Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Akkoord over nieuwe cao in voortgezet onderwijs

Akkoord over nieuwe cao in voortgezet onderwijs

UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het voortgezet onderwijs hebben een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Medewerkers krijgen per 1 januari een loonsverhoging van 4,9 procent. Ook komt er een hogere reiskostenvergoeding en een eenmalige uitkering van 1,23 procent. Bovendien komen er landelijke stagevergoedingen.

Over het verminderen van de werkdruk zijn nog geen harde afspraken gemaakt. "Wij willen graag landelijke afspraken, de werkgevers geven de voorkeur aan plannen op schoolniveau", zegt CNV-onderhandelaar Geert Jan Renkema. "Om die impasse te doorbreken hebben we een onafhankelijk onderzoek afgesproken naar de verdeling van het werk op de scholen, het zogenaamde taakbeleid. Daarmee zijn we er nog niet, maar het is wel een passende eerste stap."

Volgens de VO-raad, de werkgeversorganisatie, wordt de aanpak van de te hoge werkdruk "van beide kanten als een urgent vraagstuk" gezien.

Reiskostenvergoeding

In de nieuwe cao gaat ook de reiskostenvergoeding omhoog, naar 19 cent per kilometer. Dat is 2 cent meer dan nu. Verder krijgen stagiairs vanaf 1 augustus volgend jaar een stagevergoeding. Bij een stage van vier dagen per week krijgen tweedejaarsstudenten 200 euro per maand, derdejaars 500 euro per maand en vierdejaarsstudenten 800 euro per maand. Een vergoeding voor eerstejaarsstudenten blijft in de nieuwe cao uit, omdat het vaak gaat om snuffel- en oriëntatiestages. De Algemene Onderwijsbond (AOb) concludeerde eerder in een onderzoek dat veel onderwijsstagiairs geen vergoeding krijgen.

De vakbonden zijn tevreden met de nieuwe cao. "Een goed resultaat, dat dicht bij onze inzet voor de cao-onderhandelingen ligt", vindt AOb-bestuurder Jelmer Evers. CNV-onderhandelaar Geert Jan Renkema: "Natuurlijk hadden we liever nu al harde afspraken over vermindering van de werkdruk gemaakt. Maar de stevige ontwikkelafspraken die we nu hebben kunnen maken geven ons voldoende basis om een akkoord niet langer uit te stellen, zodat ook in het VO de lonen omhoog kunnen."

Positief

Ook staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) is positief over het akkoord. "Deze afspraken maken dit mooie vak nog aantrekkelijker!", schrijft ze op X.

De vakbondsleden moeten nog instemmen met het akkoord. De cao loopt tot 1 november 2025.

Meer uit Binnenland

Commissie: Nederland moet alles doen om genocide te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.

1 uur geleden
Steeds meer boetes door foutjes met elektronisch slot OV-fiets

UTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.

2 uur geleden
Zelensky: Oekraïne beter beschermd door Nederlandse bijdrage

KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.

4 uur geleden
Nederland koopt wapens in VS voor Oekraïne, als eerste NAVO-land

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.

4 uur geleden
COA: 800 nieuwe noodopvangplekken, veel minder dan gevraagd

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.

5 uur geleden
Jos Brink krijgt straatnaam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.

6 uur geleden
Openbaar Ministerie geleidelijk weer online na ICT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.

7 uur geleden