Akkerbouw verwacht derde minder opbrengst door weersomstandigheden
DEN HAAG (ANP) - De opbrengst van uien en aardappelen zal naar verwachting een derde minder zijn als gevolg van een nat voorjaar, de sterke wind en de droogte waar ons land nu mee kampt. Dat zegt Teun de Jong, voorzitter van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond, naar aanleiding van een bericht hierover in het AD.
De gewassen komen volgens De Jong, die zelf in Friesland pootaardappelen teelt, laat op. Door het natte voorjaar konden veel uien en aardappelen een maand later worden gepoot dan gebruikelijk. Daardoor zijn de planten en wortels nu nog klein. "Door het natte voorjaar zou je denken dat er veel vocht in de grond zit, maar op kleigrond werkt dat niet zo. Je hebt nog regelmatig regen nodig."
Hoewel de boeren volop zelf aan het beregenen zijn, lukt dat volgens De Jong niet in alle regio's. In de kustgebieden, zoals Zeeland, is het grondwater zout. Ook kan het zijn dat als de droogte langer aanhoudt, er beregeningsverboden komen.
Een kleinere oogst drijft de prijzen van de gewassen weer op, voorspelt de voorzitter. "Enerzijds is dat een voordeel voor de boer, want dan heeft hij toch meer omzet. Maar voor degenen die inkopen, gaat de prijs omhoog. Al is duurder nog altijd beter dan niet te krijgen."
Meer uit Binnenland
JOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
1 uur geledenWEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven Nederlandse universiteiten zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. Koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL) meldt dat het gaat om de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit Maastricht en Universiteit Twente. De universiteiten meldden eerder woensdag dat Instructure hun heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.
2 uur geledenWEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.
2 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
3 uur geleden