AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde
ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
In 2025 stelde de AIVD vast dat Russische hackers probeerden om wereldwijd toegang te krijgen tot een groot aantal Signal- en Whatsapp-accounts van militairen, ambtenaren en hoogwaardigheidsbekleders. Het lukte de hackers om toegang te krijgen tot de chataccounts van meerdere Nederlandse overheidsmedewerkers.
Het doel van de Russische spionage is vaak gericht op het krijgen van zicht op steun aan Oekraïne. Ook wordt buitgemaakte informatie gebruikt op het slagveld.
Nieuwe wereldorde
Naast het verkrijgen van informatie plegen de Russen ook cybersabotage. Volgens de AIVD en MIVD waren er vorig jaar geen succesvolle Russische cybersabotageaanvallen in Nederland. De diensten zien dat Russische capaciteiten om cyberaanvallen uit te voeren groeien en dat ze de aanvallen in hoog tempo uitvoeren, omdat ze deze deels automatiseren met kunstmatige intelligentie.
China bouwt aan een nieuwe wereldorde, stelt de AIVD. Het land zet nieuwe internationale structuren op die de Chinese invloed verder vergroten. Deze wereldorde richt zich op het verminderen van wereldwijde westerse invloed.
Afhankelijkheid
China buit economische afhankelijkheden uit, aldus de AIVD. Op economisch gebied laat het land zien hoe afhankelijk anderen zijn, bijvoorbeeld door handelstarieven en restricties in te voeren. Die afhankelijkheid "kan risicovol zijn", aldus de dienst. De Nederlandse economie kan erdoor bedreigd worden, net als ons vermogen om zelfstandig strategische keuzes te maken.
Door eigen studenten en onderzoekers naar het westen te sturen en door westerse onderzoekers aan te trekken, krijgt China soms zeer gevoelige kennis en technologieën in handen. Daardoor wordt de Chinese dreiging verbreed, aldus de AIVD. China voert ook cyberaanvallen uit om kennis te verwerven.
Chinese inlichtingen- en veiligheidsdiensten zijn actief in Nederland, aldus de AIVD. Die diensten benaderen mensen die voor China relevant zijn en bouwen inlichtingennetwerken op. Het land probeert zo ongemerkt politieke invloed uit te oefenen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Onder het motto 'Laat je niet interneppen' start maandag een campagne om mensen te wijzen op de gevaren van online-misleiding en - oplichting. Denk altijd drie tellen na voordat je klikt, reageert of betaalt, is de gedachte. En als je twijfelt, klik dan weg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.
7 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
17 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
22 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
1 dag geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
1 dag geleden