in het oosten toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.
16 uur geleden